Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • Neumann o Milanovićevim izjavama: “Što Hrvatska želi postići? Želi li prijeći na stranu Rusije? Želi li izaći iz EU? Što je cilj?”
    • Dodik će blokirati ukidanje trošarina
    • Hrvati opet u BiH po jeftinije gorivo, cigarete, lijekove, hranu
    • Pakao na ulicama Vancouvera, ovisnici u ekstazi, heroin je postao legalan: ‘Plavci? Miču tijela!‘
    • Microsoft traži od svojih zaposlenika da ne dijele osjetljive podatke s ChatGPT-jem, čiju tvrtku izdašno financiraju
    • Radnici McDonlad’sa u Mostaru dobili otpremnine i plaće
    • Mirovine u Federaciji povećane za 11%
    • Povjerenica Europske komisije: Ilegalne migrante vraćati u njihove zemlje
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Zbog novca se ujedinjuju bošnjačke i hrvatske braniteljske udruge?

    republikaBy republika22/05/2017Nema komentara4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Dva mjeseca će trajati javna rasprava o Prijedlogu Nacrta zakona o braniteljskim-boračkim udrugama od posebnog značaja, a kojeg je predlagatelj zastupnik SDA u Zastupničkom domu Parlamenta F BiH i šef Kluba SDA  Ismet Osmanović uputio u parlamentarnu proceduru.

    Nacrtom se uređuju uvjeti za osnivanje i registraciju, financiranje i djelatnost kao i nadzor braniteljskih udruga od posebnog društvenog značaja u F BiH koje bi se financirale iz proračunskog novca. Jedna od rasprava održala se protekli tjedan u prostorijama Skupštine HNŽ-a, a na kojoj su sudjelovali domaćini-predstavnici federalnog ministrstva branitelja predvođeni pomoćnikom ministra Ibrahimom Ganibegovićem, predstavnicima braniteljskih udruga HVO-a i Armije BiH, kao i predstavnici organizatora otpora Armije BiH, HVO-a, kao i logoraša.

    Što se predviđa prijedlogom zakona o braniteljskim udrugama

    Iako je jedan od ratnih zapovjednika Armije BiH u Mostaru i SDA-ov izaslanik u Domun naroda F BiH Zijat Zijo Mušić kazao kako predloženo zakonsko rješenje “nije prijedlog Federalnog ministarstva branitelja nego pojedinca”, činjenica je da je i mjerodavni ministar Salko Bukvarević iz reda SDA, kao i sami predlagač Osmanović. Mušić je kazao da se “ovaj zakon treba sada ostaviti na stranu”, te da se prvo mora riješiti registar branitelja.

    No, prema sadašnjim odjecima o predloženom Nacrtu zakona među hrvatskim predstavnicima nejasni su članak 2 i članak 4. Naime, u članku 2. predviđeno je da se pod “pojmom braniteljskih-boračkih udruženja od posebnog društvenog značaja podrazumijevaju udruženja koja okupljaju pripadnike OS R BiH i ostala lica koja baštine tekovine antifašističkih obrambeno-oslobodilačkih ratova’.

    Naime, dobro se prisjetiti da se i za samog agresora na BiH, nekadašnju JNA, tvrdilo da je zasnovana na antifašističkim tekovinama.

    Također, u članku 4 se predviđa da se  udruga od posebnog značaja može registrirati uz uvjet da okuplja najmanje 55% članova iz kategorije koju predstavlja u F BiH po komponentama (Armija R BiH, MUP R BiH, HVO ili dr.), a da udruga okuplja najmanje 30.000 članova razvojačenih branitelja iz komponente Armije R BiH te 10.000 iz. komponente HVO-a.

    Ovo bi drastično, tek na njih nekoliko, smanjilo broj braniteljskih udruženja koja bi imala pravo na financiranje iz federalnog proračuna.

    Drastično se smanjuje broj braniteljskih udruga i preuzima potpuna kontrola

    Prema prijedlogu zastupnika Osmanovića, nadzor nad braniteljskim udrugama od posebnog značaja vršit će mjerodavno federalno ministarstvo branitelja, a pri registraciji udruženja osnivači trebaju priložiti ovjereni popis pripadnika oružanih snaga R BiH koji, kako se navodi, baštine tekovine antifašističkih obrambeno-oslobodilačkih ratova.

    Postojeća braniteljska udruženja, a koja žele status braniteljskog udruženja od posebnog društvenog interes Ddužna bi bila svoju registraciju obnoviti u skladu s predloženim zakonom.

    Međutim, brojna su pitanja, a neka od njih je navela i Marijana Anić iz Odjela za branitelje Grada Mostara. Ona je istaknula pitanje kako odrediti 55% članstva kada ne postoji jedinstveni registar branitelja, dok je predsjednik HVIDRA-e HNŽ-a Zoran Zovko upitao želi li se istim na razini F BiH postići samo jedna braniteljska udruga.

    Rasprava o zakonskom prijedlogu rješenja o braniteljskim udrugama nastavlja se i dalje te su sve češća i mišljenja kako se istim želi čak i udružiti pojedine bošnjačke i hrvatske braniteljske udruge u jednu, a sve u cilju smanjenja broja udruga.

     U F BiH registrirano čak 576 tisuća branitelja, a isplaćuje se još 100 partizanskih mirovina

    U raspravi oko ovog prijedloga, pomoćnik ministra Ibrahim Ganibegović, inače i član Radne grupe za izradu teksta Zakona o razvojačenim braniteljima, između ostalog je kazao kako je, po podatcima federalnog ministarstva branitelja, u F BiH registrirano 576.000 branitelja. Koliko je upravo ova brojka realna, tim više što je potpisivanjem Daytonskog sporazuma u studenom 1995. godine činjenično, brojno stanje na bošnjačkoj i hrvatskoj strani bilo oko 280.000 vojnika, zasigurno će pokazati buduće analize.

    Također, prema evidenciji Federalnog ministarstva branitelja, na razini F BIH trenutno je registrirano oko 1500 braniteljskih udruga. Već sada je jasno da će obje ove brojke biti predmetom žustrih rasprava.

    No, na vidjelo je izašla još jedna informacija s mostarske rasprave o zakonu o braniteljskim udfrugama, a to je da se u F BiH još uvijek isplaćuje oko 100 mirovina partizanskim borcima ili članovima njihovih obitelji iz Narodno-oslobodilačke borbe (NOB).

    (Izvor: Dnevni list)

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Neumann o Milanovićevim izjavama: “Što Hrvatska želi postići? Želi li prijeći na stranu Rusije? Želi li izaći iz EU? Što je cilj?”

    01/02/2023

    Dodik će blokirati ukidanje trošarina

    01/02/2023

    Hrvati opet u BiH po jeftinije gorivo, cigarete, lijekove, hranu

    01/02/2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.

    No comment

    Ovako je 2015. hrvatski predsjednik Milanović govorio o istupanju u medijima, pristojnosti…Doživio je preobrazbu.

    Polako u legitimno predstavljanje

    Evolucija u BiH ili kako politički (pre)živjeti

    Poruke mira iz Srpske

    Najnovije

    Neumann o Milanovićevim izjavama: “Što Hrvatska želi postići? Želi li prijeći na stranu Rusije? Želi li izaći iz EU? Što je cilj?”

    Dodik će blokirati ukidanje trošarina

    Hrvati opet u BiH po jeftinije gorivo, cigarete, lijekove, hranu

    Pakao na ulicama Vancouvera, ovisnici u ekstazi, heroin je postao legalan: ‘Plavci? Miču tijela!‘

    Microsoft traži od svojih zaposlenika da ne dijele osjetljive podatke s ChatGPT-jem, čiju tvrtku izdašno financiraju

    Kolumne

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    SVE ZA FOTELJU – Loš reality show s Konakovićem, Nikšićem, Fortom u glavnoj ulozi

    Ubojite igre oko Dinama

    Šimleša: Ne odgajam princezu – želim odgojiti ratnicu i radnicu koja će sama napraviti ljestve do zvijezda

    Promo

    ‘Pisanje između redova’ – knjiga Faruka Kajtaza – “Britka pera, ‘oštar’ na obaraču”

    U Mostaru tradicionalni Božićni koncert i božićni prijem povodom pravoslavnog Božića

    HKD Napredak dodjeljuje stipendije

    Sljedeće godine 20. Jubilarna međunarodna PRO PR konferencija na Plitvičkim jezerima

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.