Odmah nakon sjednice Predsjedništva BiH na kojoj je donesena odluka o imenovanju Zorana Tegeltije kao mandatara za Vijeće ministara BiH, član Predsjedništva BiH Milorad Dodik odmah je, umjesto u Banja Luku, otputovao u Beograd na dogovoreni susret sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
No, na sjednici je tročlano Predsjedništvo donijelo i odluku o slanju dokumenta u sjedište NATO-a pod nazivom ‘Program reformi BiH’, što je naišlo na kritike i osude oporbe u RS-u, ali i iz stranaka ljevice, prvenstveno SDP-a. Optužujući da se radi o ANP-u (Godišnji nacionalni program za NATO) samo pod drugim imenom, prema Dodiku idu optužbe srpske oporbe, SDS i PDP, između ostalog i predsjednika SDS-a Mirka Šarovića da je “izdao Srbe i Republiku Srpsku kao i zaključke Narodne skupštine RS-a”, dok Dodik tvrdi da je postignut kompromis te da se ne radi o ANP-u.
“Taj dokument je set reformi i one ne preudiciraju članstvo, a za svaku vrstu i kretanje prema članstvu u NATO potrebna je nova odluka Predsjedništva BiH i Parlamentarne skupštine, a odluke će se donositi u skladu sa stavovima svih organa vlasti. Ja razumijem ove iz SDS-a i PDP-a, mislim da bi trebali malo prestati se ljutiti, vidim da su bijesni. Razumijem i to zato što su oni dugo sjedili neopravdano na mjestima u organima vlasti BiH i ovim se ruši privilegija i pokušaji da se uradi štošta što nije u skladu sa stavovima Narodne skupštine Republike Srpske”, izjavio je Dodik.
Međutim, dok Dodik tvrdi jedno želeći se opravdati među svojim biračima ali i Narodnom skupštinom RS-a gdje je inicirao upravo ovu temu kao i donošenje posebne Deklaracije, ostali akteri, članovi Predsjedništva, Džaferović i Komšić drukčije komentiraju ‘Program reformi BiH’, čak dodajući da se radi o “ubrzanom putu ka NATO-u”.
Tako je Komšić medijima izjavio potvrdio da je, “uz dogovor u svezi s imenovanjem mandatara za sastav Vijeća ministara BiH dogovoren nastavak NATO puta BiH”. “Zovite ga kako god hoćete, NATO ga prihvaća bez obzira na ime”, rekao je Komšić
Također i Džaferovićeva stranka SDA pozdravila je dogovor članova Predsjedništva BiH i “donesene odluke koje jamče intenziviranje NATO puta Bosne i Hercegovine i završetak procesa formiranja vlasti”.
I predsjednik HDZ-a Dragan Čović komentirao je da je “formiranje vlasti pozitivan iskorak za BiH i da će to ubrzati evropski i NATO put BiH”.
“Ubrzavanje europskog i NATO puta vodeći je vanjskopolitički cilj koji BiH pruža dugoročnu viziju razvoja. Suradnja, optimizam i ravnopravnost konstitutivnih naroda put su ka reformiranoj i snažnoj zajedničkoj domovini”, komentirao je Čović.
Međutim, predsjednik SDP-a Nermin Nikšić kazao je da “ponovno dolazi vrijeme nadmudrivanja” zbog različitog tumačenja dogovora, ali i tvrdi da su “očito brojni pritisci stranaca “prepali” aktere dogovora”.
“Naši građani na ovaj korak čekaju već više od godinu dana. Nažalost, desetine tisuća naših sugrađana su u međuvremenu prestali čekati i nadati se bilo čemu pozitivnom i odselili su u države članice EU i NATO-a. Očito je da su brojni pritisci predstavnika međunarodne zajednice i prozivke oporbe urodili na način da su se neki prepali kako bi se vlast mogla formirati bez njih zbog čega su se ipak odlučili na dogovor, koji nažalost prema izjavama opet svatko tumači na svoj način. Rekao bih kako je imenovanje mandatara izvjesno dok je sudbina ANP neizvjesna”, kazao je Nikšić, otvoreno aludirajući na Dodika.
Britanski i američki veleposlanici čestitali su na postizanju dogovora kao i šef Izaslanstva EU u BiH, iz Bh. bloka upućuju i traže odgovor na pitanje: Šalje li se prema NATO-u dokument zvani ANP ili ne?”. Po svemu sudeći da jest, samo s drugim imenom ili, narodski kazano, nije šija – nego vrat.
/Republikainfo.com/