“Donijeli smo povijesnu odluku i ovo je povijesni uspjeh Crne Gore. Čestitam stanovnicima i Vladi Crne Gore na svemu što su postigli. Ovaj korak osnažuje sigurnost NATO-a, Crne Gore i Zapadnog Balkana, rekao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg obraćajući se javnosti nakon jutrošnje odluke ministara vanjskih poslova Alijanse da upute poziv Crnoj Gori za članstvo.
Stoltenberg je naglasio kako “vrata NATO-a ostaju otvorena za zemlje koje su na putu približavanja Alijansi”, Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju i ostale zemlje koje su započele taj proces.
“Ovo je dugo očekivana odluka”, naglasio je ministar vanjskih poslova Crne Gore Igor Lukšić na zajedničkoj konferenciji za novinare održanom sa Stoltenbergom u sjedištu NATO-a u Bruxellesu. Lukšić je obećao da će Crna Gora nastaviti s refromama, te naglasio kako je pozivnica za članstvo njegovo zemlji snažna poruka cijeloj regiji.
“Ovo nije samo pozivnica Crnoj Gori, već i poruka regiji, korak ka stabilnosti cijelog Zapadnog Balkana”, kazao je šef crnogorske diplomacije.
Prema njegovim riječima, uskoro će se u cijeloj regiji prepoznati pozitivan utjecaj pridruženja Crne Gore NATO-u, javlja Anadolija. Tijekom obraćanja generalnog tajnika NATO-a i ministra vanjskih poslova Crne Gore, naglašeno je da današnja odluka nije kraj puta, te da Crnu Goru očekuje nastavak reformi u oblasti obrane, kao i unutar cjelokupnog društva.
“Današnja odluka nema ništa sa odnosima s Rusijom”, poručio je Stoltenberg odgovarajući na novinarsko pitanje o tome hoće li biti potreban sastanak predstavnika NATO-a i Rusije nakon odluke o pozivu Crnoj Gori, s obzirom na to da se Rusija protivila prijemu ove zemlje u NATO. Stoltenberg je još naglasio kako svaka nacija ima suvereno pravo donositi odluke o svojoj sudbini.
Razgovori i o drugim kandidatima
Osim o Crnoj Gori, očekuje se da će članice NATO-a raspravljati i o Makedoniji, Bosni i Hercegovini i Gruziji, najavio je američki veleposlanik u Alijansi Douglas Lute.
“Postoje još tri zemlje koje su izrazile jasnu namjeru da se priključe NATO-u. Mislim da će ministri razgovarati i o napredovanju tri druga kandidata. To su Gruzija, Bosna i Hercegovina i Makedonija”, rekao je Lute.
Makedonija ispunjava sve uvjete da postane članica NATO-a još od 2008. godine. Tada je u zaključcima samita NATO-a u Bukureštu rečeno da će se pridružiti Alijansi “kada se riješi problem imena zemlje sa Grčkom”.
Zbog grčkog veta na makedonski ulazak u Alijansu, izbjegava se tema proširenja na službenim samitima. Tako se i očekuje da će se prijem Crne Gore dogoditi prije sljedećeg samita, jer, prema presudi Međunarodnog suda pravde u Haagu od 2011. godine, Grčka ne smije blokirati članstvo Makedonije u NATO-u.
(Izvori: Al Jazeera/AA/Agencije)