Europska komisija predložit će proširenje postojeće zabrane pušenja na otvorene prostore prema nacrtu prijedloga koji je na uvid dobio Euronews, prenosi N1 Hrvatska.
Planovi, koje bi izvršna vlast EU trebala usvojiti danas, proširit će trenutne smjernice iz 2009. namijenjene smanjenju izloženosti pasivnom pušenju na javnim mjestima, radnim mjestima i u javnom prijevozu, javlja Euronews.
Europska komisija preporučit će zabranu pušenja na terasama kafića, autobusnim stanicama i u zoološkim vrtovima. Najnovija verzija nacrta, koja je još uvijek podložna promjenama, nastoji očistiti javne prostore od svih aerosola, a ne samo od cigaretnog dima, tako da će u zabranu biti uključene i e-cigarete i vaping.
Smjernice nisu pravno obvezujuće, ali daju okvir koji zemlje članice trebaju slijediti u sklopu širih napora za suzbijanje raka pluća uzrokovanog pušenjem. Komisija tvrdi da je u prvih nekoliko godina provedbe 2009.-2012. već došlo do pada izloženosti.
Prijedlog usmjeren i protiv novih duhanskih proizvoda
Nove preporuke Komisije imaju za cilj uhvatiti se u koštac sa širim rasponom duhanskih proizvoda u nastajanju, uključujući “grijane duhanske proizvode i elektroničke cigarete, bez obzira na to sadrže li nikotin ili ne”.
Ovi proizvodi, koji se često reklamiraju kao sigurnija alternativa tradicionalnom pušenju, još uvijek izlažu promatrače štetnim kemikalijama. “Dokazi o korištenju novih proizvoda kao pomoći pri prestanku pušenja nisu uvjerljivi”, stoji u dokumentu, prenosi Index.
“Novi dokazi govore o tome da dimovi iz električnih cigareta također izlažu pasivne pušače ozbiljnim razinama toksičnih čestica i zagađivača”, navodi se u nacrtu.
Nova područja zabrane pušenja
Ključna značajka prijedloga je proširenje zabrane pušenja na razne vanjske prostore, što je dosad bilo regulirano od slučaja do slučaja u pojedinim državama članicama.
“Razina pokrivenosti pravila o zabrani pušenja uvelike varira ovisno o vrsti okruženja, a opća razina pokrivenosti vanjskih prostora politikama o zabrani pušenja je slaba”, rekla je Komisija kako bi opravdala potrebu za širim mjerama zaštite u javnim prostorima.
Prema novim smjernicama, otvoreni ili poluotvoreni prostori, definirani kao djelomično natkriveni ili zatvoreni prostori poput krovova, balkona, trijemova i terasa, povezani s uslužnim objektima kao što su restorani, barovi i kafići trebali bi postati zone bez pušenja.
Središta javnog prijevoza, uključujući autobusna stajališta i zračne luke, također bi bila obuhvaćena, a pušenje bi bilo zabranjeno i u vanjskim područjima povezanima s radnim mjestima, bolnicama i domovima za starije osobe. Rekreacijska područja u kojima su prisutna djeca, uključujući javna igrališta, zabavne parkove, bazene i zoološke vrtove, također su uključena, kao i obrazovne prostorije od vrtića do sveučilišta.
Duhanski lobi
Prijedlog Komisije, koji je prvobitno bio planiran za siječanj, odgođen je, što je izazvalo zabrinutost oko predanosti EU ovoj tematici.
Reforma povezana s Direktivom EU o oporezivanju duhana sada je također odgođena za 2025., a neki su postavili pitanje je li duhanska industrija utjecala na te odluke.
U izvješću iz prosinca 2023. pučki pravobranitelj EU kritizirao je Komisiju jer nije otkrila detalje sastanka s lobistima duhanske industrije.
Unatoč ovim neuspjesima, čini se da će povjerenica za zdravstvo u odlasku Stella Kyriakides ažurirati preporuke Vijeća sutra, samo nekoliko tjedana prije kraja mandata Komisije. “Upotreba duhana, ovisnost o nikotinu i bolesti izazvane duhanom ne bi smjele imati mjesta u budućnosti Europe”, rekao je Kyriakides.
Revidirane smjernice dio su šireg plana Komisije za borbu protiv raka, čiji je cilj postići “generaciju bez duhana” do 2040., smanjiti upotrebu duhana za 30% do 2025. i smanjiti udio pušača u EU na samo 5%.
/Desk/