Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu
    • Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom
    • Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”
    • 267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.
    • Habemus Papam! – Imamo Papu!
    • Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om
    • Drugi dan konklave – Ponovno crni dim-Papa nije izbran – Čeka se kraj dana
    • Akademik, mons. Topić u posjetu Vatikanu: Milijuni vjernika mole za što bolji izbor novog pape
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Zvizdić: BiH nema konsenzus o inicijativi “mali Schengen”

    republikaBy republika10.11.2019Updated:18.11.2019No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Premijer Sjeverne Makedonije Zoran Zaev rekao je kako je inicijativa o slobodnom kretanju robe, usluge, ljudi i kapitala, iza koje stoje Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija, prva samostalno pokrenuta inicijativa na zapadnom Balkanu, te da ona predstavlja dodatnu vrijednost na ono što su do sada radile institucije EU sa zemljama regije. “Pokrenuli smo inicijativu ili, kako ja volim reći, akcijski plan koji Balkan čini drugačijim. Srbija, Albanija i multietnička Sjeverna Makedonija pokrenule su inicijativu kojom mijenjamo regiju i pozivamo druge partnere zapadnog Balkana da nam se pridruže, kako bi postali bolje mjesto za život i bili važniji faktor na cijelom europskom kontinentu”, rekao je Zaev na zajedničkoj konferenciji za novinare u Ohridu nakon sastanka lidera zemalja zapadnog Balkana.

    Zaev je dodao kako inicijativa šalje poruku međunarodnim institucijama i međunarodnim predstavnicima da i dalje rade sa zemljama regije, javlja Tanjug.

    Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić smatra važnim da se u regiji napravi ambijent normalnosti, a ne ambijent sukoba i mržnje, te ističe kako će inicijativa doprinijeti boljem životu građana, koji će se lakše kretati i živjeti. Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić rekao je kako Bosna i Hercegovina nema konsenzus ili definitivno stajalište o inicijativi “mali Schengen”, iako je načelno opredjeljena za jačanje regionalne suradnje i pritom istaknio kako primaran fokus BiH ostaju europske integracije. “BiH će konačan stav donijeti u skladu s našim procedurama i nakon ozbiljne analize od strane ovlaštenih institucija, poslovne zajednice, eksperata iz oblasti koje inicijativa tretira”, naveo je Zvizdić.

    Albanski premijer Rama poručio je kako bi u tu inicijativu trebalo uključiti i Kosovo “na ravnopravan način i na legalnim osnovama”, te da očekuje da i Kosovo na sljedećem sastanku u Draču, 21. prosinca, bude predstavljeno kao i ostale države regije. Rama ističe kako nije promijenio svoj stav prema Kosovu, niti mišljenje da ga Srbija teba priznati, ali smatra i kako nije bilo smetnji da kosovski predsjednik i premijer budu u Ohridu. Ministrica ekonomije Dragica Sekulić koja je predstavljala Crnu Goru na skupu kazala je kako će o inicijativi “naša Vlada i naša država dobro promisliti s aspekta beneficija za svoje građane i gospodarstvo i naravno s aspekta bolje europske integracije u EU”.

    Pritom je istaknula kako je jedini cilj Crne Gore u ovom smislu integracija u EU te da kao takva nema alternativu. “Crna Gora je lider u europskim integracijama, zemlja koja nema nijedan otvoreni slučaj s bilo kojom državom regije i koja je u okviru berlinske inicijative ispunila najveći broj preporuka. Time smo pokazali da suštinski vjerujemo u regionalnom povezanost u Ekonomsku povezanost naših zemalja”, zaključila je Sekulić.

    (Izvor: FENA)

    izdvojeno
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.

    08.05.2025

    Habemus Papam! – Imamo Papu!

    08.05.2025

    Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om

    08.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu

    Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.

    Habemus Papam! – Imamo Papu!

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.