Za dnevni red je glasalo 48 zastupnika od nužnih 51, protiv je bilo 14, a suzdržanih 11.
‘Za’ su bili zastupnici SDA, SBB-a, BPS-a i A-SDA, Demokratska fronta je bila suzdržana ili protiv, Stranka za BiH suzdržana, dok je SDP glasao protiv.
Bagarić: Neprimjereno je i neprihvatljivo sazivanje 24. vanredne nakon 26. redovne sjednice
Zastupnici Hrvatske demokratske zajednice-Hrvatskog narodnog sabora nisu ni prisustvovali zasjedanju.
“Cijeneći kako je 24. vanredna sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH zakazana za 28. prosinca 2017. godine bez konsultacija i suglasnosti sa zamjenikom predsjedavajućeg Mladenom Boškovićem, a imajući u vidu činjenice i karakter rasprave izazvane prijedlogom zaključka o brisanju hrvatskog nacionalnog predznaka, vođene tijekom 26. redovne sjednice, te kako se u međuvremenu nisu dogodile značajnije promjene koje bi utjecale na normalizaciju odnosa između koalicijskih partnera po ovom za Hrvate najvažnijem pitanju, smatramo neprimjerenim i neprihvatljivim sazivanje navedene sjednice”, piše u priopćenju za javnost koje potpisuje šef Kluba HDZ BiH-HNS Jozo Bagarić.
Oba doma Parlamenta FBiH odobrila su u međuvremenu Nacrt proračuna, a Vlada FBiH je, shodno tome, utvrdila konačan prijedlog i uputila ga u parlamentarnu proceduru.
Ukoliko proračun ne bude usvojen do kraja 2017. godine, Vlada će morati donijeti odluku o privremenom financiranju, tijekom kojeg je moguće jedino servisiranje tekućih troškova, poput plaća i izmirivanja vanjskog duga, dok bi sva kapitalna ulaganja bila na čekanju.
Osmanović i Beganović: Zastupnici HDZ-HNS-a odgovorni su za sjednicu na kojoj nije usvojen ni dnevni red
Šefovi zastupničkih klubova Stranke demokratske akcije i Saveza za bolju budućnost, Ismet Osmanović i Nasir Beganović,izjavili su da su zastupnici HDZ-HNS-a odgovorni što je vanredna sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, na kojoj nije usvojen ni dnevni red, a na kojoj se očekivalo razmatranje proračuna Federacije BiH za 2018. godinu i zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju.
– Razočarani smo što kolege iz HDZ-HNS-a danas nisu došli da zajednički usvojimo proračun Federacije, pogotovu što njihovi ministri sudjeluju u donošenju proračuna. Vrlo kvalitetan bproračun ponudila je federalna ministrica finanscja Jelka Milićević, koja dolazi iz HDZ-a BiH – rekao je Osmanović, dodajući da politički razlozi koji navode zastupnici HDZ-HNS-a ne smiju imati veze sa svakodnevnim životom građana u Federaciji BiH.
– Ako to shvati Klub HDZ-HNS i ako se postigne sporazum federalni budžet može se donijeti sljedeći tjedan, a ukoliko se to ne dogodi morat će se donijeti odluka o privremenom financiranju, kazao je on.
– Današnjim odnosom prema sjednici zastupnici SBB-a pokazali su da problem nije u našoj političkoj stranci, već da problem u funkcioniranju vlasti u Federaciji isključivo leži u odnosu dvije političke stranke SDA i HDZ BiH. Tako da se sva pitanja u svezi proračuna, te druga trebaju postavljati navedenim stranakama – rekao je Beganović, te naglasio da bi Klub SBB-a podržao na današnjoj sjednici usvajanje proračuna FBiH za sljedeću godinu, kao i zakon o MIO.
S druge strane šefovi oporbenih klubova Socijaldemokratske partije BiH i Demokratske fronte Elvir Karajbić i Dženan Đonlagić smatraju da odgovornost leži u zastupnicima sve tri stranke koje čine parlamentarnu većinu u Federaciji SDA, HDZ BiH i SBB BiH.
– Obveza svake vlasti je da rješava probleme građana Federacije BiH. Ovo je jedina vladajuća većina koja pravi probleme građanima. Ovo je stvaranje jednog kaosa i kolaps vladajuće većine – istaknuo je Karajbić.
Đonlagić je ocijenio da je vanredna sjednica Zastupničkog doma „onako“ sazvana, jer, kako kaže, da se danas usvojio proračun ne bi mogao stupiti na snagu sa 1. siječnja s obzirom da Dom naroda nije ni zakazao sjednicu.
– To pokazuje da je potpuno izgubljena koordinacija stranka, u čijim rukovodstvima sjede SDA, HDZ BiH i SBB i u Zastupničkom domu i Domu naroda Parlamenta FBiH. Sve tri stranke u koaliciji imaju svoj dio odgovornosti za ovo stanje u kojem se sada nalazi Federacija BiH. Proceduralno slijedi tromjesečna odluka o privremenom financiranju, s tim što ovdje nije ista situacija kao na razini BiH. Ovdje nema principa automatizma, tu odluku prvo mora donijeti vlada pa da se izglasa u oba doma Federalnog parlamenta – rekao je Đonlagić.
(Izvor: FENA/Federalna.ba)