Srbijanski šef države istaknuo je i da neće dozvoliti vrijeđanje Srba ubijanih u Jasenovcu, Staroj Gradiški, Jadovnom, te strijeljanih tijekom njemačke okupacije u Kraljevu, Kragujevcu i Novom Sadu.
“Gavrilo Princip u Srbiji nije imao spomenik, a ništa nije slučajno. Čekalo se da o tome odlučuju ljudi koji žive po njegovim principima slobode, neovisnosti, zajedništva, čekalo se da u Srbiji o Principu odlučuju oni koji ne bi rušili njegov spomenik da je, kojim slučajem, do sada bilo hrabrosti da bude podignut”, istaknuo je Nikolić.
Komentirajući odnos prema spomeniku Gavrilu Principu u Sarajevu, koji je “postavljan, rušen i mijenjan”, Nikolić je rekao da spomenik Principu “nije služio kulturi sjećanja i utemeljenim povijesnim vrijednostima”.
On kaže da se danas u tobožnjim povijesnim tumačenjima stavlja “znak apsolutne povezanosti između sarajevskog atentata i Prvog svjetskog rata, kao pokušaj amnestije agresora i okrivljavanja napadnutog”.
Po Nikolićevom tumačenju “rata bi bilo, što se Austrougarske i Njemačke tiče, i bez Vidovdana u Sarajevu 1914. godine, i bez Principa”.
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske koja je donirala statuu Gavrila Principa Srbiji, poručio je da “srpski narod ne želi biti potlačen u novim suvremenim uvjetima tlačenja, već želi graditi partnerstvo i mir sa svima”.
Dodik je nalasio da su “Srbi veliki narod” koji je “mogao u svojoj povijesti napraviti dvije države, jednu Republiku Srbiju i drugu – Republiku Srpsku”.
Identična statua Gavrila Principa je na 100. obljetnicu atentata postavljena u Istočnom Sarajevu, dijelu grada koji je po Daytonskom sporazumu pripao entitetu Republika Srpska.
Spomen ploča Gavrilu Principu u Sarajevu posljednjih je godina nekoliko puta skidana i postavljana na mjestu atentata, ali s različitim tekstom o tom povijesnom događaju koji se smatra povodom za početak Prvog svjetskog rata.
(Izvor: HINA)