Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%
    • Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje
    • Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH
    • Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada
    • HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM
    • Kineski BYD ulaže 81 milijun eura u proizvodnju električnih autobusa u Mađarskoj
    • Zbog e-cigareta pojavila se nova razorna vrsta upale pluća
    • Trenutak užasa na pozornici: Beyonce umalo ispala iz letećeg automobila
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    KAZNENE PRIJAVE – APSURD – Zavod za javno zdravstvo još uvijek ne želi kazati javnosti koja je voda štetna za zdravlje

    republikaBy republika13.12.2022Updated:15.12.2022No Comments6 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Sarajevski odvjetnik Sead Miljković podnio je kaznenu prijavu protiv onih za koje smatra da su prekršili jer nisu poduzeli zakonom propisane mjere i objavili u kojim flaširanim vodama su bile bakterije kojih nije smjelo biti, piše Klix.ba.

    Miljković je u svojstvu građanina podnio kaznenu prijavu protiv NN lica, jer smatra kako je počinjeno niz kaznenih djela u svezi s flaširanom vodom u kojoj su pronađene bakterije Escherichia coli, Pseudomonas i Streptokok, kojih u skladu s važećim propisima nije smjelo biti, čime je ugroženo zdravlje građana, ali i u vezi s flaširanim vodama čiji sastav nije odgovarao parametrima na deklaraciji proizvoda.

    “Protiv zdravlja ljudi, gospodarstva, obmana kupca, podmićivanja..”

    Kako navodi Klix.ba, odvjetnik Miljković sumnja da su počinjena: Kazneno djelo protiv zdravlja ljudi; Kazneno djelo protiv gospodarstva, poslovanja i sigurnosti platnog prometa, kao i “obmana kupca”; Kazneno djelo protiv javnog reda i pravnog prometa; Kazneno djelo podmićivanja i kaznena djela protiv službene i druge odgovorne dužnosti.

    Miljković, kao i mnogi drugi su mišljenja da su nadležne institucije trebale, nakon objave ovakvih podataka iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH, reagirati na uskraćivanje informacije značajne za zdravlje građana.

    Podsjeća se kako je Zavod za javno zdravstvo FBiH 17. studenog objavio da je 10 posto, tj. sedam od 70 analiziranih uzoraka flaširane vode, sadržavalo bakterije kojih nije smjelo biti, među kojima su Escherichia coli, Pseudomonas i Streptokok. Usprkos velikom pritisku i strahu javnosti, ova ustanova i druge nadležne institucije do danas nisu objavile tko su proizvođači sporne flaširane vode.

    Naknadna informacija: “Pronađena onečišćenja, ali nisu štetna po ljudsko zdravlje”

    Čak što više, prošli tjedan objavili su ono što je u suprotnosti onome što su priopćili 17. studenoga, a to je da “pronađena onečišćenja nisu u količini koja bi bila štetna po ljudsko zdravlje”.

    Shodno tome, nameće se pitanje može li ili ne može voda u boci sadržavati spomenute bakterije? Ako može, u kojoj količini, tj., koja količina (ni)je opasna po zdravlje?

    S druge strane Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće (Službeni glasnik Bosne i Hercegovine, br. 40/10, 30/12 i 62/17) jasno je predviđeno da u vodi za piće nikako ne smije biti prisutna Escherichia coli, kao ni Pseudomonas aeruginosa, pa su tvrdnje Zavoda za javno zdravstvo FBiH kontradiktorne navodima iz njihovog izvješća o monitoringu prirodnih mineralnih i prirodnih izvorskih voda uzorkovanih na području FBiH od oktobra 2021. do septembra 2022.

    Podsjećamo, u priopćenj Zavoda od 9. prosinca je izostala ključna informacija, a to je u vodi kojih proizvođača su pronađene bakterije. U ovoj ustanovi smatraju da nisu nadležni da objave ovaj podatak, jer njihove “ingerencije završavaju dostavom rezultata monitoringa nadležnoj upravi za inspekcijske poslove”.

    Ta inspekcijska uprava je Federalna uprava za inspekcijske poslove (FUZIP) iz koje su ranije priopćili kako oni nisu nadležni da objave taj podatak, već da je za to nadležan onaj tko je radio monitoring vode – Zavod za javno zdravstvo FBiH.

    Po kojoj osnovi Zavod nije nadležan da objavi ovaj podatak do kojeg je sam došao?

    Nisu kazali je li točno da samo uski krug zaposlenika ovog zavoda zna u kojoj flaširanoj vodi su bile bakterije kojih nije smjelo biti. Ovaj navod nije potvrđen, ali nije ni demantiran. Ako je istinit, onda trebaju pojasniti zašto je to tako i je li to uobičajno, propisano djelovanje ili nije. Ako nije, zašto se tako postupalo.

    Nisu kazali kako su zaključili da “pronađena onečišćenja nisu u količini koja bi bila štetna po zdravlje”.

    U priopćenju Zavoda za javno zdravstvo FBiH su izostali podaci o tome kolika je pojedinačno ta količina za svaku bakteriju u svakom od sedam spornih uzoraka flaširane vode.

    Nisu kazali je li istinito da su uzorci uzimani na području Istočnog Sarajeva i Brčko distrikta, dakle, u dijelu države u kojem institucije FBiH nemaju nadležnosti. Ni ovaj navod nije potvrđen, ni demantiran, izuzev što je navedeno da uzorci uzimani na području FBiH.

    Nisu kazali jesu li sporne flaširane vode povučene s tržišta ili nisu, odnosno nije demantiran navod da nisu povučene s tržišta, iako su prvobitno tvrdili da jesu povučene. U ovom Zavodu su samo istaknuli da su 18. listopada FUZIP izvijestili kako bi se proveo “pojačan nadzor u maloprodaji, proizvodnim pogonima i punionicama”.

    Prema informacijama Klix.ba, povlačenje sa tržišta se nije dogodilo. Da bi neki proizvod bio povučen, to mora uraditi Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine u koordinaciji s nadležnom inspekcijom. Kako doznaje Klix.ba, ni agencija, ni inspekcija nisu bile uključene u to. Kada je potrebno uraditi opoziv nekog proizvoda sa tržišta, onda to mora biti u skladu sa Zakonom o hrani Bosne i Hercegovine te javno objavljeno, ali to nije urađeno. Na internetskoj stranici Agencije za sigurnost hrane, na kojoj se objavljuju informacije o povučenim proizvodima, nije objavljeno da su povučene i flaširane vode.

    Odgovore na istaknuta pitanja jučer su uputili Zavodu za javno zdravstvo FBiH i objaviti će ih naknadno – ako ih dobiju.

    Trotjedna šutnja u Zavodu za javno zdravstvo FBiH o ovim pitanjima stvorila je veliku sumnju i nepovjerenje javnosti u ovu ustanovu. S obzirom na to da su u spomenutom priopćenju izostali odgovori na ključna pitanja, sumnja i nepovjerenje će se dodatno produbiti. Priopćenje Zavoda se se može sažeti u sljedećem: “Voda nije puno onečišćena, voda je malo onečišćena”.

    Opisano postupanje ove ustanove navodi na vrlo utemeljenu sumnju da je počinjeno više kaznenih djela, jer se uskraćuju informacije značajne za javno zdravlje te se time građani potencijalno dovode u opasnost. Također, a s obzirom na nepovjerenje u javnosti, u nezavidan položaj dovode se proizvođači čija flaširana voda nije sporna.

    Na to što Zavod za javno zdravstvo FBiH nije objavio ključne podatke nije reagirala niti jedna druga institucija, izuzev Ombudsmena za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine. Od političkih stranaka reagirali su entitetski parlamentarac SBiH-a Admir Čavalić koji je uputio zastupničko pitanje i NS koji je također zatražio da se objavi informacija u kojoj flaširanoj vodi i kojih proizvođača su pronađene bakterije kojih nije smjelo biti.

    Za nadati se da će nadležno Tužilaštvo Kantona Sarajevo hitno reagirati, provesti istragu u skladu sa zakonom te utvrditi sve sporne činjenice vezane za postupanje nadležnih institucija u ovom slučaju, piše Klix.

    Ovo nije jedini skandal

    Republika podsjeća i na sumnjivu nabavku cjepiva proti korona virusa, a gdje je Ureda za reviziju institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine na Ugovor o nabavci cjepiva protiv Covid-19, koji je ranije zaključen s kineskim dobavljačem Sinopharm dao uvjetnu ocjenu tog Ureda.

    Direktoru ZZJZ FBiH Siniši Skočibušiću, a prvenstveno i Vladi FBiH, nije jasno da su na čelu javnih, ne privatnih institucija, da se financiraju novcem poreznih obveznika, a ne iz vlastitog džepa, te su prošle godine nabavku pola milijuna kineskog cjepiva, plaćenog novcem poreznih obveznika, proglasili povjerljivom informacijom.

    Javnost nije mogla doznati odredbe ugovora o nabavci, ali to je u svom izvješću objavio Ured za reviziju institucija FBiH, direktor Skočibušić tvrdio je kako je time – narušen kredibilitet Zavoda, ali i povjerenje kineskog proizvođača.

    Više o ovom non-sensu možete se podsjetiti OVDJE.

     

    /Desk/

     

     

    flaširana voda izdvojeno kaznena prijava siniša skočibušić zavod za javno zdravstvo
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    30.06.2025

    Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH

    30.06.2025

    SAD i Kina na rubu novog geopolitičkog sukoba: Kome će se prikloniti Azija?

    30.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje

    Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH

    Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada

    HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM

    Kolumne

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.