Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    • Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka
    • Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti
    • Papa Lav poduzima prvi korak u vezi spolnog zlostavljanja u Katoličkoj Crkvi
    • Porezi na električnu energiju su preveliki
    • Preminuo poznati glumac iz hit serije ‘Reži me‘. Javnost nije znala da se borio s teškom bolešću
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Kolumne

    Bogovi naših bogova – Vjera s prstima u politici i umišljeni bogovi u prvim klupama bogomolja

    republikaBy republika30.06.2024No Comments6 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Jasno je svima u ovoj slijepoj državi da se na sve tri strane vjera gura tamo gdje joj nije mjesto i zaboravlja se da su mnogi u ime vjere zatirali svaki trag onog drugoga pored sebe…Zaboravljaju i jedni, i drugi, i treći u ovoj zemlji da su svi na sve pristajali, pa i razne blagoslove.

    Piše: Berislav Jurič/Raport

    Da nije sezona novinarskih kiselih krastavaca i da nije pr-služba mislila da je to jedna od važnijih stvari za fotografirati ne bi blagoslov prostorija javnog poduzeća u Mostaru izazvao toliko polemike.

    A svećenik u javnom poduzeću koji blagoslivlja novootvorene prostorije i nije neka novost. Pomagao je Bog u Bosni i Hercegovini svašta nešto i to na svim stranama – od predizbornih skupova, školskih manifestacija, stranačkih okupljanja do prenošenja poruka glasačkom tijelu koje nikako prave poruke da shvati.

    Vjera s prstima u politikama

    Vjera, bez obzira iz kojeg kuta joj se prilazilo i kakav predznak imala u BiH, uvijek je imala svoje prste u politikama. Vjerski službenici i institucije uvijek su, ma koliko se pilatovski prale ruke, imale svoje prste u nekakvim politikama i uvijek se pronalazio kakav sluga Božji da postane sluga ovozemni i pokloni se umišljenim bogovima u politici.

    Nebrojeno puta su prve klupe i prvi redovi u bogomoljama prilikom vjerskih obreda bili rezervirani za gospodu kojima je to, ako vjerujemo u kažnjavanje grijeha i pakao, najbliže što će stajati Bogu. Oni su, jasno je to svima pa i onima koji ih zovu u prve redove, utemeljenje svega onoga što svete knjige i sveta usta govore o licemjerju, pohlepi, pokvarenosti, zloći i svemu onome što nas uče da ne smijemo a njima gledaju kroz prste.

    Nebrojeno puta su, nakon što su političari i drugi javni dužnosnici zalutali u bogomolje, u politike zalutali i vjerski oci koji su se pretvarali u poslušne sinove. Zato i ne čudi da su se opet sukobile dvije političke stranke nakon mostarskog blagoslova optužujući jedna drugu za zloupotrebu vjere u političke svrhe.

    Umišljeni bogovi

    Zaboravljaju i jedni, i drugi, i treći u ovoj zemlji da su svi na sve pristajali, pa i razne blagoslove, onda kad im je trebao koalicijski savez ali da su i jedni i drugi i treći blagoslivljali na svoj način i u politiku uvlačili vjeru.

    Time su nesvjesno, a to vjerski oci neće nikada priznati, ogadili ljudima pristup vjeri kakav promoviraju oni koji čiste prve redove od običnih vjernika da bi u njih sjeli, stali ili kleknuli ovozemni umišljeni bogovi.

    Papa Franjo, u kojeg se kunu oni što su po prostorijama prosuli svetu vodu i oni koje je možda zahvatila koja kapljica u prvim redovima, opisao je u jednoj svojoj knjizi ono uz što vežemo i javne ličnosti i javna poduzeća.

    Nešto teže od grijeha

    Zlo našeg vremena. Tom jednostavnom rečenicom u naslovu svoje knjige opisao je papa Franjo korupciju. Kada je 1991. godine Argentinu potreslo ubojstvo jedne djevojke u sjeverozapadnoj pokrajini Catamarco, koje su vlasti pokušale prikriti budući da su ubojice bili sinovi lokalnih moćnika, papa Franjo, tada kao ”običan” redovnik, objavio je članak o korupciji. Godinama kasnije, kao kardinal, Papa naglašava u predgovoru za koričenje njegova članka, ono što se kroz njegovo cijelo razmišljanje provlači. Korupcija nije grijeh. Korupcija je nešto teže od grijeha. Navodi kako se u razmatranju korupcije i suočavanju s njom treba ukloniti ”izgovor da ljudska slabost, sjedinjena sa suučesništvom, stvara pogodan humus za korupciju”.

    ”Grešnik da, korumpiran ne”, ponavlja u uvodu Papa više puta i naglašava kako bismo s tim trebali biti načistu i to sami sebi naglasiti ”kako ne bismo stanje korupcije prihvatili kao još jedan grijeh”. Upozorava papa i na čistoću priznanja da smo grješni, ali i na okovano korumpirano srce koje je ”zaštićeno zadovoljstvom svoje samodostatnosti da ne dopušta nikakvo preispitivanje”.

    Ta samodostatnost, navodi Papa, nikada nije apstraktna i započinje nesvjesno da bi kasnije bila prihvaćena kao nešto najprirodnije. U članku Papa navodi kako korupcija čovjeka vodi do besramnosti te ”dovodi do gubitka stida koji čuva istinu…”

    Piše papa kako se grijeh oprašta, a da se korupcija ne može oprostiti jer se korumpiran čovjek ”pred Bogom koji se ne umara opraštati uzdiže kao samo dostatan u izražavanju svojega spasenja: umara se od traženja oprosta”.

    ”Korumpirane osobe su izgubile svoju bit”, piše Papa.

    Licemjerni zaborav

    Sve politike koje kritiziraju blagoslov u novim poštanskim prostorijama – kojem, da se razumijemo tamo nije mjesto jer Bog ne voli opipljive stvari kamoli mutne građevine – licemjerno zaboravljaju da su se na svim stranama sipale svete vodice i drugi oblici blagoslova da bi se uz pomoć nekog njihovog Boga osvojila i zadržala vlast. Ne spominju bit jer oni biti nemaju i za njih je postojanje nešto sasvim drugo od onoga što slušaju u propovijedima i što propovijedaju drugima.

    Oni koji sada galame o blagoslovu, a SDA ga je iskoristila za još jedan dokaz izdaje SDP-a, zaboravljaju da je vjera i službeno proglašena kao glavni cilj predizborne kampanje. Tako je u Mostaru SDA-ovka nova koalicija pod starim imenom rekla da joj je prioritet ispoštovati želje vjerske zajednice i izgraditi centar Mevlanu. Jednim se tu udarcem želi poklopiti više muha, a glavne su birače učiniti vjernicima i vjernike biračima, zaigrati na emociju i iskoristiti Boga za svoje božanstvo.

    Stoga je licemjerno da politike napadaju politike zbog svete vode i smještanja vjere tamo gdje joj nije mjesto. Jasno je svima u ovoj slijepoj državi da se na sve tri strane vjera gura tamo gdje joj nije mjesto i zaboravlja se da su mnogi u ime vjere zatirali svaki trag onog drugoga pored sebe zanemarujući da Bog, ma koji mu predznak dali, traži od nas da ljubimo jedni druge i da jedni drugima ne činimo što ne bismo htjeli da se učini nama.

    Mostarski blagoslov, i sve ono što je uslijedilo poslije njega, obični je, školski primjer licemjerja. I neka nam je Bog na pomoći u našem sljepilu i zadojenosti. Ali, ako će nam biti na pomoći, neka to ne bude njihov Bog nego onaj za ljude iz zadnjih redova.

     

    (Stavovi izneseni u ovom tekstu su lični stavovi autora i ne odražavaju nužno uređivačku politiku Raporta)

    berislav jurič
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    03.07.2025

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    22.06.2025

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    04.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela

    Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka

    Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.