Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski doputovao je u srijedu u Dubrovnik, gdje sudjeluje na 3. sastanku na vrhu Ukrajina – jugoistočna Europa, na kojemu bi zemlje regije trebale dati podršku Kijevu u borbi protiv ruske agresije. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i hrvatski premijer Andrej Plenković nakon bilateralnog sastanka potpisali su Sporazum o dugoročnoj suradnji i potpori između Hrvatske i Ukrajine, kojim će se formalizirati već postojeća suradnja dviju zemalja, osobito na području humanitarne pomoći, razminiranja i procesuiranja ratnih zločina, prenosi HRT.
Na sudjelovanje na summitu nije pozvan predsjednik Hrvatske Zoran Milanović, a koji se oštro suprotstavlja sudjelovanju hrvatskih stručnjaka u obuci ukrajinskih vojnika, a koja bi se trebala održati u Njemačkoj. Oporbene stranke negodovale su jer Milanović nije pozvan.
Plenković: Podrška Hrvatske Ukrajini tijekom ruske invazije
Sudionici summita trebali bi donijeti zajedničku Dubrovačku deklaraciju o čijem se tekstu još pregovara, ali ona bi trebala biti na tragu prijašnjih deklaracija sa summita u Ateni i Tirani.
Glavne točke deklaracije, kako se doznaje, trebale bi uključiti osudu ruske agresije, podršku teritorijalnom integritetu Ukrajine uključujući poluotok Krim, podršku mirovnom planu predsjednika Zelenskog, zahtjev za procesuiranje ratnih zločina u Ukrajini, podršku eurointegracijama Kijeva i članstvu u NATO-u kada se za to steknu uvjeti te podršku energetskoj sigurnosti i obnovi Ukrajine nakon završetka rata.
– Danas želimo dotaknuti tri točke. Jedna od tih točaka je odnos s Europskom Unijom. Također jedna je točka prekid stradanja u Ukrajini i podrška koju možemo ponuditi putem međunarodnih sporazuma. Mi smo jedna od zemalja koja ne odustaje od podrške Ukrajini. Danas Hrvatska stoji uz Ukrajinu i pruža punu podršku i pomoć. Tako je bilo od prvog dana ruske invazije koja traje gotovo tisuću dana. To će biti tako u studenom, kao što nam je predsjednik Zelenski naglasio tijekom sastanka jutros. Doista smo sretni što je ovo treći sastanak na vrhu Ukrajina i jugoistočna Europa, istaknuo je na početku summita premijer Andrej Plenković.
Dodao je kako se tijekom drugog summita usredotočilo na temu deminiranja.
– Sada na trećem summitu govorit ćemo o gospodarskoj pomoći i o potpori u vidu vojne pomoći. Hrvatska je ponudila svoju stručnost u području skrbi za veterane, u području razminiranja i u području mirne reintegracije te u poslijeratnom razdoblju i u području procesuiranja ratnih zločina. Primili smo i velik broj prognanika iz Ukrajine i ovdje je i velik broj djece iz Ukrajine. Susret s njima danas bio je doista dirljiv, istaknuo je Plenković.
Također je rekao kako su predsjednik Zelenski i on danas potpisali sporazum o dugoročnoj suradnji i potpori između Hrvatske i Ukrajine.
– I tu smo definirali načine na koje Hrvatska može ponuditi potporu Ukrajini kao zemlja koja je pretrpjela ratna stradanja i primila puno manju potporu međunarodne zajednice nego što je to danas moguće za Ukrajinu. I zato sam ponosan da Ukrajini možemo ponuditi takvu potporu i što smo danas organizirali ovaj sastanak na vrhu kao potvrdu naše potpore, rekao je Plenković.
Naglasio je kako je doista ponosan što je ovdje velik broj predstavnika zemalja u regiji i šire te im zahvalio što su došli na sastanak.
– Naša zajednička deklaracija koju ćemo danas potpisati naglašava nastojanje ove regije, koja se upoznala s ratom, da pruži punu potporu. Neke od zemalja članice su u EU, neke su na putu da postanu članice, a neke nisu, i Hrvatska nudi punu potporu Ukrajini u njenom pristupu EU zajedno s Moldavijom, isto tako i Bosnom i Hercegovinom vidimo to kao izrazito bitan dio dinamike proširenja EU koja će uslijediti nakon rješenja sukoba sa Rusijom, naveo je Plenković.
Istaknuo je kako ‘Hrvatska danas uživa privilegije, ali isto tako i prima punu odgovornost koju donosi članstvo u EU.
– Znamo da je jako teško provesti sve reforme koje su potrebne da bi se pristupilo ovom bloku. Zato želimo pohvaliti nastojanje Europske unije i želimo pohvaliti nastojanje Ukrajine na njenom putu u Europskoj uniji koja je već podigla standarde demokracije i nastoji provesti predano razne reforme. Riječ je o procesu proširenja u kojem mnogi sudjeluju, mnogi koji su danas ovdje s nama i doista mi vidimo to proširenje kao jedan od prioriteta. Pritom je izrazito važna sigurnosna politika koja je također povezana s podrškom koju ovdje nudimo Ukrajini, koja svjedoči o tome da svi zajedno njegujemo iste vrijednosti. Ukrajina bi trebala pristupiti Europskoj uniji i NATO-u i borba Ukrajine je važna i za nas koliko i za Ukrajinu. Ukrajinci izrazito hrabro brane svoje domove i to je nešto za što se bore već nekoliko godina. Svim srcem smo uz njih i cijenimo žrtvu koju podnose za svoju zemlju, kazao je Plenković.
Dodao je kako obrana protiv ruske agresije nije samo pitanje solidarnosti s Ukrajinom koja se brani za svoj opstanak, već kako je i riječ o ključnom geopolitičkom interesu za sve.
– Nije Rusija samo napala Ukrajinu, već ona potkopava same temelje i načela europskih vrijednosti. Svaka zemlja ima pravo na samoopredjeljenje, ima pravo odabrati svoje partnere i svoju budućnost. To je kamen temeljac demokracije nakon hladnog rata. Danas u Hrvatskoj znamo koliko smo tijekom ovih kriznih godina podupirali svoje građane kroz razne pakete kako bismo postigli i održavali koheziju i branili građane od energetske krize. Naš LNG terminal omogućio nam je energetsku neovisnost u postojećem kontekstu.
Istaknuo je kako bi neosuđivanje Rusije za napad na Ukrajinu ohrabrilo i druge autoritarne režime da učine slično ili isto.
– U jugoistočnoj Europi ne smijemo dopustiti da se to događa, ne smijemo dopustiti niti takve mogućnosti i moramo ustati u obranu zajedničkih vrijednosti. Znamo da se koriste razni kanali u nastojanju da se destabilizira mir u ovoj regiji. Međutim, postoje snažni stupovi na kojima europske demokracije počivaju koji to neće omogućiti. Hrvatska, koja je prošla uspješnu mirnu reintegraciju, doista može poslužiti kao vrijedan primjer u poslijeratnom razdoblju s Ukrajinom. Zato je naš sastanak na vrhu danas izrazito važan i zašto je važno naša trajna potpora Ukrajini. Dakle, ne pomažemo samo sada u ovoj krizi, nego time ulažemo u stabilnu i odlučnu budućnost za našu djecu u cijeloj Europi. Naša odlučna predanost da pružimo potporu Ukrajini trebala bi bez sumnje donijeti do njene pobjede, naglasio je uvodno premijer Plenković.
Zelenski: Poziv na suradnju za članstvo Ukrajine u EU i mir u regiji
– Premijeru Plenkoviću hvala vam na potpori u našem ratu. Ovaj sastanak u ovom formatu po treći put za nas izrazito puno znači. Hvala Andreju, hvala na ovoj organizaciji, na gostoljubivosti, na tome što ste tako toplo primili naše ozlijeđene vojnike i naše građane koji su prognani iz Ukrajine. Svi vi ovdje danas pokušavate okončiti ovaj rat na pravedan način i za nas je to izrazito važno i cijenimo odnose između naših zemalja, rekao je Zelenski.
Dodao je da sve što može doprinijeti stabilnosti svijeta u ovome trenutku i u budućnosti je izrazito važno.
– Međutim, sigurnost je ugrožena, mir u međunarodnom kontekstu dragocjen je. Nikoga u Europi ne treba podsjećati koliko je mir, pogotovo ovdje na Balkanu, dragocjen. Ono što se događa, zapravo i na Balkanu, i ono što se događa kod nas u Ukrajini na neki način određuje stabilnost čitave Europe i zato vam hvala na vašoj potpori. Hvala vam što ustajete protiv nastojanja Rusije da destabilizira i ovu regiju, kazao je Zelenski.
Naglasio je kako svi dijele isti interes u nastojanju da se oslabi položaj Rusije.
– Dragi prijatelji, moramo učiniti sve da osnažimo svoje kapacitete i zato sam zahvalan svim zemljama s kojima smo već potpisali bilateralne sporazume. Imamo ih trenutno 26 i većina njih su potpisana sa zemljama čiji su predstavnici i danas ovdje. Riječ je o sigurnosnoj arhitekturi cijele Europe koja se tim sporazumima osigurava, naveo je Zelenski.
Istaknuo je kako bez toga nije moguće održavati mir te kako nije moguće osnažiti obrambene i odvraćajuće kapacitete.
– Danas, nažalost, u Ukrajini vidimo kako izgleda moderno ratovanje i znamo koliko je važno da svaka zemlja, svaka nacija ima tehnološki napredno oružje. Ukrajina je kroz ovaj rat osnažila, ojačala svoje kapacitete, obrambene kapacitete u smislu proizvodnje oružja i nakon ovog rata Ukrajina će imati veliku stručnost u području proizvodnje oružja i u području elektroničke obrane. To je isto tako poruka koju želim poslati ovdje danas na ovom sastanku na vrhu. Nadalje, iako osjećamo snažne političke napetosti, ne smijemo ugroziti jedinstvo u Europi. Ako Europa nije ujedinjena, nećemo moći očekivati mir. Integracijski procesi koji su već započeli moraju uroditi plodom i Europska unija mora ujediniti čitav kontinent, naglasio je Zelenski.
Istaknuo je kako je demokracija za sve zemlje sudionice summita, za regiju, za jugoistočnu Europu vezana uz članstvo Ukrajine u Europskoj uniji.
– To je nešto što ćemo svakako postići i moramo ujediniti snage da se to dogodi što prije. Predlažem timsku suradnju na što jačoj razini kako bi se to što brže ostvarilo. Nedavno smo potpisali deklaraciju o oporavku Ukrajine. Već je 30 zemalja pružilo potporu i pozivam i druge da se pridruže potpisivanju te deklaracije. Sve će nam to pomoći u jačanju naše otpornosti.
Ovdje govorimo o obnovi nakon rata, ali i o stvaranju novih prilika koje će biti prilike i za vas u globalnom kontekstu.
– Sve će to igrati ulogu u našem stoljeću, isto kao što je to u prošlom stoljeću bio slučaj s Marshallovim planom. Od srpnja radimo na dokumentu o miru i on će uskoro biti spreman i navest će uvjete koje je potrebno zadovoljiti za pravičan kraj rata. Pozivam vas sve da se uključite u taj proces. Međutim kako natjerati Rusiju na mir, kako pozvati sve one koji su odgovorni za ovaj rat da se okrenu prema miru. U Ukrajini smo zato razvili plan djelovanja koji može premostiti jaz koji trenutačno ne omogućava mir. To je plan za stabilnost za sve vaše zemlje i kad se taj plan počne provoditi Rusija će izgubiti svoju moć koja joj omogućava da predstavlja prijetnju za cijelu Europu, kazao je Zelenski.
Dodao je kako je Europska unija u tome najveći ukrajinski partner, ali da i sve zemlje sudionice summita mogu pomoći Ukrajini u ostvarivanju tog ključnog geopolitičkog cilja.
– Geopolitička sigurnost ovisi o tome ima li Ukrajina mjesto u NATO-u. A ako ga ima, to znači da će Putin izgubiti geopolitičku moć. Ukrajina je autonomna zemlja koja ima pravo na samoopredjeljenje, ima pravo odabrati svoju budućnost, rekao je Zelenski.
Istaknuo je kako Ukrajina nikada više neće biti pokorena i kako se neće pokoriti Rusiji.
– U tome smo odlučni i zato smatram da je članstvo u EU za Ukrajinu ključno za stabilnost i mir na europskom kontinentu. U sljedećim mjesecima imamo priliku pomaknuti se prema stabilnosti i prema miru. Vidimo priliku na ratištu da doista pokrenemo plan djelovanja koji će nam omogućiti da okončamo ovaj rat do 2025. godine. Oslanjamo se na potporu Velike Britanije, Italije, Njemačke, Francuske i potporu predsjednika Bidena. Računamo na svakoga od vas, na sve vas ovdje. Zajedno možemo postići sve što je potrebno. Hvala vam i hvala Andreju što me pozvao, naglasio je Zelenski.
Grlić Radman o Milanoviću: Svatko ima svoj zadatak i platformu
Hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman oštro je u srijedu u Dubrovniku kritizirao predsjednika Zorana Milanovića, ocijenivši da “sve što radi, zapravo radi na štetu Hrvatske i hrvatskih nacionalnih interesa”.
Grlić Radman je u izjavi za medije uoči samita Ukrajina – Jugoistočna Europa, koji su zajednički organizirali ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i hrvatski premijer Andrej Plenković, rekao da taj skup “ide u prilog činjenici da se prepoznaju napori hrvatske vlade u nedvosmislenoj i vjerodostojnoj pomoći Ukrajini od prvoga dana”.
– Hrvatska vlada je konstruktivna i ima kredibilitet koji je prepoznat, rekao je Grlić Radman.
Odgovarajući na pitanje da li bi bilo bolje da je i predsjednik Milanović nazočan na samitu, Grli Radman je rekao: “Ne znam da li bi bilo bolje, s obzirom na sve njegove izjave koje smo čuli. One su vrlo kontroverzne, u jednom trenutku on je kao neutralan, nesvrstan, pa onda opet uspoređuje Putina i Netanyahua. Dakle svašta smo tu čuli”, rekao je.
– Što reći o politici predsjednika koji zapravo ne zna koje su mu dužnosti i što bi zapravo trebao raditi. Sve što radi, radi zapravo na štetu Hrvatske i hrvatskih nacionalnih interesa, na štetu reputacije Hrvatske koja je pozitivna zahvaljujući hrvatskoj vladi. On svojim izjavama nastoji učiniti štetu, dodao je Grlić Radman.
Oporba negoduje jer Milanović nije pozvan, a Vučić jest
– Zoran Milanović je predsjednik države i nedopustivo je da nije pozvan na summit Ukrajina – jugoistočna Europa u Dubrovniku, ocijenila je u srijedu saborska oporba te dodala da je to posebno neprihvatljivo jer je na isti skup pozvan srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić.
– Apsolutno je nedopustivo da osoba koja, vjerojatno, ni dan danas nije sigurna je li Dubrovnik hrvatski grad bude pozvana na summit u taj isti Dubrovnik, a da izravno izabrani predsjednik RH na taj isti summit nije pozvan. To govori o okupiranosti institucija i nesuradnji između sukreatora vanjske politike i to je definitivno sramota za RH, poručio je predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić.
Milanović se ovih dana nalazi u Crnoj Gori, a u Dubrovniku se danas održava summit podrške Ukrajini u suorganizaciji ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i hrvatskog premijera Andreja Plenkovića. Treći je to sastanak na vrhu Ukrajina – jugoistočna Europa na koji su pozvani čelnici 12 zemalja, među kojima i srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, ali ne i predsjednik zemlje domaćina.
Zelenski je u Hrvatsku doputovao u jeku još jednog političkog sukoba između Milanovića i Plenkovića, i to baš oko Ukrajine, nakon što je predsjednik Republike odbio dati suglasnost Ministarstvu obrane za slanje do pet naših vojnika u misiju NATO-a kako bi obučavali ukrajinske vojnike u Njemačkoj.
Pozivanje Vučića dodatno pogoršava činjenicu da Milanović nije pozvan
S obzirom na to da se radi o summitu na kojem sudjeluju zemlje jugoistočne Europe, zastupnicama i predsjedničkim kandidatkinjama Mariji Selak Raspudić (nezavisna) i Ivani Kekin (Možemo!) razumljivo je da je na njega pozvan i Vučić, ali naglašavaju da se trebalo zvati i Milanovića.
– Kritična sam prema predsjedniku i kritizirala sam njegov odnos prema Ukrajini. Međutim, želim biti pravedna, i tu treba naglasiti da je ovo pitanje njegova legitimiteta i činjenice da je on još uvijek predsjednik RH. Samom svojom dužnošću on bi trebao biti pozvan na summit, komentirala je Selak Raspudić.
Dodala je da ovakva situacija na relaciji Pantovčak – Banski dvori šteti državi “jer pokazujemo snažno nejedinstvo koje nas čini i sigurnosno vrlo ranjivima”.
– Činjenica da je Vučić pozvan ne škodi Hrvatskoj nego, prije svega, iz percepcije srbijanske politike može biti za njega problematična. On je tu u puno nezgodnijoj situaciji nego što smo mi koji smo ga zvali, zato što će morati zauzeti jasan stav o Ukrajini, a time i prema zapadnim saveznicama, u odnosu na svoj stav prema Rusiji, ocijenila je Selak Raspudić.
– Ovo je nastavak protuustavnog ponašanja premijera Plenkovića koji kontinuirano ignorira instituciju predsjednika jer ima problem s osobom koja je na čelu te institucije, poručila je Kekin.
– Oni su sukreatori vanjske politike i potpuno je neprihvatljivo da predsjednik RH nije pozvan. Radi se o skupu koji obuhvaća cijelu regiju i razumijem zašto su pozvani čelnici drugih zemalja, pa i Vučić, ali to još dodatno pogoršava činjenicu da nije pozvan naš predsjednik, rekla je.
Argument da je upravo Zelenski tražio da se predsjednika Milanovića ne zove nije joj uvjerljiv.
– Ja u to ne vjerujem. Ali čak i da je tražio, pa tko je domaćin i tko određuje koga se zove? To što Plenković tvrdi da je netko prorus ili ne – tvrdio je on to za cijelu oporbu, i to za onu koja je, dok je njegov ministar čitao Lavrovljevu poeziju, upozoravala što ruski režim osvaja u Hrvatskoj u energetskom i gospodarskom pogledu, naglasila je.
Živimo u zemlji u kojoj je premijeru Plenkoviću potpuno normalno da na summit ne zove predsjednika vlastite zemlje, ali zove predsjednika druge zemlje o kojem imamo svašta nešto za reći, dodala je i zastupnica Kluba GLAS-a, Centra i DOSiP-a Anka Mrak Taritaš.
HDZ: Milanović laže i obmanjuje javnost
HDZ-ovi zastupnici ponavljaju da Milanović laže i obmanjuje javnost.
– Prvo smo imali izjavu da Hrvatska šalje vojnike u Ukrajinu. A kada su mediji razotkrili da to nije istina, onda se išlo sa spinom da, ukoliko odobrimo ovu akciju vezanu za podršku NATO-a u Njemačkoj, time postajemo strana u ratu, rekao je Nikola Mažar.
Tom analogijom je od danas Crna Gora, koja je donijela odluku da šalje svoje vojnike u tu misiju, a u kojoj se upravo Milanović nalazi, u ratu s Rusijom, dodao je.
Njegov stranački kolega Josip Đakić ocijenio je da Milanović protivljenjem slanja naših časnika na obuku ukrajinskih vojnika u Njemačku narušava teško stečeni dignitet Hrvatske vojske u NATO-u. Naglasio je da laže i obmanjuje javnost, a dodatno se obrušio na njega i zbog ponašanja i izjava o Crnoj Gori.
– Posljednjim izjavama još jednom potvrđuje da stoji iza prosrpskih političara u Crnoj Gori, koji su teško naštetili RH Rezolucijom o Jasenovcu. Umjesto da je inzistirao i tražio povrat svega onoga što je odvezeno iz RH za vrijeme Domovinskog rata, on ih brani u njihovim nastojanjima da provode prosrpsku i pročetničku politiku i konstatira da Srbija nije ugroza Crnoj Gori. To je sve u cilju podržavanja proruske politike i kapitala koji se nalazi u Crnoj Gori. Vjerujem da će i tome doći kraj na narednim izborima, rekao je, pšrenosi HRT.
/Desk/