Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • Nadbiskup Uzinić obećao povlačenje ako ne uspije razotkriti pedofiliju u Crkvi
    • Pijan i bez vozačke autom udario tri pješakinje, dvije su teško ozlijeđene, preminula mlada liječnica
    • VUČIĆ BIVŠI – Miloš Vučević novi predsjednik vladajućeg SNS-a
    • U Rami regata ‘Lake to lake’ – Dolazi šest klubova i preko 150 mladih veslača
    • UZALUD AMERIČKI DOLARI I EUROPSKI EURI – Dodik kaže da je Srpska strateški partner Rusije, a američka ulaganja trostruko viša
    • Bivši direktor UNO Kemal Čaušević osuđen za pet i pol godina zatvora za primanje dara – Za tužitelje Čamparu i Čavku kaže da su kriminalci…
    • Hoće li neredi na Kosovu spasiti Vučića – Naredio najviši stupanj borbene spremnosti Vojske Srbije
    • Dodik se iz Rusije vraća s novim zapaljivim “elanom”, istom cijenom plina i starom usporedbom: “Zapad s Rusijom radi isto što su radili s Jugoslavijom” – Iako je Tito rekao Staljinu ‘ne’
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Ekonomija

    Zeleni vodik – energija budućnosti

    republikaBy republika25/05/2023Nema komentara2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Vodik će u budućnosti u svijetu i Europi igrati veliku ulogu u proizvodnji i korištenju energije, rečeno je u četvrtak tijekom Bavarsko-hrvatskog foruma o vodiku.

    Forum na kojem se govorilo o primjeni i iskustvima primjene vodika kao relativno novog energenta, organizirala je Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora i njemačka savezna država Bavarska, prenosi Energypress.

    Profesor s Tehničkog fakulteta Nürnberg Ulrich Ulmer rekao je da se vodik, osim za transport i industriju, može koristiti i kao sirovina u kemijskoj industriji. Ukazao je na štetnost po okoliš pri korištenju fosilnih goriva istaknuvši da se prvenstveno treba fokusirati na proizvodnju zelenog vodika, proizvedenog iz obnovljivih izvora energije.

    Želimo da kompletna proizvodnja vodika bude zelena, kazao je Ulmer, dodavši da će se proizvodnjom zelenog vodika otvarati nova radna mjesta i da ćemo istovremeno imati čišći zrak.

    Bavarsku, odnosno Njemačku u budućnosti vidi kao izvoznika vodikovih tehnologija.

    Ulmer je naveo i da Bavarskoj treba vodik, no i da ga trenutno ne može proizvesti u potrebnim količinama. Bavarska bi, uz ostalo i proizvodnjom i korištenjem vodika, do 2040. godine trebala postati klimatski neutralna.

    Istaknuo je da je primjena vodika kako energenta trenutno važnija za teške kamione nego za osobna vozila. Pretpostavlja da će Roterdam postati najvažnija europska luka za uvoz vodika, kao i da će se najvjerojatnije najveće količine vodika u Njemačkoj proizvoditi na njezinom sjeveru.

    Veliki europski proizvođači vodika, prognozira Ulmer, uz Njemačku će biti Norveška, Portugal i Španjolska.

    U Njemačkoj je trenutno 95 stanica za punjenje vodika, a u Japanu, primjerice, 166. Do 2026. Nijemci planiraju otvoriti novih 250 punionica za vodik.

    Vodik će igrati veliku ulogu u proizvodnji i korištenju energije u budućnosti Europe i svijeta, zaključio je Ulmer.

    /Desk/

    #njemačka energija obnovljivi izvori vodik
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Njemačka kliznula u recesiju

    25/05/2023

    Strancima se olakšava put do njemačkog državljanstva

    20/05/2023

    Južna Europa priprema se za žestoku sušu – poljoprivrednici strahuju od najgorih prinosa u posljednjim desetljećima

    18/05/2023

    Comments are closed.

    NO COMMENT

    Baja na rubu stola

    Govorimo hrvatski!

    Čija je poza jača?

    Koncentracijska vlada

    Xi JinPing: Uzor

    Najnovije

    Nadbiskup Uzinić obećao povlačenje ako ne uspije razotkriti pedofiliju u Crkvi

    Pijan i bez vozačke autom udario tri pješakinje, dvije su teško ozlijeđene, preminula mlada liječnica

    VUČIĆ BIVŠI – Miloš Vučević novi predsjednik vladajućeg SNS-a

    U Rami regata ‘Lake to lake’ – Dolazi šest klubova i preko 150 mladih veslača

    UZALUD AMERIČKI DOLARI I EUROPSKI EURI – Dodik kaže da je Srpska strateški partner Rusije, a američka ulaganja trostruko viša

    Kolumne

    O pokojnima ljudi vole lagati

    Kronični strah od “križara”

    Marić: “…u pet deka”

    Sretno, Mamiću!

    Promo

    Stolačko kulturno proljeće

    Knjiga Faruka Kajtaza ‘Pisanje između redova’ predstavljeno i u Danskoj

    Neum Underwater film festival 2023. – Prijave za podvodne filmove otvorene do 20. srpnja

    Koncert virtuoza na harmonici Marka Plavčića: Klasika zvukom harmonike

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.