“Podatak o broju osoba, koje u poznim godinama počine samoubojstvo, trebao bi biti jedna vrsta alarma koja zahtijeva veći angažman i kreiranje novog sustava vrijednosti o brizi o starijima. Stoga, postavlja se opravdano pitanje u kojoj mjeri postajemo bezosjećajno društvo”, navode iz Centra za sigurnosne studije BiH, piše Dnevni list.
Samo u protekle četiri godine, 2020., 2021., 2022. i 2023., u Bosni i Hercegovini čak je 1.431 osoba izvršila samoubojstvo, pokazalo je istraživanje Centra za sigurnosne studije BiH. Ove tragične brojke, kako se čini, nije alarm za društvo niti za institucije.
U RS-u više samoubojstava
Centar za sigurnosne studije do ovog alarmantnog podatka došao je po osnovu prikupljenih podataka i analize statističkih biltena Federalnog zavoda za statistiku i Zavoda za statistiku Republike Srpske, službenih podataka Policije Brčko distrikta BiH i medija. Ustanovljeno je da je u BiH u periodu od 2020. do 2023. godine 1.431 osoba počinilo samoubojstvo.
Prema njihovim rezultatima istraživanja u BiH je 2020. godine 348 osoba izvršilo samoubojstvo, a 2021. taj broj je bio čak 378, da bi 2022. godine bilo registrirano 338 slučajeva samoubojstava, a prošle godine 367. Promatrajući statistiku po entitetima, u Republici Srpskoj bilježi se više slučajeva – tijekom 2020. godine 185, a 2021. godine zabilježeno je čak 194, da bi 2022. godine taj broj bio manji, 179, a prošle godine 175. U ovom razdoblju u RS-u su čak 733 osobe izvršile samoubojstvo, a u Federaciji 671.
U Federaciji je prošle godine zabilježeno rekordan broj samoubojstava u odnosu na navedeno četverogodišnje razdoblje – 189. Međutim, 154 slučaja zabilježena tijekom 2020. godine, odnosno 177 slučajeva 2021. te 151 slučaj 2022. godine, te ukupno 27 samoubojstava zabilježenih u Brčko Distriktu u tom razdoblju, ozbiljno je upozorenje na stanje u društvu.
Skoro 80% samoubojstava počinili muškarci
U pogledu demografskih karakteristika, skoro 80% samoubojstava počinile su osobe muškog spola. Najveći broj počinitelja samoubojstava u BiH osobe su starije od 60 godina te se smatra da bi uzrok takvog njihovog čina mogao biti osjećaj „beskorisnosti“ i zapostavljenosti”, naveli su iz Centra za sigurnosne studije BiH u svojoj analizi.
Podsjećaju kako je samoubojstvo ili suicid je aktivni ili pasivni autodestruktivni čin u kojem čovjek svjesno i namjerno oduzima sebi život zbog različitih motiva. Samoubojstvo je jedan od rijetkih fenomena koji je u potpunosti oslobođen od vjerskih, spolnih, rasnih, kulturoloških, socijalnih, uzročnih, vrijednosnih, vremenskih i uzrasnih granica.
Ističu kako je jedan od problema u tome što u BiH ne postoji jedinstveni registar samoubojstava te kako se stvara percepcija o tome da se ovakvi slučajevi zanemaruju.
“Također, podatak o broju osoba, koje u poznim godinama počine samoubojstvo, trebao bi biti jedna vrsta alarma koja zahtijeva veći angažman i kreiranje novog sustava vrijednosti o brizi o starijima. Stoga, postavlja se opravdano pitanje u kojoj mjeri postajemo bezosjećajno društvo, s obzirom da problematika slučajeva samoubojstava i trauma s kojima se naknadno suočavaju bližnji nastradalih ne izazivaju toliki interes javnosti kao, primjera radi, slučajevi ubojstva čiji je broj znatno manji”, zaključuju u Centru te naglašavaju pitanje “zašto nikoga ne zanima 1.431 mrtav sugrađanin”?
(Izvor: Dnevni list)