Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, u svom obraćanju u koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu, na XX. izvještajnom Saboru HDZ-a susjedne Republike Hrvatske i pred skoro 2.000 prisutnih, rekao kako će za dan izbora u susjednoj Hrvatskoj biti neradni dan. Podsjetimo, hrvatski predsjednik Zoran Milanović izazvao je politički kaos u Hrvatskoj kandidiravši se na SDP-ovoj listi što je Ustavni sud ocijenio kršenjem Ustava RH, a prije toga donio je odluku o datumu izbora za srijedu, 17. travnja.
Čović radi upravo ono što je radio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik prilikom izbora u susjednoj Srbiji, a nakon čega su uslijedili prosvjedi protiv predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i oštra reakcija na birače iz RS-a kao Vučićevog glasačkog tijela. To bi moglo izazvati i negativnu reakciju iz Hrvatske prema biračima, Hrvatima iz BiH, a dodatno usložniti i politička zbivanja u ionako uzburkanoj BIH jer upravo velika većina glasova iz 11. izborne jedinice, tzv. dijaspore, ide HDZ-u Hrvatske.
“Bit će za nas kao i za vas neradni dan. Samo će to kod nas biti svetkovina“, rekao je Čović, komentirajući raspisivanje izbora za Hrvatski sabor za srijedu 17. travnja. „Raspisivanje izbora tijekom radnog tjedna pokušaj je predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića da umanji značaj biračkog tijela u BiH”, smatra Čović.
„Za one koji ne znaju, mi smo planirali 16. travnja otvoriti ‘Gospodarski sajam’ u Mostaru, zemlja partner ove godine je Hrvatska. To je jubilarni 25. sajam pa je tako priličilo. Predsjednik Vlade Hrvatske planira doći 15. travnja navečer s drugim predsjednicima vlada iz okruženja, a 16. otvoriti ‘Sajam’. Svi oni koji su vjerovali da ćemo se za ove izbore nekako razdijeliti, poruka je jasna i ja sam je izrekao u nekoliko riječi. Organizirat ćemo se kao što smo se organizirali zadnjih 30 godina od Domovinskog rata do danas. Zbog toga upravo hvala tebi, dragi prijatelju, dragi Andrej“, rekao je Dragan Čović s govornice Općeg sabora HDZ-a u Zagrebu.
Ministarstvo: Nije moguće
Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, povodom velikog zanimanja medija, izvijestilo je javnost kako, prema važećem zakonodavstvu Federacije BiH, proglašavanje neradnih dana u svezi s izborima u drugim državama nije moguće.
“S područja nadležnosti ovog ministarstva, ističemo da se na osnovu Uredbe sa zakonskom snagom o preuzimanju i primjenjivanju saveznih zakona (“Službeni list RBiH”, broj: 2/92), odnosno Zakona o potvrđivanju uredbi sa zakonskom snagom (“Službeni list RBiH”, broj: 13/94), u Federaciji Bosne i Hercegovine, kao federalni zakon primjenjuje Zakon o praznicima (“Službeni list SFRJ”, broj: 6/73). U skladu s navedenim, u FBiH se obilježavaju Nova godina i međunarodni praznik rada – Prvi maj. Osim navedenoga, u FBiH na snazi su i Zakon o proglašenju 1. marta Danom nezavisnosti Bosne i Hercegovine (“Službeni list R BiH”, broj 9/95) i Zakon o proglašenju 25. novembra Danom državnosti Bosne i Hercegovine (“Službeni list R BiH”, broj 9/95). Što se tiče odredbi iz Zakona o radu, odredbom člana 54. stav 3. Zakona o radu (“Službene novine Federacije BiH”, broj: 26/16, 89/18 i 44/22), propisano je da je poslodavac dužan omogućiti radniku odsustvo do četiri radna dana u jednoj kalendarskoj godini radi zadovoljavanja njegovih vjerskih odnosno tradicijskih potreba, s tim da se odsustvo od dva dana koristi uz naknadu plaće, odnosno plaćeno odsustvo. Shodno navedenom, a s obzirom da je pravo na korištenje spomenutog odsustva utvrđeno u svrhu zadovoljavanja vjerskih, odnosno tradicijskih potreba radnika, mišljenja smo da bi se isto moglo koristiti u periodu kada se u skladu sa vjerskim propisima, odnosno običajima i tradicijom, obilježavaju vjerski praznici, kao i drugi kulturno-tradicijski događaji”, navedeno je u saopćenju Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
S obzirom na to da o pravima i obavezama radnika iz radnog odnosa odlučuje poslodavac, Ministarstvo smatra da bi radnik i u slučaju namjere korištenja spomenute vrste odsustva bio u obvezi na vrijeme informirati poslodavca.
“Naime, praznici i po njima temeljeni neradni dani u Federaciji BiH određuju se shodno navednim zakonskim propisima, a s obzirom na to da u propisima nema predviđene odredbe o neradnim danima za dane izbora, odluke o proglašenju praznika po tom osnovu nisu u skladu s postojećim pravnim okvirom FBiH. Stoga, svi pravni subjekti i građani Federacije pozivaju se da se pridržavaju zakonskih propisa u vezi s radnim danima i praznicima”, izjavio je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.
Nikšić: Bez neradnog dana u BiH
„Gospodin Čović ima pravo da na Saboru stiče popularnost i ja vjerujem da je za ljude iz HDZ-a svetkovina kada su izbori u Hrvatskoj. To ni na koji način ne znači da će biti neradni dan u BiH“, rekao je predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić, stranke partnerice u vlasti s HDZ-om BIH na državnoj i federalnoj razini. Nikšić je naglasio kako “to može biti samo osobna odluka”.
„Tko želi na taj dan ne raditi može uzeti slobodan dan, godišnji odmor ili bolovanje, ali ne pada nam na pamet da donesemo odluku u institucijama države i proglasimo neradni dan zato što su izbori u susjednoj zemlji. Znači li to da sutra, kad budu izbori u Srbiji…, hoćemo li uopće još raditi“, upitao je Nikšić komentirajući za BHT.
Međutim, neradni dan može biti proglašen jer to po važećim zakonima mogu učiniti svaki od četiri razine vlasti – država, dva entiteta, Brčko distrikt BiH, te županije i općine – odlukom vlada ili (grado)načelnika, a kako bi hrvatski državljani koji žive u BiH mogli glasati na izborima za Sabor susjedne Hrvatske.
Kako pojašnjava Radio Slobodna Europa (RSE) BiH nema jedinstveni, državni zakon o praznicima, pa su neki nivoi vlasti proglasili svoje.
SDP-ov zastupnik Đugum: “Čović sklon davati raznorazne izjave”
Zastupnik SDP-a u Skupštini Livanjske županije, Avdija Đugum iz Tomislavgrada za Slobodnu Bosnu komentirao je ovu Čovićevu izjavu.
„Gospodin Čović je sklon davati raznorazne izjave. Dovoljno je, naprimjer, da se sjetimo izjave o formiranju vlasti u K-10 (Livanjska županija) i tvrdnjom da će sigurno biti dio vlasti, a pokazalo se da je HDZ BiH brutalno zaobiđen. Da će 17. travnja u BiH biti neradni dan zbog izbora u susjednoj državi samo je još jedna u nizu neutemeljenih izjava. Odluka o neradnom danu traži i suglasnost parlamentarnih stranaka u BiH”, rekao je Đugum za Slobodnu Bosnu.
O Livanjskoj županiji: HDZ se s mladim ljudima polako mijenja – ako se hrvatskoj oporbi dade malo vlasti, puno su gori od HDZ-a
On kaže kako “ne vidi nikakvu potrebu da se izbori u drugoj državi tretiraju na poseban način”, a osvrnuo se i o političkim zbivanjima u Livanjskoj županiji.
„U K-10 postoji jaka oporba nasuprot HDZ-a, ali nažalost, to su samo kopije politika HDZ-a i to znatno rigidnije. Moram istaknuti da HDZ u posljednje vrijeme s novim, mladim, ljudima polako mijenja i svoje politike u smislu kompromisa, dijaloga i bolje komunikacije s drugim narodima i kod nas, u K-10 se to primjećuje. Vjerujte mi da su oni koji se zovu oporba kod bh Hrvata, ako im se da malo vlasti, puno gori za društvo i državu od samog HDZ-a. Ovdje prije svega mislim na HDZ 1990 i ‘Pomak’, pa i HRS. Ostali politički i ne postoje“, kaže Avdija Đugum za Slobodnu Bosnu.
/Republika/