Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine (HNS BiH) na svojoj današnjoj sjednici raspravljali su o strateškim pitanjima za hrvatski narod u BiH, navedeno je.
U priopćenju za javnost HNS-a BiH istaknuto je:
“Predsjedništvo je, uz raspravu o aktualnim temama, razgovaralo i o nedavno održanoj raspravi pred Velikim vijećem Europskog suda za ljudska prava u predmetu Kovačević. Istaknuta je važnost dosadašnjih aktivnosti vezanih uz reforme zakona kojima se osigurava jednakopravnost i zaštita temeljnih prava hrvatskoga naroda. Također, Predsjedništvo je upoznato s aktivnostima koje su predstavnici HNS-a u prethodnom razdoblju poduzeli na različitim razinama vlasti vezano za Južnu Plinsku Interkonekciju. Sukladno, Predsjedništvo je dalo bezrezervnu podršku prethodnim i predstojećim aktivnostima u zaštiti interesa i prava hrvatskoga naroda, osobito po pitanju Južne Plinske Interkonekcije, koja je prepoznata kao strateški i dugoročni interes hrvatskoga naroda i europske BiH. Također je donesena i odluka kako će se redoviti Sabor HNS-a BiH održati 8. veljače 2025., potvrđujući iznova važnost zajedničkog djelovanja stranaka s hrvatskim predznakom u svim važnim pitanjima. Na koncu, Predsjedništvo HNS-a još jednom je naglasilo važnost očuvanja jednakopravnog položaja Hrvata u BiH te nastavka suradnje s domaćim i međunarodnim partnerima kako bi se osigurao napredak reformskih procesa i europski put BiH”.
Nakon sjednice medijima se obratio i predsjednik HNS-a i HDZ-a BiH Dragan Čović. Po pitanju plinovoda južna interkonekcija, Čović je rekao:
“Mislim da smo o tome kazali sve. To je naš strateški interes. Predstavnici HNS-a su dali podršku našem razmišljanju. Kompromis se traži, uvijek se treba tražiti. Pitanje je samo tvrtke koja će raditi čitav posao. Tu imamo različita viđenja. I do sad smo ih imali. Netko nam kaže da je i to nečiji strateški interes. Pa, ne može baš strateški interes biti da ta i ta kompanija nešto radi. Projekt razumijemo, ali da radimo personalno, tu se ne slažemo. Ja sam u zadnjih sedam dana obavio puno razgovora. Dogodilo se što se dogodilo. Mislim da je to bio neprimjeren način demokracije i za BiH, izašlo se iz okvira jednog takvog postupanja. i svi koji su me zvali od akreditiranih predstavnika u BiH iz EU su istog ili sličnog razmišljanja. Tražimo daljnja rješenja”, kazao je Čović.
Komentirajući rasprave oko ovog pitanja prije usvajanja zakona u Zatupničkom domu Parlamenta FBiH, Čović je rekao kako je “u Vladi FBiH pronađen kompromis”.
“Usaglasili smo zakon, da bi na vladi sutradan bilo rečeno da se to ne može provesti. Onda su rekli da će nas morati preglasati. Pa, preglasajte nas ako morate. Nećemo žaliti za tim. Neki kalkuliraju da ćemo nešto blokirati – ni slučajno. Nismo politički naivni do te mjere. Mi smo prvi put preglasavanje na Vladi oko jedne strateške teme i to razumijemo. Vidjet ćemo kako će to proći na Domu naroda, poslije toga imaju i neke pravne radnje, pa ćemo vidjeti. Nije ovo nikakav hir nekog pojedinca”, rekao je Čović.
Pri tom je kritizirao bošnjačke partnere.
“Bošnjački partneri su prepoznali svoju šansu. Svi su kao jedan da se sve centralizira u Federaciji. To baš neće ići. Želimo da se ispoštuje ono što mislimo da je tehnički, financijski, politički i energetski standard kojeg treba uvažavati, nikakav hir pojedinca”, rekao je Čović te naglasio kako HNS očekuje formiranje nove tvrtke sa sjedištem u Mostaru, a čiji će vlasnik biti Vlada FBiH.
/Republika/