Svečana akademija Hrvatskog kulturnog društva Napredak održana je u četvrtak 22. rujna u Narodnom pozorištu Sarajevo, kao kruna obilježavanja 120 godina od utemeljenja ove kulturne organizacije, ponikle u Bosni i Hercegovini.
Utemeljeno 1902. godine, Hrvatsko kulturno društvo Napredak je postalo i ostalo stjecište kulturnog i intelektualnog života Hrvata i mnogih drugih u BiH.
Predsjednik HKD Napredak dr. sc. Nikola Čiča rekao je u svom obraćanju da je Napredak temeljna kulturna ustanova bh. Hrvata te da je u dugogodišnjoj povijesti imala uspone i padove, ali da je nepobitna činjenica da je Napredak društvo oko kojeg su se okupljali svi dobronamjerni ljudi koji su uvijek bili u misiji činjena dobra i promoviranja pozitivnih vrijednosti u društvu.
– Trebali bi svi biti svjesni činjenice kako položaj hrvatskog naroda, čiji je Napredak neodvojivi dio, ne smije biti bitan samo Hrvatima, već i svim ostalim narodima i građanima u BiH. BiH je kroz povijest uvijek opstajala na ovom tronošcu naroda, ne isključujući one koji se osjećaju drugačije – kazao je.
Bit BiH je, dodao je, definirana ustavom kroz njenu stoljetnu tradiciju.
– Svaki od naroda mora biti zadovoljan na svakom dijelu teritorije države. Moramo se svi osjećati ugodno u svojoj koži i domovini BiH. Tko to ne želi, ne želi dobro ni svom narodu ni BiH – naglasio je Čiča.
Nazočne je pozdravio i predsjednik Kršćanskog radničkog pokreta (MCL) iz Italije Antonio di Matteo koji je naglasio kako je prijateljstvo Napretka i MCL-a počelo prije 17 godina.
– Ovo je jedan važan trenutak za vas, jer nije mala stvar slaviti 120 godina postojanja i mi se zaista radujemo i čestitamo vam na ovoj značajnoj obljetnici. Mi smo zanatlije mira i tvorci mostova zbog toga živio Napredak, neka dugo živi Napredak- istaknuo je di Matteo.
U ime Hrvatskog narodnog sabora, nazočnim se obratila i ministrica civilnih poslova BiH Ankica Gudeljević koja je podsjetila da još od 1902. godine u službi čovjeka, Napredak djeluje kao kulturna ustanova Hrvata u BiH.
– Danas, možda važnije nego prije, važno je jačati i osnaživati svijest Hrvata kao konstitutivnog naroda sa svim njegovim obilježjima, karakteristikama i činiti ih prepoznatljivim na svakom pedlju ove države – naglasila je.
Također je istaknula da je Napredak oduvijek promicao kulturu, jezik i običaje Hrvata te da upravo zato ima posebno mjesto među njima.
U ime Vlade Republike Hrvatske nazočne je pozdravila Žana Ćorić, savjetnica Državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH s posebnim položajem za pitanja Hrvata u Bosni i Hercegovini koja je iskoristila ovu priliku čestitati svim Napretkovcima ovaj značajan jubilej.
– Napredak je uistinu u službi čovjeka već 120 godina i to ne samo hrvatskog čovjeka nego cijelog bosanskohercegovačkog društva. Napredak je rođen ovdje u Bosni i Hercegovini, u Mostaru i Sarajevu, ali kako to obično bude njegova priča ne završava tu, Napredak živi i u Hrvatskoj i diljem svijeta- istaknula je.
Predsjednik BZK Preporod prof. dr. Sanjin Kodrić također je pozdravio nazočne i uručio prigodan poklon predsjedniku Čiči.
– Svima vama, svima nama želim čestitati prvih 120 godina Hrvatskog kulturnog društva Napredak. Napredak je značajan, Napredak je vrijedan, Napredak je temeljno vrijedan ne samo Napretkovcima i Hrvatima u Bosni i Hercegovini već cijeloj Bosni i Hercegovini što pokazuje i njegovo veliko povijesno i svuremeno djelovanje- istaknuo je prof. Kodrić.
Početak programa protkan je nastupom Folklorne skupine i Mažoretkinja HKD Napredak podružnice Busovača upriličen na platou ispred Narodnog pozorišta, a u okviru bogatog programa je prikazan kratki dokumentarni film o bogatoj povijesti HKD Napredak.
Također je upriličen i glazbeni program “Napretkovi glazbenici u čast 120. obljetnice” na kojem su nastupili renomirani glazbenici: Vedrana Šimić, sopran, Milan Lucić, klavir, Napretkov trio “Senso” Glavne podružnice Mostar (Marijana Pavlović, klavir i Elina Gvozdić, violončelo) te Napretkov trio “Musica Salinea” Glavne podružnice Tuzla (Lorena Milina, violina, Lidija Paulin, violončelo, Alma Hodžić-Pašić, klavir) koji su izveli skladbe najvećih hrvatskih skladatelja i to Jakova Gotovca, Dore Pejačević i Rudolfa Matza.
Akademiji su nazočili brojni članovi i poštovatelji Društva, te mnoge istaknute osobe iz političkog, društvenog i kulturnog života BiH, koji su dvoranu sarajevskog Narodnog pozorišta ispunili do posljednjeg mjesta.
Također, Međunarodni znanstveno-stručni simpozij pod nazivom „Kultura i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini s posebnim osvrtom na rad i djelovanje HKD Napredak (1902.-2022.)“ počeo je u četvrtak 22. rujna u Sarajevu u povodu obilježavanja 120 godina utemeljenja Društva, a trajat će do subote 24. rujna.
Fotografije sa svečane akademije možete pogledati OVDJE.
/Desk/