Dok i američki i ukrajinski predsjednik tvrde kako su vrlo blizu dogovora o novom, “poboljšanom” sporazumu oko rijetkih minerala, zanimljive su izjave ukrajinskog predsjednika.
Kako bi smanjile ovisnost o Kini, SAD pod vodstvom Donalda Trumpa želi ukrajinske rijetke minerale, gdje je, prema podacima Geological Investment Group, 75% njihovih svjetskih zaliha. Međutim, najbogatije zalihe su upravo na području Ukrajine koja su pod ruskom okupacijom, posebno u Donbasu.
Olha Stefanišina, zamjenica premijera za europsku i euroatlantsku integraciju, objavila je na društvenoj mreži X kako su “pregovori bili vrlo konstruktivni, a gotovo svi ključni detalji dogovoreni”. Naglasila je i da su “odlučni brzo dovršiti proces kako bi se sporazum mogao što prije potpisati”.
Zelenski: Neću priznati 500, a niti 100 milijardi dolara
Govoreći na konferenciji za medije, predsjednik ukrajine Volodimi Zelenski je objasnio zašto nije pristao na prvi prijedlog sporazuma s SAD-om o rijetkim mineralima koji bi se koristili kao povrat za američku pomoć.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je u nedjelju kako ne priznaje američku pomoć kao dug Ukrajine i da “ne potpisuje nešto što će plaćati deset generacija Ukrajinaca”, ma što i ma kako o tome netko govorio, neizravno se osvrćući na neke od posljednjih izjava američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Zelenski je odlučan kako neće potpisati ništa što će vraćati deset generacija Ukrajinaca.
“Kada smo dobili prvi nacrt sporazuma, on nije uključivao sigurnosne garanije i tu nema skandala. Jednostavno, nije ispuno ukrajinski zahtjev. Radilo se o tome ‘hajde da podijelimo sve 50/50’, tako je izgledao prvi sporazum. Rekao sam da neću ići na to i da neću dozvoliti ministrima da ga potpišu. Neću priznati 500 (milijardi dolara), bez obzira na to što tko priča ili kako komuniciramo. Opet, uz dužno poštovanje prema našim partnerima. Ostajem čcrst jero odražava pravu situaciju. Apsolutno smo u pravu.
A drugo, iskreno, nisam spreman ni zabilježiti tih 100 milijardi (dolara). Objasnit ću zbog čega ne smijemo priznati pakete financijske pomoći kao dug, sviđalo se to nekome ili ne. Pregovarao sam s Bidenom i KOngresom SAD-a. Zahvalan sam Kongresu. Bilo je dvostranačko prisustvo i podrška u vidu financijskih paketa. Oni nisu dug i ne moramo ih vraćati. Možda se nekome ne sviđa i nije fe, a možda nije, ne znam, ali ovo je ranije dogovoreno. Nije problem u brojkama nego u tome što mi ne priznamo da je to dug. Ako smo primorani i ne možemo bez toga, onda bismo vjerojatno trebali krenuti u to. Ali, imam logično pitanje i nitko mi ne može odgovoriti: kad SAD prodaju oružje Izraelu, Kataru, Saudijskoj Arabiji, UAE-u, zarađuju li 100% (kamate)? Sve je u redu, samo želim o tome razgovarati s predsjednikom Trumpom. I čini mi se da sam u ptaru jer želim dijalog. Neću potpisati ništa što će otplaćivati deset generacija Ukrajinaca”, rekao je ukrajinski predsjednik u svom, vrlo smislenom i mudrom, objašnjenju zašto nije pristao na Trumpovo traženje i zašto neće pristati, bez obzira kako ga, u bijesu nazivao.
Donbas najbogatiji rijetkim mineralima – pod kontrolom Rusije
Rebekah Koffler, bivša časnica Obrambene obavještajne agencije, rekla je za Fox News Digital: “Ishod Trumpove igre za rijetke minerale neizvjestan je, budući da je situacija na bojnom polju svakako u korist Rusije, a na diplomatskom frontu ima previše nedorečenosti. To je borba stavova između majstora manipulacije Putina i majstora umijeća dogovora, predsjednika Trumpa. A Zelenskyy je uhvaćen u tome sredini, samo pokušava preživjeti, figurativno i doslovno.”
Koffler, koja je autorica knjige Putin’s Playbook i voditeljica podcasta Trump’s Playbook, upozorila je na nedostatke u ugovoru o mineralima.
“Problem je u tome što je veliki udio tih nalazišta u Donbasu, istočnoj Ukrajini, pod kontrolom Rusije. A Putin je i te kako svjestan Trumpovih nekonvencionalnih pristupa rješanju poslova. Dakle, ruske oružane snage sada žure preuzeti regiju Ševčenko, koja sadrži najveća nalazišta litija u Europi”, rekla je Koffler.
Koje minerale posjeduje Ukrajina?
Kako piše Index.hr, ukrajinske vlasti procjenjuju da se oko 5% svjetskih “kritičnih sirovina” nalazi upravo u toj zemlji. Među njima je i oko 19 milijuna tona rezervi grafita zbog čega je, prema ukrajinskoj Državnoj geološkoj agenciji, Ukrajina “među pet vodećih zemalja” po zalihama ovog vrijednog minerala. Grafit je ključan za proizvodnju baterija za električna vozila.
Osim toga, Ukrajina raspolaže trećinom svih europskih ležišta litija, koji je također važan za proizvodnju suvremenih baterija. Prije ruske invazije Ukrajina je držala 7% globalne proizvodnje titana, laganog metala koji se koristi u gradnji svega, od aviona do elektrana.
Nadalje, Ukrajina ima značajne rezerve rijetkih zemnih metala – skupine od 17 elemenata koji se koriste u proizvodnji oružja, vjetroturbina, elektronike i drugih proizvoda ključnih za modernu tehnologiju. Dio tih mineralnih ležišta zauzela je Rusija. Prema riječima ukrajinske ministrice gospodarstva Julije Sviridenko, resursi vrijedni oko 350 milijardi dolara trenutačno se nalaze na okupiranim teritorijima.
Prema procjeni kanadske konzultantske tvrtke za geopolitičke rizike SecDev iz 2022. godine, Rusija je okupirala 63% ukrajinskih rudnika ugljena te polovicu zaliha mangana, cezija, tantala i rijetkih zemnih metala.
Dr. Robert Muggah, direktor SecDeva, ističe kako ovi minerali daju “stratešku i ekonomsku dimenziju” ruskoj agresiji. Preuzimanjem kontrole nad njima Moskva onemogućuje Ukrajini prihode, proširuje vlastite resurse te utječe na globalne opskrbne lance.
/Desk/