Srbijanski mediji objavili su da je Đusinac bila “kurirka tzv. Islamske države čiji je glavni zadatak na području BiH bio prenošenje informacija o metama terorističkih napada” te vrbovanje drugih žena u redove IS-a.
Veze s vehabijama
Đusinac je prije nekoliko dana u BiH ušla ilegalno, a cijela akcija njenog lociranja i uhićenja izvedena je u suradnji obavještajno-sigurnosnih agencija BiH i Srbije. Pored SIPA-e, u cijelu akciju bilo je uključeno i Tužiteljstvo BiH, te Služba za poslove sa strancima.
Zajedno s njom uhićen je i njen suprug Enes Mešić, inače vehabija koji je i ranije privođen. Ubrzo je pušten na slobodu.
Tužiteljstvo BiH, SIPA, kao ni Služba za poslove sa strancima jučer su bili jako šturi u davanju informacija.
Glasnogovornik Tužiteljstva Boris Grubešić naveo je kako je Đusinac sada u nadležnosti Službe za strance. Glasnogovornica SIPA-e Kristina Jozić kazala je da je za slučaj nadležno Tužiteljstvo BiH. Zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima Izet Nizam potvrdio je kako se Elma Đusinac nalazi u imigracionom centru, te da još uvijek traje istraga i SIPA-e i Tužiteljstva. Naveo je da će više informacija biti danas.
Elmin suprug Enes Mešić je od ranije poznat obavještajnim i sigurnosnim agencijama. On je bio u grupi osoba koje su uhićene 3. rujna prošle godine u policijskoj akciji kodnog naziva “Damask” zajedno sa Huseinom Bosnićem, Avdulahom Hasanovićem, Eminom Hodžićem i Ademom Karamujom.
Nakon tromjesečnog pritvora na slobodu su pušteni svi osim Bosnića koji je početkom ovog mjeseca prvostupanjskom presudom osuđen na sedam godina zatvora zbog kaznenog djela javno poticanje na terorističke aktivnosti u vezi s vrbovanjem radi terorističkih aktivnosti i organiziranjem terorističke grupe.
Istraga
Istovremeno SIPA i Tužiteljstvo vode istragu oko terorističkog napada u Rajlovcu kod Sarajeva gdje je 18. studenog vehabija Enes Omeragić ubio dvojicu pripadnika Oružanih snaga BiH.
Nekoliko dana nakon toga, točnije 00.50 sati 24. studenog na Policijsku stanicu u Zavidovićima bačena je eksplozivna naprava. Na sreću nitko nije ozlijeđen, a pričinjena je manja materijalna šteta. Utvrđeno je kako postoje elementi terorizma pa je istragu preuzelo Tužiteljstvo BiH. Na rasvjetljavanju napada radi zajednički tim SIPA-e, Federalne uprave policije (FUP) i policije Zeničko-dobojske županije.
Iz SIPA-e nisu željeli dati više informacija o istrazi osim da se intenzivno radi na rasvjetljavanju napada na PS Zavidovići i terorističkog napada u Rajlovcu.
Policijski komesar MUP-a Zeničko-dobojske županije Semir Šut izjavio je da se intenzivno radi na rasvjetljavanju napada na policiju. Dodao je da istraga ide u nekoliko pravaca, te da je bilo privedeno nekoliko osoba, ali su puštene jer ih se nije moglo dovesti u vezu s ovim djelom.
Sve policijske agencije u BiH podigle su stupanj pripravnosti na viši nivo, a građani su uplašeni i zabrinuti zbog posljednjih terorističkih napada u BiH koji su uslijedili nakon velikog terorističkog napada u Parizu.
Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić izjavio je da policijske službe moraju staviti pod punu kontrolu vehabijska utočišta poput Gornje Maoče i Bočinje, kao i da su potrebne nove provjere u tim bazama.
Mektić je rekao da svi oni za koje se dokaže da su ratovali u Siriji ili Iraku na strani radikalne organizacije “Islamska država” moraju odmah biti procesuirani.
“U BiH imamo određena izvorišta terorizma, radikalnu ideologiju koja se promovira i prihvata i dok god budemo tolerirali nasilni ekstremizam, uvijek ćemo imati terorističku prijetnju”, rekao je Mektić.
On je dodao da su neophodne konkretnije, fleksibilnije i represivnije mjere protiv potencijalnih terorista i da je cilj novih zakonskih rješenja davanje većih ovlaštenja policijskim i sigurnosno –obavještajnim službama u borbi protiv terorizma.
(Izvor: Dnevni list)