Zastupnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, na sjednici prepunoj žustre polemike i drame, usvojio je Prijedlog zakona o plinovodu ‘Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska’. Zakon je usvojen sa 72 zastupnika glasa ‘za’, 5 ‘suzdržanih’ i 15 zastupnika ‘protiv’. Zastupnici HDZ-a BiH i HSS-a bili su protiv, zastupnici HDZ-a 1990 suzdržani kao i zastupnik HRS-a.
No, ono što je posebno zanimljivo je i to da su usvojena i dva zaključka o reorganizaciji i dubinskoj analizi BH Gasa, od predlagača HDZ 1990, HNP-a, HSS-a i HRS-a, kao uvjet da ovi zastupnici podrže Zakon. Međutim, glasavši za Zakon izjasnili su se suzdržanima jer su Zaključci izglasani nakon toga i nisu bili sigurni hoće li biti podržani.
Ovi zaključci su usvojeni isključivo zahvaljujući intervenciji američkog veleposlanstva u BiH i to nakon što su se zastupnici SDP-a izjasnili kako iste neće podržati, a sve sukladno, kako se doznaje, prethodnim dogovorima predsjednika SDP-a i HDZ-a.
Također, zaključci ‘Devedesetke’ su svojevrsna izlazna strategija i “spašavanje stvari” jer se istim podrazumijeva reorganizacija BH Gasa, odnosno, otvaranje mogućnosti za sudjelovanje u upravljačkim strukturama hrvatskih kadrova.
Izglasavanje ovog strateškog zakona prati i jedan apsurd: Isti je prijedlog oporbene SDA, a izglasani zaključci su također prijedlog oporbenih stranaka s hrvatskim predznakom.
Federalni parlament usvojio je prijedlog zaključaka o restrukturiranju tvrtke BH Gas, koje je ranije predložila stranka HDZ 1990 i HNP (Hrvatski nacionalni pomak), a kojeg je formalno zastupao Mario Karamatić (HSS). Odluka je usvojena s 81 glasom ‘za’, dva ‘suzdržana’ i jednim ‘protiv’, što znači da su za ove zaključke glasali i zastupnici HDZ-a BiH, kao i oporbeni SDA, DF i SBiH, ali i SDP-a i to tek nakon intervencije američkog veleposlanika u BiH Michaela Murphyja.
Vrhunac drame: usvajanje zaključaka HDZ 1990 i HNP o restrukturiranju BH Gasa
Iako na sjednici nije nedostajalo žustre polemike, prava drama nastala je nakon što su zastupnici SDP-a naveli kako neće podržati ove zaključke, pozivajući se na prethodni dogovor SDP-a i HDZ-a BiH, partnere u vlasti na federalnoj i državnoj razini – točnije, predsjednika Nermina Nikšića i predsjednika Dragana Čovića.
Nakon ovakvog razvoja događaja u parlamentu, zastupnici HDZ 1990 napustili su sjednicu. No, drama je išla dalje – predstavnici iz Veleposlanstva SAD-a u BiH koji su pratili sjednicu kontaktirali su veleposlanika Michaela Murphyja te je odžana konsultacija sa šefovima klubova.
Informacije govore kako je Murphy rekao da su predloženi zaključci prihvatljivi i da se trebaju usvojiti, ali i poručio zastupnicima SDP-a, odnosno, neizravno ipredsjedniku SDP-a Nerminu Nikšiću, kako je Zakon o Južnoj interkonekciji važniji od bilo kakvog koalicijskog ili stranačkog dogovora te čak doveo u pitanje Nikšićevu premijersku poziciju.
Nakon ovih poruka američkog veleposlanika, zastupnici SDP-a pristali su podržati prijedlog HDZ-a 1990, no njihovi zastupnici više nisu bili u dvorani te je daljnje odvijanje sjednice neko vrijeme bilo blokirano – sve dok zastupnici ponovno nisu bili u zastupničkim klupama.
Naime, u okviru ‘Zakona o plinovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska’, zastupnici stranaka s hrvatskim predznakom, HSS, HRS, HDZ 1990 i HNP, predložili su izglasavanje teksta prijedloga zaključka u dvije točke i to:
1. “Predlaže se da Vlada FBiH i BH Gas d.o.o. Sarajevo u roku od 30 dana stupe u proces reorganizacije BH Gasa d.o.o. Sarajevo s ciljem uspješne implementacije projekta Južna interkonekcija, uvažavajući ustavnu strukturu FBiH i zemljopisnu pokrivenost ovog strateškog projekta. Reforma BH Gasa će podrazumijevati izmjene upravne i nadzorne strukture, te odrediti sjedišta za eventualne neophodne terenske urede, kroz izmjene Statuta društva i svih pratećih dokumenata” i
2. “Predlaže se da se uradi dubinska analiza poduzeća BH Gas d.o.o. Sarajevo sa striktnim uvažavanjem primjedbi, nalaza i zaključaka Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH”.
/Desk/