‘Bosna i Hercegovina u raljama kriminala i urušenog sustava vrijednosti’, nova je knjiga dr.sc.Sandija Dizdarevića, profesora kriminalističke psihologije, stručnjaka za sigurnost i bivšeg istražitelja Odjela za ratne zločine pri Županijskom tužiteljstvu HNŽ-a. Njegova knjiga, dijelom autobiografska jer polazi od vlastitog sebe i vlastite obitelji, kao “obične obitelji”, koju izravno pogađaju anomalije bh društva u tranziciji, prožimanog kriminalom i korupcijom, a dijelom znanstvenog gdje raščlanjuje te iste društvene i sustavne anomalije, piše Dnevni list.
On također postavlja pitanje i kako to da je u državi, gdje se po posljednjem popisu stanovništva iz 2013. godine čak 95% njenih žitelja deklariraju kao vjernici (bilo koje religije), kriminal, korupcija i manipulacije toliko rasprostranjene?
Tako Dizdarević u svojoj knjizi obrađuje široko polje vrlo zanimljive teme i pitanja – od društvenih “fenomena” međunacionalne mržnje i prešućivanja ratnih zločina “svojih nad drugima”, ratnim zločinima kao izgovoru za nasilje nad pravom, policijskim službama u “raljama demokracije”, do vrlo zanimljivog promišljanja i dvojbi o Sky aplikaciji kao sredstvu za borbu kriminaliteta ili neistomišljenika i BiH kao zemlji baruta i ruskog utjecaja itd.
Vjernici i ljubavnice
Kako je i sam autor u predgovoru napisao, knjiga ‘Bosna i Hercegovina u raljama kriminala i urušenog sustava vrijednosti’ nastala je na temelju radova, ogleda, pogleda, mišljenja i osvrta na određene društveno-sigurnosne događaje s kojima se BiH suočila i suočava. “…Kriminal je mnoge opčinio, modusi manipulacije s ciljem prihvaćanja novih sustava društvenih i pravnih vrijednosti i, na kraju, zanemarivanjem najveće kosmičkog dobra – a to je život. Mnogi su u prošlim vremenima samoincijativno, ili za račun velikih, iskoristili smrt vlastitih građana-naroda-nacija kako bi profitirali i ostali na mjestima gdje su i danas”, piše autor.
Dnevni list donosi samo mali dio autorove obrade nekoliko aktulanih i vrlo zanimljivih tema, gdje Dizdarević, između ostaloga, govori o vanjskim utjecajima.
“…paravani unutar bh političkih personifikatora i njihovih savjetnika, znanstvenika, profesora i ljubavnica. Ove zadnje su posebno zanimljivw u obavještajnom prodor i njima ću posvetiti posebnu pažnju, osobito jer se sve naše političke persone deklariraju kao vjernici. Koliko znam, blud i seksualna prijevara zabranjeni su u vjeri, ili nisu? Pedofilija je također zabranjena, ali je neki konzumiraju…”, piše ovaj autor koji je vrlo upućen u skrivene ‘navike’ bh dužnosnika.
Ratni zločini kao izgovor za nasilje nad pravom i obavještajne igre
Dizdarević u svojoj knjizi navodi i neke od apsurda kada su u pitanju procesuiranja ratnih zločina u BiH. Tako navodi kako se ratne zločine u BiH treba promatrati kroz prizmu nekoliko bitnih elemenata:
Institucije koje se nastoje boriti i procesuirati osumnjičene za ratne zločine pod značajnim su nadzorom međunarodnih institucija koje ih financiraju i pružaju podršku; institucije poput državnih ili nevladinih organizacija koji imaju karakter produženih ruku za pružanje pomoći osumnjičenima za ratne zločine, a sve pod izgovorom pružanja pravne pomoći; dvostrukih standarda državnih institucija iz koje se financira stručno osoblje koje radi na istragama i procesuiranju ratnih zločina, a s druge strane neke od tih državnih institucija daju nesebičnu novčanu pomoć pojedinim udrugama koje se bave ‘obranom i pružanjem pomoći odabranih osumnjičenih za ratne zločine’; institucija preko kojih se, s jedne strane za račun istražnih organa druge države obavljaju pojedine operativne mjere i radnje, dostavljanje podataka, pa čak i istražne radnje, dok s druge strane takve institucije u određenoj mjerei opslužuju državne institucije BiH s podacima o žrtvama samo jedne etničke skupine; prodora stranih obavještajnih službi u ptikupljanju podatka o potencijalno osumnjičenim za ratne zločine, potpomognute pojedincima iz BiH i kategoričko negiranje genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina.
“Uhićenje osumnjičenih za ratne zločine pokreće lavinu već uhodanih institucija i pojedinaca u obrani prava etnosa. Počinje se izjavama političra koji predstavljaju etničku skupinu pod izgovorom ‘mi smo za to da se uhite svi koji su krivi, ali odgovorno tvrdimo da uhićeni nema veze s djelom zbog kojeg je uhićen’…”, navodi Dizdarević te ističe kako je puno slučajeva u BiH gdje strane službe putem ‘insidera’ uposlenih u stručno-obrazovnim institucijama dostavljaju informacije i dokumente institucijama drugih država o procesuiranju ratnih zločina.
Navodi i kako pojedine države, pod krinkom “dvostrukog ddržavljanstva” i “nemogućnosti provođenja nepristranog suđenja” kriju mnoge osobe presuđene ili optužene osobe za ratni zločin.
“Koliko god države zemalja zapadnog Balkana pričale o pomirenju, ekonomskoj suradnji, obavještajne igre će se nastaviti. Polje ratnih zločina prešutno je ostavljeno da se procesuira deseteljećima…s jednim ciljem – usporavanja procesuiranja”, zaključuje on.
Sky aplikacija i pitanja koja se nameću
U poglavlju o Sky aplikaciji, čije su prepiske komunikacije među osobama iz krim miljea bile i povod za njihovo uhićenje te podizanja optužnice, Dizdarević ima nekoliko opravdanih dvojbi.
“Informacija je moć, ona predstavlja sadržaj nečega ili govori o planovima, udruživanju, nešto odražava…Onaj tko poznaje informaciju u cjelini, taj je rijetko kada i dostavlja. Takve osobe, u suštini, nastoje prikriti istinu”, piše autor koji postavlja pitanja jesu li informacije iz Sky aplikacije krunski dokaz ili trebaju biti početak temeljitih istražnih radnji potkrijepljenih dokazima te kako se i kojim kanalimo došlo do ovih informacijama, a što je također vrlo značajno prilikom procesuiranja optuženih osoba.
“”Hipotetički, ukoliko se dogodi, a već se dogodilo u Francuskoj, Nizozemskoj, Njemačkoj i drugim zemljama, da se u kaznenom postupku postavi pitanje zakonitosti dokaza sa Sky aplikacije, jer ista nije izuzeta kao dokaz…Ukoliko se u budućnosti bude pokazalo da dokazi iz Sky aplikacije ne mogu koristiti kao valjanii zakoniti i tako budu dovedeni u pitanje brojni kazneni postupci, bojim se da će pravosudni sustav ući u još veće probleme nego li je sada. Posljedice će se ogledati i u materijalnoj šteti koju će država morati isplatiti svima onima koji su po osnovu toga pritvoreni, kao i oni koji su prozvani, disciplinski tretirani, a ne budu proglašeni krivim…”, navodi, između otaloga Dizdarević.
Zloupotreba religije
U knjizi se on osvrće i na degradaciju u sustavu sigurnosti, a time i policijsko kriminalističkog podsustava zbgo pogrešnog odabira stručnih kadrova i prisutne korupcije i nepotizma, ali i zloupotrebe religije u jačanju nacionalizma, utjecaj velikih sila u razaranju bh društva i jačanju mržnje…
“Religija postade glavni mehanizam za inicijaciju u torove, politiku, a struka postade opterećenje za vlastito zdravlje. Zloupotreba religije koju intenzivno i vrlo dobro osmišljeno provode na ovim prostorima, utječe na naše emocije. Postajemo iracionalni, prepuštajući se strahovima, a kada smo u strahu bježimo u torove, jer su nas uvjerili da nas samo oni mogu zaštititi”, zaključuje autor Sandi Dizdarević.
/Desk/