Direktoru ZZJZ FBiH Siniši Skočibušiću, a prvenstveno i Vladi FBiH, nije jasno da je su čelu javnih, ne privatnih institucija, te su prošle godine nabavku pola milijuna kineskog cjepiva proglasili povjerljivom informacijom. Javnost nije mogla doznati odredbe ugovora o nabavci, ali to je u svom izvješću objavio Ured za reviziju institucija FBiH. No, direktor Skočibušić tvrdi da je time narušen kredibilitet Zavoda, ali i povjerenje kineskog proizvođača.
Direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Siniša Skočibušić, kako je rekao za agenciju FENA, razočaran je zbog uvjetne ocjene Ureda za reviziju institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine na Ugovor o nabavci cjepiva protiv Covid-19, koji je ranije zaključen s kineskim dobavljačem Sinopharm.
“Činjenica da je Ured za reviziju dao prigovor na taj ugovor nas je, na neki način, ražalostilo iz jednostavnog razloga jer su samom objavom podataka iz Ugovora prekršene ugovorne odredbe sa proizvođačem Sinopharm. Time je narušen kredibilitet Zavoda za javno zdravstvo FBiH i Federacije BiH, osobito za buduće poslovanje koje možemo imati s njima kao jednim od svjetskih proizvođača cjepiva”, naglasio je u izjavi za agenciju FENA.
Kineski proizvođač tražio 10 godina tajosti ugovora !!!
“U konačnici naši ugovori se vjerojatno ne razlikuju od ugovora u drugim organizacijskim jedinicama – bh. entitetu Republika Srpska i Distriktu Brčko ili u Republici Srbiji. Stoga, bilo bi dobro da se i ti ugovori pokušaju objaviti pa da se usporede i same cijene jer ugovor koji je kod nas sklopljen je za nas najpovoljniji i u tom trenutku jedini moguć”, rekao je on.
Kako naglašava Skočibušić, 26. studenog 2021. godine zatraženo je od proizvođača Sinopharm odustanak od ugovorne obveze, a oni su “jasno rekli da ne žele odustati i da traže deset godina tajnosti ugovora”.
“Ako budemo imali potrebu razgovarati s istim proizvođačem moguće za cjepiva koje će biti bivalentno za novije vrste virusa, a koje će Sinopharm sigurno prodavati, naš kredibilitet pred tom kompanijom bit će sigurno umanjen zbog razotkrivanja ugovornih odredbi”, naglasio je.
Direktor Skočibušić prisjetio se situacije iz 2020. godine i početka pandemije kad se čovječanstvo suočilo s, do tada neviđenim, izazovom.
“Bilo je to vrijeme kad smo bili u lockdownu, kad je jedna respiratorna maska koštala jednu KM i kad je svega nedostajalo. Nakon toga je stanovništvo željno očekivalo, bio je veliki pritisak, da se naprave cjepiva da bi se spriječila pandemija odnosno zaustavila ta pošast kojoj mi i danas svjedočimo”, kazao je.
Kako je naglasio. Skočibušić, Vlada FBiH pokrenula je tada, zajedno sa Zavodom za javno zdravstvo FBiH, niz aktivnosti kako bi osigurali cjepivo za stanovništvo Federacije BiH.
“To je bio složen i dugotrajan proces. Na kraju smo zaključili ugovor sa kineskim dobavljačem Sinopharm gdje smo jasno u Ugovoru, na zahtjev proizvođača, stavili oznaku „povjerljivo“ što je bila ugovorna obveza. U konačnici, mi smo dobili pola milijuna doza cjepiva, i to u trenutku kad je bilo cijepljeno sedam posto stanovništva u FBiH prvom dozom, kad smo dotad imali oko 270.000 doza cjepiva ukupno. Bilo je to u trenutku kad COVAX nije odnosno minimalno je isporučivao i kad je vladala nestašica cjepiva protiv bolesti COVID – 19”, opravdavao je Skočibušić odredbe tajnosti.
Tajni ugovor o nabavci pola milijuna doza kineskog cjepiva za 12,516 milijuna KM
Ured za reviziju institucija u FBiH na svojoj službenoj stranici objavio je Izvješće o financijskoj reviziji Zavoda za javno zdravstvo FBiH za 2021. godine, a kako to transparentno čini i za sve javne institucije u FBiH. ZZJZ FBiH je po osnovu revizije financijskih izvješća dobilo ‘Mišljenje s rezervom’.
“Vlada FBiH je 11. 4. 2021. godine odobrila potpisivanje Međunarodnog sporazuma o povjerljivosti s Kompanijom Kineske nacionalne Biotec Grupe (proizvođač) i Kina Sinopharm International Korporacijom (prodavač). Po ovlaštenju Vlade FBiH, v. d. direktora Zavoda je 9. 6. 2021. godine potpisao Ugovor o direktnoj nabavci 500.000 doza vakcina Sinopharm od China National Biotec Group Company Limited (CNBG) i proizvođačem Beijing Institute of Biological Products Co, Ltd (oboje kao isporučioci) i Sinopharm International Hongkong Limited (kao prodavac). Sredstva za nabavku cjepiva, kao i transport, uvoz i skladištenje obezbijeđena su Odlukom Vlade o preraspodjeli sredstava (12.000.000 KM) i iz sredstava tekuće
rezerve Vlade FBiH (2.140.200 KM), koja su odobrena u operativnom budžetu Zavoda na poziciji nabavka lijekova. Iz navedenih sredstava izvršena je nabavka cjepiva iznosu od 12.516.000 KM”, stoji u revizorskom izvješću.
Nadalje se navodi kako je proces nabavke cjepiva trajao više od tri mjeseca, što je u suprotnosti sa zakonskim odredbama koje definiraju izuzeće od procesa javnih nabavki zbog hitnosti, koje po mišljenju Agencije za javne nabavke BiH predstavljaju situacije kada je potrebno reagirat istog momenta, npr. u roku od jednog ili dva sata, čak u nekoliko minuta, odnosno kada objektivno nije moguće primijeniti ni pregovarački postupak bez objavljivanja obavijesti o nabavci.
Za transport cjepiva mostarskm Hercegovinalijeku plaćeno skoro pola milijuna KM
“Troškovi transporta cjepiva u iznosu od 471.052 KM realizirani su na osnovu Ugovora o pružanju usluga uvoza, skladištenja i transporta potpisanog sa „Hercegovinalijekom“ d.o.o. Mostar 26. 4. 2021. godine bez provedene procure javnih nabavki, uz primjenu izuzeća zbog hitnosti. Vlada FBiH je zaključkom od 23. 4. 2021. godine naložila Zavodu da potpiše ugovor o nabavci usluga uvoza, skladištenja i transporta Sinopharm cjepiva protiv COVID-a 19 zbog krajnje hitnosti sa „Hercegovinalijekom“ d.o.o. Mostar, s obzirom na to da je u postupku javne nabavke Ministarstva civilnih poslova BiH odabran taj dobavljač. Budući da nabavka cjepiva u trenutku potpisivanja ovog ugovora nije bila okončana, ne možemo potvrditi primjenu
izuzeća od procedura javnih nabavki za usluge uvoza, skladištenja i transporta”, navodi se u izvješću.
Prodavač i isporučitelj su 1.7.2021. godine službeno obavijestili da su potpisali ugovor, te završili ostale administrativne procedure neophodne za početak realizacije ovog ugovora. Vlada FBiH je 24.6.2021. godine 17 dala suglasnost da tekst potpisanog Ugovora o nabavi SARS-CoV-2 Vaccine (Vero Cell), Inactivated ili Covid-19 (Vero Cell) Inactivated nosi oznaku stupnja tajnosti „POVJERLJIVO“, iako se radi o proračunskim sredstvima. Na osnovu podnesene dokumentacije za nabavku COVID cjepiva i transakcije plaćanja prema dobavljaču nisu zapažena odstupanja u realizaciji i plaćanju po osnovu ugovora. U skladu sa ugovorom, svih 500.000 doza cjepiva Sinopharm isporučeno je 6. 8. 2021. godine, sa rokom važenja do 4.7.2023.
godine”, stoji u revizorskom izvješću.
Nema opravdanosti za tajnost u nabavci kineskog cjepiva
“Ne možemo potvrditi opravdanost primjene člana 10. Zakona o javnim nabavkama, odnosno izuzeća prilikom nabavke, uvoza, transporta i skladištenja 500.000 doza cjepiva za COVID-19 imajući u vidu da je proces nabavke trajao više od tri mjeseca, kao i veliku količinu cjepiva u skladištu na kraju godine. Također, Vlada FBiH je proglasila Ugovor o nabavci cjepiva provjerljivim iako se radi o javnim sredstvima, što nije u skladu s principom transparentnosti definiranim članom 4. Zakona o proračunima u FBiH”, stoji, između ostaloga, u revizorskomizvješću, čime se jasno daje do znanja kako su i Vlada FBiH i ZZJZ FBiH prekršili Zakon o proračunima FBiH.
Pri tom je Ured za reviziju institucija FBiH skrenuo pozornost na dva pitanja: “Tijekom godine Zavod je putem donacija od zemalja Europske unije i EU4HEALTH Projekta zaprimio 1.521.484 doze cjepiva koje su imale kratak rok upotrebe. Iako je Zavod provodio javne promocije zaštite zdravlja putem cijepljenja protiv COVID-a 19, do okončanja revizije izdvojeno je za uništenje 375.427 doza cjepiva, koje će proizvesti dodatne troškove za
proračun FBiH. Zakonski i interni akti, kao i osnovica za obračun plaća direktora i zaposlenika Zavoda, nisu definirani članom 18. Zakona o izvršavanju proračuna u FBiH za 2021. godinu, kojim se osiguravaju sredstva za plaće i naknade za proračunske korisnike. Iako je Zavod osnovan kao
zdravstvena ustanova, a financira se iz Proračuna FBiH, smatramo da plaće direktora i zaposlenika trebaju biti usklađene s plaćama ostalih proračunskih korisnika”.
Podsjetimo da je Vlada FBiH prvobitno namjeravala kupiti 500.000 doza cjepiva Sputnjik V, ali je to propalo zbog nemogućnosti ponuđača za pribavljanjem potrebne dokumentacije za uvoz cjepiva.
Revizorsko izvješće u cijelosti možet pročitati OVDJE.
/desk/