Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Američki gulag – Trump otvorio prihvatilište za migrante usred močvare, ‘osigurano’ aligatorima i zmijama: “Ako pobjegnete trčite cik-cak. Šanse za bijeg vam rastu za 1%”
    • Dodik: Nećemo u RS-u dopustiti raspoređivanje 50.000 migranata iz Europe
    • Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…
    • EK demantirala – Vučić rekao kako je s von der Leyen bio dugo, a ona kako je bilo kratko i usputno
    • Počinje rat: Trump predlaže da se Muskovoj tvrtci ukinu subvencije, spominje se i deportacija, a ovaj zagovara osnivanje nove stranke
    • Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%
    • Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje
    • Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Burna 2018.: Europa skrenula udesno, Trump prijateljuje s diktatorima, Kanađani popušili svu travu…

    republikaBy republika23.12.2018No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Migranti se žele dokopati Europe, ali Europa ih više ne želi. Skriveni u kamionu, pješice preko planine, migranti su zato hrvatsku granicu pokušavali prijeći kako god su znali.

    Europa zatvorila vrata migrantima

     Nakon dugog puta – preko pola svijeta – teško su se mirili  s time da im je Europa zatvorila vrata. “Imam dosta obitelji u Europi. Neki su u Nizozemskoj, Njemačkoj, Francuskoj… Rekli su mi već da granicu nikada neće otvoriti. A i Hrvatska je rekla da će štititi svoju granicu, kao što znam da može”, kazao je Muhamed iz Egipta.

    A prolaska ni za koga nema jer i na slovenskoj i na mađarskoj granici i dalje stoji – žica. Za razliku od vala 2015. migranti su u Europi postali nepoželjni, a kontinent se, baš zbog njih, politički pomaknuo udesno.

    Europa skrenula udesno

    U Italiji su radikali i populisti osvojili vlast, već vladaju u Austriji, na antiimigraciji Viktor Orban je u Mađarskoj dobio već treći mandat, tu je još desnija Poljska, ali ultradesnica sve je jača u Njemačkoj, Francuskoj, čak i liberalnim Švedskoj, Finskoj, Danskoj, Švicarskoj, zatim Grškoj, Češkoj, Slovačkoj i Nizozemskoj.

    Nakon lanjskog ulaska u Bundestag ekstremista iz AFD-a, ova će godina ostati zapamćena po najavi odlaska najmoćnije žene svijeta. Kancelarku Angelu Merkel – upravo je politika otvorenih vrata za migrante dovela do izlaznih vrata. “Bila mi je velika radost, bila mi je čast. Hvala vam puno”, kazala je njemačka kancelarka Angela Merkel. Nasljednica ima teško izgovorljivo ime – Annegret Kramp Karrenbauer. Zovu je AKK ili mini-Merkel.

    Ruski predsjednik Vladimir Putin dogodine će obilježiti punih 20 godina na vlasti. I ne planira nikamo otići. Danas je na tradicionalnoj godišnjoj presici čak upozorio  na rastuću opasnost od nuklearnog rata. “Ako se to dogodi, to bi moglo dovesti do uništenja cijele civilizacije, možda čak i našeg planeta”, kazao je Putin.

    Trump –  najnepredvidljiviji predsjednik ikad

    Tu će, kao i u mnogo toga drugoga ključan biti onaj kojem je Putin, kako se sumnja, pomogao dobiti izbore. Donald Trump i dalje je najnepredvidljiviji predsjednik ikad s neviđenim diplomatskim metodama. Prvo govori o vatri i bijesu, prijeti da će potpuno uništiti Sjevernu Koreju, da bi nakon povijesnog susreta sjevernokorejskog diktatora proglasio prijateljem. “Bit ćemo nevjerojatno uspješni. Čast mi je, imat ćemo izvanredan odnos, uopće ne sumnjam”, kazao je Trump.

    Stao je Trump i uz druge diktatore – saudijskog krunskog princa Mohameda bin Salmana. Taj se prvo trudio prikazati progesivcem – dopustio je ženama da voze i ponovno otvorio kina. No, pravo lice pokazao je kada su po svemu sudeći baš njegovi plaćenici u konzulatu u Istanbulu ubili pa pilom za kosti raskomadali prema princu kritičkog novinara Washington Posta Jamala Khashoggija.

    Cijeli svijet optužuje princa za ubojstvo – ne i Donald Trump, jasno je i zašto. “Veliki prijatelj i veliki kupac opreme i mnogo drugih stvari. Jedan od najvećih investitora u Sjedinjene Države”, rekao je Trump.

    Muke po Brexitu

    Godinu u Europi obilježile su i muke po Brexitu. Druga najmoćnija političarka svijeta ima najnezahvalniji posao na svijetu – ispregovarati nemoguće, izlazak koji odgovara svima. Ne voli je ni vlastita stranka, ali nitko drugi u cijeloj zemlji nema bolji plan. “To je najbolji mogući dogovor i jedini mogući dogovor”, kazala je britanska premijerka Theresa May.

    U to vrijeme – Kanađani su se opuštali. Kanada je ove godine postala prva zapadna zemlja koja je legalizirala marihuanu – i još bolje: u 5 dana uspjeli su popušiti baš sve što su imali. 

    (Izvor: Vijesti.hr.)

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Američki gulag – Trump otvorio prihvatilište za migrante usred močvare, ‘osigurano’ aligatorima i zmijama: “Ako pobjegnete trčite cik-cak. Šanse za bijeg vam rastu za 1%”

    02.07.2025

    Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…

    01.07.2025

    EK demantirala – Vučić rekao kako je s von der Leyen bio dugo, a ona kako je bilo kratko i usputno

    01.07.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Američki gulag – Trump otvorio prihvatilište za migrante usred močvare, ‘osigurano’ aligatorima i zmijama: “Ako pobjegnete trčite cik-cak. Šanse za bijeg vam rastu za 1%”

    Dodik: Nećemo u RS-u dopustiti raspoređivanje 50.000 migranata iz Europe

    Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…

    EK demantirala – Vučić rekao kako je s von der Leyen bio dugo, a ona kako je bilo kratko i usputno

    Počinje rat: Trump predlaže da se Muskovoj tvrtci ukinu subvencije, spominje se i deportacija, a ovaj zagovara osnivanje nove stranke

    Kolumne

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.