Ukoliko se trenutna socijalno-ekonomska situacija u BiH ne promijeni na bolje, sa kovid-potvrdom, putovnicom i kartom u jednom smjeru moglo bi biti sve više građana. Posljednji izvješće Međunarodne organizacije za rad i Europske banke za obnovu i razvoj je zabrinjavajući. Pod upitnikom je 250 tisuća radnih mjesta. Navode da je pandemija koronavirusa teško pogodila zemlju. Ali to, čini se, nije puno pogodilo nadležne, javlja FTV.
Postoji neposredan rizik od gubitka 250 hilj radnih mjesta zbog njihove specifičnosti, navodi se u izvješču. Također se dodaje da je to obuhvatilo 20% radne snage krajem 2020. godine. Ekonomist Draško Aćimović poručio je da već godinu dana na to upozorava: “Sada želim kazati da ovo nije čisto ekonomsko pitanje, već političko pitanje. Ovo je pitanje života i smrti ljudi u BiH. Mislim da je svim građanima jasno da je ovo jedan UKP – udruženi kriminalni pothvat određene grupe političara koji žele da sakriti svoj kriminal i korupciju kroz fizičko uništenje građana BiH”.
Dok Aćimović smatra da je ovo izvješće relevantan, drugi se baš i ne bi složili s tim. Premijer RS-a Radovan Višković poručuje da su to neke njihove procjene”: “Na našu sreću, a na njihovu žalost, te procjene se nisu ostvarile. Ono što moram kazati našim građanima, djeluje skoro nestvarno, da smo mi u godini korone imali povećanje broja zaposlenih, a ne gubitak radnih mjesta”.
Savjetnik premijera FBiH Zlatko Hurtić ovo izvješće ocjenjuje kao “vrlo neozbiljano” jer je, kako kaže, rađen u vrijeme kada je pandemija bjesnila: “Ne govori se o tome da je ugroženo nego da bi moglo biti ugroženo. Prema tome, radi se o nekim po meni neozbiljnim hipotetičkim tvrdnjama koje nemaju nikakvog osnova ako znamo da se broj radnika u posljednje vrijeme povećava, odnosno da je gubitak radnih mjesta u odnosu na početak pandemije sa 20 tisuća pao na 10 tisuća”.
Prema ovim izjavama, scenarij koji predviđa predstavljeno izvješće se sigurno neće dogoditi. Struka, ipak, misli drukčije – u pitanju je zamjena teza. Kao država se ne pripremamo na bilo kakav boljitak, poručuje Draško Aćimović. Ali za izbornu 2022. godinu, pripreme su u tijeku.
“Ono što je užasno – da se prebacuje tema i priča o izborima 2022. godine. Pa do tada ćemo imati na desetine tisuća mrtvih, na stotine tisuća, kao što vidite po analizi, nezaposlenih. I to je ono što se mora zaustaviti”, upozorava Aćimović.
Iako se nadležni pozivaju na porast zaposlenih, uporedili smo podatke Agencije za rad i zapošljavanje BiH iz ožujka prošle i ožujka ove godine. Zaključak je da je u porastu broj nezaposlenih – i to za 8.214. I dok nadležni ne poduzimaju ništa konkretno kako bi se trenutna situacija promijenila, međunarodni predstavnici su jasni – nužno je razmotriti dodatne sheme za očuvanje radnih mjesta. Ukoliko ne budu poduzeti konkretni potezi, novi gubici radnih mjesta mogli bi postati bh. svakodnevnica, izvješćuje FTV.
/Republikainfo.com/