Budući da iz godine u godinu imamo sve više nezaposlenih, više nikoga ne čudi što mnogi trbuhom za kruhom odlaze iz BiH. Zadnjih godina posebno je aktualan odlazak medicinskih radnika i tehničara u inozemstvo gdje im se nude bolje uvjeti rada u struci. Posebno veliko zanimanje vlada za odlazak u Njemačku, gdje su dosta pojednostavljene procedure za dobijanja posla.
Odlazi sposoban kadar
Ranko Palačković, predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS kaže da mnogi zdravstveni radnici intezivno uče njemački jezik i da to više nitko i ne krije.
‘’Točne podatke koliko je medicinskih radnika otišlo nemamo, ali u pitanju je veliki broj i medicinskih sestara i tehničara svih profila’’, ističe Palačković i dodaje da pored Njemačke mnoge njegove kolege odlaze za Švedsku i Norvešku gdje im se nakon probnog rada, koji moraju proći, omogućava i napredovanje u struci, ukoliko su za to zainteresirani.
On također ukazuje na još jedan problem a to je da je obično odlaze medicinski radnici koji rade i po deset godina i koje su izuzetno stručni i sposobne u svom poslu. ‘’Odlaze osposobljeni i vrijedni radnici i nitko ih ne treba kriviti. Dolaze nam novi i vjerujem da će i oni čim nauče posao otići’’, ističe Palačković.
Predsjednik strukovnog sindikata dokotra medicine Republike Srpske Miodrag Femić kaže da je u prošloj godini iz Republike Srpske otišao 31 specijalista. Suština je u tome, kaže Femić, da zbog jako loših uvjeta rada u bh. bolnicama odlaze naši najbolji stručnjaci koji se mogu ostvariti tek negdje u inozemstvu, gdje se nude i bolji radni uvjeti i mogućnost za napredovanje.
Nude se visoke plaće i bolji radni uvjeti
Dr. Abdul Sarić predsjednik Nezavisnog strukovnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu u FBiH kaže da medicinari i iz ovog entiteta već godinama polako, ali sigurno odlaze u inozemstvo, te da će ulaskom BiH u EU, sav kadar otići iz jednostavnog razloga, jer su namjanje plaćeni.
‘’Plaće su niske, uvjeti teški, a trenutno je u pripremi i novi zakon o radu koji u sadašnjoj verziji ne nudi ništa bolje’’, ističe Sarić. Tako je za prvi kvartal ove godine 751 građanin FBiH sa školom zdravstvene struke napustio zemlju putem Agencije za zapošljavanje i otišao na rad u Njemačku.
Sindikalci kažu da je računica jasna, osnovna plaća medicinskog tehničara u FBiH je 660 maraka, dok je početna plaća njegove struke u Njemačkoj 1.800 eura, liječnika početnika 2.500, dok liječnik specijalista ima plaću od 3.500 do 4.000 eura. (T.Č./republikainfo.com)