Na listi Američkog ureda za kontrolu strane imovine (OFAC), tzv. crnoj listi američkih sankcija, našli su se danas Asim Sarajlić, član SDA i delegat u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine kao i Gordana Tadić, bivša glavna tužiteljica Tužiteljstva BiH. No, ‘ispod radara’ je prošla činjenica da su ove sankcije vrlo jasna poruka i vodećim politikama u FBiH. Podsjetimo da je svojedobno predsjednik SDA Bakir Izetbegović izbjegao jasno osuditi Sarajlićeve postupke.
“Mene stavili na ‘crnu listu’? Ja i Asim Sarajlić? Ne znam, nisam ništa čula. Ja sam kući, nisam dobro, na bolovanju sam od posljednjih događanja (smjene). Iznenađena sam. Kakva korupcija? Ne znam odakle to. Čitav život radim pošteno. Ja nikad ni od koga nisam žute banke uzela. Vrlo sam razočarana”, kazala je Tadić u izjavi za Radio Slobodna Europa.
S druge strane, njen sin doc. dr. Tomislav Tadić na svom Twitter profilu nedvosmisleno je podržao sankcije, što je vrlo neočekivan, ali i vrlo diplomatski potez.
“Nedvosmisleno podržavam sankcije SAD-a, čak i kada su uvedene i mojoj mami. Ako je ovo put u jedno bolje sutra svih nas, u jednu bolju BiH, neka tako bude. Samo da nam zaista bude bolje. Ostajte dobro i zdravo!”, napisao je Tomislav Tadić, profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Sarajevu.
SAD je posljednji put sankcije proširila Miloradu Dodiku, članu Predsjedništva BiH, a uvedene su iAlternativnoj televiziji iz Banja Luke i Mirsadu Kukiću, predsjedniku Partije demokratske akcije (PDA) i zastupniku u Parlamentarnoj skupštini BiH.
U obrazloženju uvođenja sankcija Tadić, stoji zloupotreba položaja.
“2021. godine službeno ju je smijenilo Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće nakon što nije dodijelila predmete tužiteljima putem automatiziranog predmeta. Sustav distribucije je dizajniran za sprječavanje donošenje odluka o dodjeli tužitelja po osnovu osobnih ili političkih razloga”, ističe se u priopćenju.
Izuzev toga, Tadić je, kako se navodi, iskoristila svoju poziciju glavne tužiteljica za promoviranje svojih osobnih i obiteljskih interesa. Nadalje, navodno je naplatila državnu stambenu naknadu putem fiktivnog ugovora.
Međutim, vrlo je znakovit i dio obrazloženja Ministarstva financija SAD-a u kojem se navodi da je ona “odgovorna ili suučesnik, izravno ili neizravno sudjelovala u akcijama ili politikama koje potkopavaju demokratske procese ili institucije na zapadnom Balkanu”.
I za Sarajlića slično: Korupcija povezana s političarima
Kako su naveli na svojoj stranici, Sarajlić je ozloglašeni subjekt “afere Asim”, političke korupcijske afere u kojoj je uhvaćen kako obećava posao supruzi stranačkog izaslanika u zamjenu za traženo glasanje o poziciji političke stranke. Sarajlić je optužen za dodatna kaznena djela, uključujući zloupotrebu službenog položaja i trgovinu utjecajem.
“Sarajlić je također zloupotrijebio svoj položaj u odnosu na BH Telecom, veliko državno poduzeće u BiH. U tom svojstvu, Sarajlić je osobno prihvaćao plaćanje od kandidata za posao u zamjenu za radna mjesta, i inače je vršio neumjeren utjecaj na proces zapošljavanja. U sklopu ove aktivnosti, Sarajlić je preporučio kandidate koji su navodno bili ozbiljno nedovoljno kvalificirani, što narušava integritet kompanije”, navedeno je.
Kako stoji na stranici američkog Ministarstva trezora, Sarajlić je određen za sankcije za odgovornost ili suučesništvo u korupciji vezanoj za zapadni Balkan.
“Uključujući korupciju od strane, u ime ili na drugi način povezanu s vladom na zapadnom Balkanu, ili za sadašnju ili bivšu vladu, ili za izravno i neizravno uključenje u korupciju dužnosnika na bilo kojoj razini vlasti na Zapadnom Balkanu, kao što je zloupotreba javne imovine, eksproprijacija privatne imovine za osobnu korist ili političke svrhe, ili podmićivanje”, stoji u objavi.
/Republika/