Ministar za izbjegla i raseljena lica u Vladi FBiH, Nerin Dizdar, u petak večer obišao je srpske povratnike u Baćevićima gdje se u ovom tjednu dogodio napad nekoliko osoba na djecu povratnika u ovo mostarsko naselje. Napadači su prije toga lijepili fašističke simbole, kao i naljepnice ‘HVO’, a nekoliko dana ranije i iz vozila pucali u zrak. Mještani su istaknuli bojazan za svoju sigurnost te traže istragu i sankcioniranje.
Ministar Dizdar ovom prilikom je istaknuo kako su “počinitelji poznati i identificirani”.
Ministar Dizdar se susreo s mještanima te je najavio konkretnu pomoć.
“Posjetio mjesto Baćeviće kod Mostara. Stanovnici, povratnici iz reda srpskpg naroda, posljednjih dana su bili žrtve više šovinističkih incidenata koji su kulminirali nasrtajem na povratničko dijete. Postavljanje fašističkih simbola u mjestu u kojem su više od 50 mještana bili žrtve fašističkog režima ogavno je, kao i napad na povratničku djecu. S obzirom da su počinitelji poznati i identificirani, očekujem da nadležni organi gonjenja u HNŽ-u konačno krenu u odlučan obračun s pojedincima i neofašističkim grupama koje teroriziraju povratnike u hercegovačkoj regiji. U razgovoru sa predsjednikom Koordinacije Srba Mostar, Dušanom Golom, dogovorili smo poduzimanje više koraka u suradnji s ministarstvom kako bi građani Baćevića bili sigurniji u svojim domovima. Za nadati se da će posljednji incidenti biti shvaćeni kao posljednje upozorenje da nasilje i promocija neofašizma ne smiju proći nekažnjeno, jer nekažnjavanje ohrabruje nasilnike i vodi do novih oblika nasilja”, kazao je Dizdar.
Nakon ovog, još jednog u nizu, incidenta-provokacije, a sada i napada, mnogi srpski politički predstavnici osudili su uznemiravanje srpskih povratnika u Mostaru – članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, državni ministar sigurnosti Nenad Nešić, predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH Đorđe Radanović, predsjednik Vlade RS Radovan Višković, izaslanik iz reda Srba u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Goran Broćeta, izaslanik u NSRS-a iz Hercegovine Ilija Tamindžija, šef Kluba izaslanika srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Sredoje Nović, zamjenik predsjednika Gradskog vijeća Mostara Velibor Milivojević itd., kao i ministar za izbjegla i raseljena lica u Vijeću ministara Sevlid Hurtić.
Predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH Đorđe Radanović, kazao je kako je posljednji napad na Srbe u Mostaru “kontiunitet u kojem podjednako sudjeluju Bošnjaci i Hrvati”.
“Nije važno je li lijeva ili desna strana, jesu Hrvati ili muslimani, i jedni i drugi teroriziraju Srbe u Mostaru. Posljednji napad u povratničkom naselju Baćevići osmi je napad ove godine na Srbe u Mostaru”, rekao je Radanović, istaknuvši i uništavanje osvjetljenja i ozvučenja na Sabornoj crkvi.
No, on je išao i dalje te vrlo neprimjereno ustvrdio kako su “Mostarci muslimani i Hrvati bili u ustašama u Drugom svjetskom ratu” te da je “rijetko tko bio na strani antifašizma”.
“Njihovi današnji potomci su i dalje zaljubljeni u Antu Pavelića i kukasti križ i oni jednostavno tako razmišljaju”, rekao je Radanović, koji se, kada je već govorio o Drugom svjetskom ratum nije osvrnuo i na postojanje četničkog pokreta, kao ni jugo-srpsku agresiju u Mostaru početkom posljednjeg rata.
Ovakva Radanovićeva izjava svakako ne pridonosi naporima pomirenja i suživota kako bi se svaki stanovnik, ne samo Mostara, već i cjelokupne BiH, osjećao sigurno i svoj na svome.
Međutim, zamijetno je kako ovom incidentu puno opreznije pristupa većina visokih dužnosnika, a poučena vjerojatno slučajem iz Veležova stadiona Vrapčići kada se tvrdilo kako je dronom bacana kiselina te da je tako oštećen nogometni teren – neizravna, ali izravne optužbe ‘slane su na račun navijača HŠK Zrinjski. No, istraga je pokazala kako travnjak nije uništen kiselinom ili bilo kakvom otopinom, ali bilo je prekasno jer su međunacionalne tenzije u Mostaru ponovno dovedene do usijanja.
No, iako je ministar Nerin Dizdar, tijekom posjete Baćevićima ustvrdio kako su počinitelji napada poznati i identificirani, iz MUP-a HNŽ-a još uvijek nema službene obavijesti o učinjenom i otkrivenom. Javnost s pravom očekuje ove informacije kao i, uostalom, iz ostalih MUP-ova prilikom sličnih slučajeva međunacionalne netrpeljivosti i provokacija koje se događaju diljem BiH u kontiunitetu.
/Republika/