Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”
    • Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika
    • Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka
    • Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi
    • Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”
    • Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska
    • Izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Zamka za Bošnjake i okidač za američke sankcije?
    • Poniženi branitelji i obezvrijeđena država – braniteljski dodatak 1,5 KM mjesečno – Ništavnih 65 KM za skoro četiri godine obrane BiH – manje od dnevnice bilo kojeg političara
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    EU, Velika Britanija i SAD desetke tisuća nepoželjnih migranata žele smjestiti u Srbiju, BiH i Albaniju – Bh “lideri” šute

    republikaBy republika05.06.2025Updated:05.06.2025No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    foto/ilustracija: Deportacija migranata iz SAD-a

    Vlada američkog predsjednika Donalda Trumpa traži od Srbije i drugih balkanskih država da prime migrante deportirane iz SAD-a, piše Bloomberg u četvrtak. Ovo je na fonu planova EU-a i Velike Britanije o kojima posljednjih dana pišu inozemni mediji – da Srbija, BiH i Albanija pime na desetke tisuća migranata kojima nije odobren azil.

    Zahtjev državama Balkana dio je šire američke strategije pronalaska inozemnih vlada spremnih primiti deportirane migrante, piše američki medij pozivajući se na neimenovane izvore, no ne i navodeći koje su druge balkanske zemlje u pitanju.

    Bijela kuća, State Department i ministarstvo vanjskih poslova Srbije nisu još komentirali napise Bloomberga.

    Američki Vrhovni sud prošli je mjesec dopustio Trumpovoj vladi da ukine privremeni pravni status stotina tisuća migranata iz Venezuele, s Kube, Haitija te iz Nikaragve koji žive u SAD-u.

    Vlasti sada traže potencijalne destinacije za te migrante koji mogu biti deportirani, piše Bloomberg. Taj medij navodi i da je Srbija važna Trumpovoj obitelji i zbog nebodera u Beogradu koji će graditi investicijska tvrtka kojoj je jedan od osnivača Jared Kushner, zet američkog predsjednika, prenosi HINA.

    Kako je već pisao BBC i mnogi inozemni mediji, migrantski centri u državama Balkana omogućili bi vladi uklanjanje odbijenih tražitelja azila koji dolaze iz zemalja koje se smatraju nesigurnima za njihov povratak, poput Irana i Somalije, kao i primanje drugih odbijenih podnositelja zahtjeva prije prebacivanja na letove za deportaciju u njihove matične zemlje.

    Ovi prijedlozi slijede poteze Europske komisije kojima se podržava korištenje “središta za povratak” od strane članica EU-a. Svaki program povratnih centara zahtijevao bi od dužnosnika sklapanje sporazuma sa zemljama u kojima se centri nalaze. Trenutni prijedlozi usmjereni su na zemlje zapadnog Balkana – regije koja uključuje Albaniju, Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, piše BBC.

    Dužnosnici vjeruju da bi to također moglo pomoći u smanjenju pritiska na proračune lokalnih vlasti od strane odbijenih tražitelja azila koji su beskućnici i koje su zakonski obvezni uzdržavati.

     

    /Desk/

    Balkan EU izdvojeno migranti migrantski centri SAD Velika Britanija
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    18.07.2026

    Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika

    18.07.2026

    Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”

    17.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika

    Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka

    Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi

    Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.