SAD je u ponedjeljak priopćio da je dovršio povlačenje svojih snaga iz Afganistana gotovo 20 godina nakon napada na tu zemlju kojim je odgovorio na napade na Ameriku 11. rujna 2001. godine. No kraj evakuacije iz kabulske zračne luke ne znači i da su svi Amerikanci napustili zemlju. Procjenjuje se kako je u zemlji još uvijek između 100 i 250 američkih državljana i neodređen broj Afganistanaca koji žele napustiti zemlju, a nisu na vrijeme stigli u zračnu luku ili se nisu mogli ukrcati na avion.
Informaciju je potvrdio američki državni tajnik Antony Blinken.
– Nastavit ćemo neumorno pomagati Amerikancima, stranim državljanima i Afganistancima da napuste Afganistan, ako tako odluče, rekao je Blinken. Rekao je kako se pretpostavlja da je u Afganistanu ostalo više od stotinu Amerikanaca koji žele napustiti tu zemlju te da Washington pokušava utvrditi njihov točan broj. Posljednjih dana evakuirano je više od 6000 Amerikanaca. Od 14. kolovoza iz Kabula je zrakoplovima evakuirano više od 122.000 ljudi.
Više od 122.000 osoba napustilo je Kabul zračnim mostom uspostavljenim 14. kolovoza, dan prije nego što su kontrolu nad Afganistanom ponovno preuzeli talibani, koji su pružili utočište militantnoj skupini Al Qaedi, koju se optužuje za napade na New York i Washington 2001. godine.
“Washington i saveznici u NATO-u nisu predvidjeli da će talibani tako brzo preuzeti vlast te su bili prisiljeni brzo napustiti zemlju, ostavljajući iza sebe tisuće Afganistanaca koji su im pomagali”, prenose agencije.
“Ovaj je odlazak bio vrlo bolan. Nismo uspjeli izvući sve koje smo htjeli, rekao je general Frank McKenzie, zapovjednik središnjeg zapovjedništva američkih oružanih snaga, na brifingu za novinare u Pentagonu. Ali mislim da smo ostali i 10 dana duže, ne bismo uspeli sve izvući”, napomenuo je McKenzie, dodajući da je glavni američki diplomat u Afganistanu Ross Wilson, bio na zadnjem letu.
General Frank McKenzie rekao je da je SAD iz Kabula u posljednjih nekoliko tjedana evakuirao gotovo 80.000 civila, uključujući gotovo 6000 američkih. Izjavio je i da se radi o najvećoj neborbenoj misiji evakuacije u američkoj vojnoj povijesti, nazvavši to monumentalnim postignućem.
BBC javlja kako se diljem Kabula čula pucnjava, navodno u znak slavlja zbog kraja američke intervencije u Afganistanu.
“Sada je naša 20-godišnja vojna prisutnost u Afganistanu završila”, rekao je Biden koji je zahvalio američkoj vojsci na provedbi opasnog povlačenja. Američkoj naciji planira se obratiti u utorak poslijepodne.
Veteran američke vojske kaže kako talibani posljednjih dana nisu dopuštali nekim Amerikancima da dođu u zračnu luku u Kabulu. Tvrdi da je s mnogima od njih bio u kontaktu.
– Kako se evakuacija bližila kraju, tako su talibani postajali sve nedostupniji za suradnju, izjavio Alex Plitsas i na Twitteru objavio fotografiju na kojoj se, tvrdi, vidi kako talibani na kontrolnoj točki zaustavljaju i brane prolaz ljudima s američkom putovnicom.
#Taliban fighters enter a hangar in #Kabul Airport and examine #chinook helicopters after #US leaves #Afghanistan. pic.twitter.com/flJx0cLf0p
— Nabih (@nabihbulos) August 30, 2021
BBC u svom članku ipak dodaje kako nije mogao neovisno potvrditi Plitsasove tvrdnje.
Prije nego što je i posljednji vojnik napustio Afganistan, američka vojska pobrinula se da onesposobi svoje zrakoplove i vojna vozila ostavljena u kabulskoj zračnoj luci. General McKenzie potvrdio je kako su u Kabulu onesposobljena 73 zrakoplova, 70 taktičko oklopnih vozila i 27 Humveeja kako ih talibani ne bi koristili.
“Ti zrakoplovi nikad više neće letjeti. Nitko njima neće moći upravljati”, ustvrdio je McKenzie.
#Afghan Air force planes, including A29 Super Tucanos and MD 530s helicopters. Some of the #Taliban's haul after #US withdrawal. Many seem to have been disabled. pic.twitter.com/aqV31dKX7v
— Nabih (@nabihbulos) August 31, 2021
Video koji je objavio novinar Los Angeles Timesa prikazuje talibane kako ulaze u hangar na aerodromu i pregledavaju američke zrakoplove. Amerikancu su onemogućili i svoj raketni obrambeni sustav C-RAM koji je također ostao u kabulskoj zračnoj luci.
(Izvor: Agencije)