Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • Putin u Bjelorusiju postavlja taktičko nuklearno oružje
    • Milanović u Derventi odlikovao 103. brigadu HVO-a
    • Ovo je Bojan Prodan koji je brutalno pretukao i opljačkao dvoje staraca u njihovoj kući kod Višegrada
    • Iritantno pomicanje sata, zbog kojeg se osjećamo lošije, zamišljeno je zbog štednje energenata
    • ANKETA HRT-a Što Hrvati misle o muškarcima koji mole na javnom mjestu? Nisu im previše simpatični
    • SKANDAL Nikšić potvrdio kako su im nuđeni milijuni i pozicije za priklanjanje SDA-u
    • Dolazi pogoršanje vremena
    • Dodikov niz – Na redu NATO, sada prijeti povlačenjem RS-a iz Programa reformi
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Bez dogovora Vučića i Kurtija o Kosovu – Prijedlog sporazuma EU-a ocijenili dobrim – Razgovori se nastavljaju

    republikaBy republika27/02/2023Updated:27/02/2023Nema komentara9 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Serbian President Aleksandar Vucic, Kosovar Prime Minister Albin Kurti, European Union foreign policy chief Josep Borrell and EU Special Representative of Europe Miroslav Lajcak attend EU-sponsored talks in Brussels, Belgium February 27, 2023. REUTERS/Johanna Geron

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Albin Kurti održali su u ponedjeljak sastanak uz posredovanje visokih dužnosnika EU-a na kojem se očekuje iskorak u međusobnim odnosima. Visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell i posebni izaslanik EU-a za dijalog između Srbije i Kosova Miroslav Lajčak najprije su odvojeno razgovorali s premijerom Kurtijem, a potom i s Vučićem. Oko 18 sati počeo je zajednički sastanak. Za sada, nema konačnog dogovora.

    Kako prenosi N1 Hrvatska riječ je o jednom od najvažnijih sastanaka od početka dijaloga između Srbije i Kosova, koji se pod pokroviteljstvom EU-a vodi još od 2011. godine.

    Vučić se o sastanku već dvaput oglasio na Instagramu. U posljednjoj je objavi napisao: “Težak sastanak. Očekivano. Nema predaje.”

    Izjava Vučića: Kurti nije bio spreman prihvatiti zajednicu srpskih općina

    Vučić je nakon sastanka dao izjavu za medije. “Uobičajeno težak sastanak, nastavit ćemo u narednom razdoblju. Ne ljutite se što ne razumijem albanski, ali… Imali smo težak sastanak i vjerujem da će ih biti još mnogo jer koliko sam shvatio, 18. bismo se trebali vidjeti u Sjevernoj Makedoniji kad će Borrell biti u posjetu regiji. Dotad bismo trebali s Lajčakom razgovarati o implementaciji, a važno je što će u priopćenju EU-a biti riječi o nužnosti svih prethodnih dogovora. Inzistirao sam na zajednici srpskih općina, mislim da g. Kurti to nije bio spreman prihvatiti. U svakom slučaju, nadam se da je moguće postići kompromise, ali mogli bismo ostati zaglavljeni u nečemu što je davno trebalo biti ispunjeno.”

    “Dobro je da smo razgovarali i vjerujem da ćemo moći raditi na onome što smo nazvali implementacijom i prethodno postignutih dogovora”, dodao je.

    Na pitanje što je dosad sve dogovoreno, rekao je da je dogovoren samo nastavak razgovora.

    O implementaciji je rekao da je zajednica srpskih općina na prvom mjestu. “Bojim se da je to začkoljica, vidjet ćemo dalje.”

    “Vidio sam da se vodi kampanja protiv zajednice srpskih općina. Iznijet ću detalje sutra o tome. To je za nas od presudnog značaja. Ako to netko ne razumije, onda ne razumije realnost. Tko bi ukinuo platni promet između Beograda i Prištine? To je davno potpisano, zajednica srpska općina”, kazao je predsjednik Srbije.

    Na pitanje je li Srbija spremna prihvatiti neovisnost Kosova, Vučić je rekao: “Srbija je članica UN-a, a Kosovo nije. Uvijek podupiremo međunarodni poredak, ali i srpski Ustav.”

    Kurti: “Bio sam voljan potpisati, ali je druga strana odbila”

    “Bio sam voljan potpisati, ali je druga strana odbila”, izjavio je kosovski premijer Albin Kurti po završetku dijaloga Beograda i Prištine u Bruxellesu, uz posredovanje Europske unije.

    Premijer Kosova Albin Kurti je poslije sastanka sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem rekao kako postoji suglasnost u svezi sa sadržajem europskog prijedloga za normalizaciju odnosa dviju zemalja.

    “To je bila potvrda da je europski prijedlog prihvatljiv i nepromjenjiv. Napredak će se odnositi na plan implementacije. Na dobrom smo putu i ​​u pravcu normalizacije odnosa. To je sporazum simetrije, dobrosusjedstva i suradnje u budućnosti“, rekao je Kurti.

    “Nisam potpisao jer druga strana nije bila spremna potpisati. Mislim da je šteta što večeras nije potpisano, budući da smo se dogovorili“, dodao je on.

    Upitan je li suglasan sa provedbom sporazuma o Zajednici općina sa srpskom većinom, Kurti je rekao da je o ovom pitanju ranije govorio.

    “To je član 10, to je posljednja rečenica praktično posljednjeg člana i ja sam do sada dao odgovor na to“, rekao je kosovski premijer.

    Pitanje Kosova

    U Bruxellesu boravi i posebni američki izaslanik za zapadni Balkan Gabriel Escobar, koji je već razgovarao s Vučićem, a predviđen je i sastanak s Kurtijem.

    “Dosadašnji sastanci u proteklih nekoliko godina uglavnom su bili upravljanje krizom, a sada je promijenjen pristup i ide se prema normalizaciji i zato je ovaj sastanak u ponedjeljak drugačiji od ostalih”, rekao je u petak visoki dužnosnik EU-a koji je želio ostati neimenovan.

    Nakon višegodišnjih pokušaja u okviru dijaloga između Srbije i Kosova o normalizaciji odnosa, koji su dosad donijeli vrlo skroman napredak, Njemačka i Francuska su u rujnu prošle godine pokrenule inicijativu koju su podržale Sjedinjene Države i cijela EU da se što prije napravi iskorak po tom pitanju s obzirom na kontekst rata u Ukrajini.

    Njemačko-francuska inicijativa je rezultirala prijedlogom sporazuma čija je srž međusobno priznanje dokumenata, pečata, putovnica, osobnih iskaznica i nacionalnih simbola. Prijedlog sporazuma ne predviđa formalno srbijansko priznanje Kosova, ali bi se Srbija po njemu de facto morala odnositi prema Kosovu kao suverenoj državi.

    Srbija ne bi smjela blokirati članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama i obje strane trebaju razvijati normalne dobrosusjedske odnose na temelju jednakih prava. Kosovo bi trebalo osigurati prikladnu razinu samouprave za srpsku zajednicu i formalizirati poseban status Srpske pravoslavne crkve, a obje strane otvorile bi svoja stalna predstavništva u glavnim gradovima.

    Najtvrđi orah je uspostava zajednice općina sa srpskom većinom na sjeveru Kosova, gdje su Srbi većina. To je predviđeno sporazumom koji su dvije strane potpisale u Bruxellesu 2013. godine. Kosovska strana ne želi da ta zajednica općina bude nešto poput Republike Srpske u Bosni i Hercegovini.

    Europska strana očekuje da će obje strane prihvatiti ponuđeni prijedlog za normalizaciju odnosa i ističe da se neće razgovarati o sadržaju prijedloga, nego o njegovoj provedbi koja bi trebala potrajati nekoliko mjeseci. Provedbu prijedloga nagledat će zajedničko povjerenstvo pod vodstvom EU-a, prenose agencije.

    Borrell: Vučić i Kurti dogovorili da je sporazum EU-a dobar

    Visoki predstavnik Europske unije za vanjsku diplomaciju nakon sastanka s Vučićem i Kurtijem, a koji je trajao nekoliko sati, obraćajući se medijima, kazao je kako je fokus sastanka bio na prijedlogu koji je ponudila EU.

    “Imali smo čast ugostiti predsjednika Vučića i premijera Kurtija za prvi sastanak na visokoj razini ove godine, ukupno šesti sastanak od početka mog mandata. Fokus sastanka bio je na prijedlogu EU o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije. Ovo je važan razvoj jer prošlog ljeta bili smo posvećeni na kriznom komuniciranju”, rekao je Borrell.

    Naglasio je kako su se Vučić i Kurti složili da je prijedlog dobar i da nema potrebe za daljim raspravama o njemu.

    “Ovaj prijedlog o kojem smo razgovarali, prijedlog EU, odobrilo je 27 članica Unije. Lideri su pokazali razumno ponašanje i spremnost za pronalaženje rješenja. Vučić i Kurti su dogovorili da neće biti dodatnih rasprava o ovom prijedlogu. Složili su se da nema diskusije, tekst će biti objavljen na stranici Evropske unije vrlo brzo”, jasan je bio Borrell.

    Iako su se dogovorili da je sporazum dobar, Borrell je pojasnio kako će biti potrebni dodatni pregovori o njegovoj implementaciji.

    “Sporazum može biti baza za građenje povjerenja i prevazilaženje prošlosti. Stranke su izrazile spremnost za provođenje sporazuma. Imamo historiju neimplementiranja određenih sporazuma, a strane su izrazile spremnost da ovaj sporazum provedu. Pregovori su neophodni kako bi odredili specifične modalitete provedbe. Diplomatija se nastavlja”, zaključio je Borrell.

    Također, dodao je da će se pregovori između Kosova i Srbije nastaviti u ožujku.

    “Diplomacija se nastavlja i novi sastanak će se održati u martu gdje će se razgovarati o implementaciji aneksa kao i sporazuma. To se još mora finalizirati”, poručio je Borrell.

    Prijedlog ugovora EU-a:  Sporazum o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije

    Ovo je Prijedlog uugovora EU-a koji još uvijek čeka na potpisivanje:

    Ugovorne stranke,

    Svjesni svoje odgovornosti za očuvanje mira,

    Opredijeljene za doprinos plodonosnoj regionalnoj suradnji i sigurnosti u Europi te prevladavanje nasljeđa prošlosti,

    Svjesne da su nepovredivost granica i poštovanje teritorijalne cjelovitosti i suvereniteta te zaštita nacionalnih manjina temeljni uvjet za mir,

    Postupajući na temelju povijesnih činjenica i ne dovodeći u pitanje različita stajališta stranaka o temeljnim pitanjima, uključujući pitanja statusa,

    Želeći stvoriti uvjete za suradnju između stranaka u korist naroda,

    Dogovorili su se kako slijedi:

    Članak 1.

    Stranke razvijaju normalne, dobrosusjedske međusobne odnose na temelju jednakih prava.

    Obje stranke uzajamno priznaju svoje isprave i nacionalne simbole, uključujući putovnice, diplome, registarske pločice i carinske pečate.

    Članak 2.

    Obje stranke bit će vođene ciljevima i načelima utvrđenima u Povelji Ujedinjenih naroda, posebno ciljevima i načelima suverene jednakosti svih država, poštovanjem njihove neovisnosti, autonomije i teritorijalne cjelovitosti, pravom na samoodređenje, zaštitom ljudskih prava i nediskriminacijom.

    Članak 3.

    U skladu s Poveljom Ujedinjenih naroda, stranke rješavaju sve sporove između njih isključivo mirnim putem i suzdržavaju se od prijetnje silom ili njezine uporabe.

    Članak 4.

    Stranke nastavljaju s pretpostavkom da nijedna od njih ne može predstavljati drugu u međunarodnoj sferi ili djelovati u njezino ime.

    Srbija neće uložiti prigovor na članstvo Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.

    Članak 5.

    Nijedna stranka neće blokirati niti poticati druge da blokiraju napredak druge stranke na svojem putu prema EU-u na temelju vlastitih zasluga. Obje stranke poštuju vrijednosti iz članaka 2. i 21. Ugovora o Europskoj uniji.

    Članak 6.

    Iako ovaj Sporazum predstavlja važan korak normalizacije, obje stranke nastavit će s novim poticajom procesu dijaloga pod vodstvom EU-a koji bi trebao dovesti do pravno obvezujućeg sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji svojih odnosa.

    Stranke su suglasne produbiti buduću suradnju u područjima gospodarstva, znanosti i tehnologije, prometa i povezivosti, pravosudnih odnosa i odnosa tijela za izvršavanje zakonodavstva, radnih mjesta i telekomunikacija, zdravstva, kulture, vjere, sporta, zaštite okoliša, nestalih osoba, raseljenih osoba i drugih sličnih područja sklapanjem posebnih sporazuma.

    Pojedinosti će se dogovoriti u dodatnim sporazumima koji će biti olakšani dijalogom pod vodstvom EU-a.

    Članak 7.

    Obje stranke obvezuju se uspostaviti posebne aranžmane i jamstva, u skladu s relevantnim instrumentima Vijeća Europe i oslanjajući se na postojeća europska iskustva, kako bi se osigurala odgovarajuća razina samoupravljanja srpskom zajednicom na Kosovu i sposobnost pružanja usluga u određenim područjima, uključujući mogućnost financijske potpore Srbije i izravnog komunikacijskog kanala za srpsku zajednicu vladi Kosova.

    Stranke formaliziraju status Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i pružaju snažnu razinu zaštite srpske vjerske i kulturne baštine, u skladu s postojećim europskim modelima.

    Članak 8.

    Stranke razmjenjuju stalne misije. Oni se osnivaju u sjedištu dotične vlade.

    Praktična pitanja povezana s osnivanjem misija rješavaju se zasebno.

    Članak 9.

    Obje stranke primaju na znanje predanost EU-a i drugih donatora uspostavi posebnog paketa za ulaganja i financijsku potporu za zajedničke projekte stranaka u području gospodarskog razvoja, povezivosti, zelene tranzicije i drugih ključnih područja.

    Članak 10.

    Stranke osnivaju zajednički odbor, kojim predsjeda EU, za praćenje provedbe ovog Sporazuma.

    Obje stranke potvrđuju svoju obvezu provedbe svih prošlih sporazuma o dijalogu, koji su i dalje valjani i obvezujući.

    Članak 11.

    Obje stranke obvezuju se poštovati plan provedbe priložen ovom Sporazumu.

    /Desk/

     

     

     

    albin kurti pregovori Aleksandar Vučić izdvojeno Kosovo Srbija
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Putin u Bjelorusiju postavlja taktičko nuklearno oružje

    25/03/2023

    Ovo je Bojan Prodan koji je brutalno pretukao i opljačkao dvoje staraca u njihovoj kući kod Višegrada

    25/03/2023

    Iritantno pomicanje sata, zbog kojeg se osjećamo lošije, zamišljeno je zbog štednje energenata

    25/03/2023

    Comments are closed.

    No comment

    Gradonačelnik Banja Luke

    ‘Ne može mu ni’ko ništa…’

    Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.

    Polako u legitimno predstavljanje

    Najnovije

    Putin u Bjelorusiju postavlja taktičko nuklearno oružje

    Milanović u Derventi odlikovao 103. brigadu HVO-a

    Ovo je Bojan Prodan koji je brutalno pretukao i opljačkao dvoje staraca u njihovoj kući kod Višegrada

    Iritantno pomicanje sata, zbog kojeg se osjećamo lošije, zamišljeno je zbog štednje energenata

    ANKETA HRT-a Što Hrvati misle o muškarcima koji mole na javnom mjestu? Nisu im previše simpatični

    Kolumne

    Marić: “…u pet deka”

    Sretno, Mamiću!

    “Milanović izjavom o Kosovu želi naštetiti Vučiću i pogodovati Putinu”

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    Promo

    Stolac – Na Pješivcu tečaj rezidbe maslina

    Napretkova korizmena tribina u Mostaru

    Počinje 4. Napretkov tjedan kulture, na programu: koncerti, kazališna predstava, predstavljanje monografije i izložba

    Predstavljena nova knjiga Emila Karamatića ‘Balkanski soj – mutacija domoljublja’

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.