U jučerašnjoj policijskoj akciji, a po nalogu Tužiteljstva HNŽ-a, privedeno je 15 osoba, većinom sadašnjih i bivših dužnosnika uprave Autocesta FBiH.
Kako izvješćuju mediji, privedeni su bivši direktori Elmedin Voloder i Adnan Terzić, Adem Zolj bivši izvršni direktor u Autocestama FBiH, Mirko Rogić izvršni direktor za upravljanje i održavanje Autocesta FBiH, Kristijan Milas izvršni direktor za ekonomsko financijske poslove, Jasmin Bučo bivši direktor za projektiranje, Ajman Šoše bivši v.d. izvršnog direktora za opće, kadrovske i pravne poslove JP Autoceste FBiH, Ivan Brkić bivši v.d. izvršni direktor za ekonomsko-financijske poslove, a osumnjičen je i bivši izvršni direktor u direktorskom mandatu Elmedina Volodera, Ešef Džafić i Marin Jelčić.
„Predmet je primarno formiran na osnovu prijave koju je tijekom 2022. godine podnijelo fizičko lice iz inozemstva, a odnosi se na nezakonitosti prilikom procesa izgradnje autoceste Koridora Vc, poddionica Vranduk – Ponirak, zbog sumnje da je prilikom izgradnje navedene poddionice JP Autoceste FBiH d.o.o. do danas oštećeno cca. 19,5 milijuna eura“, navedeno je iz Federalne uprave policije.
Podsjetimo kako je Elmedin Voloder uhićen u rujnu prošle godine zajedno s još četiri osobe zbog sumnje za zloupotrebu položaja ili ovlasti, pranje novca te odavanje i neovlašteno pribavljanje poslovne tajne.
Za podsjetiti je i kako je ugovor o izgradnji dionice Poprikuše – Zenica sjever (Donja Gračanica), čija je poddionica Vranduk – Ponirak, potpisan je 15. svibnja 2019. godine. Za izvođača radova izabran je konzorcij Azvirt L.L.C (Azerbejdžan) i Hering d. d. Široki Brijeg (BiH).
Portal Fokus.ba pisao je kako nadzor nad izvođenjem radova vrši konzorcij DRI, upravljanje investicijama d. o. o. (Slovenija) – DIVEL d. o. o. Sarajevo (BiH). Inače, osnivač Divela je u to vrijeme direktor Autocesta FBiH Elmedin Voloder. Njega je Vlada FBiH još u lipnju 2021. imenovala za v. d. direktora, a potom je sljedeće godine dobio puni mandat. Dakle, nadzor nad ovom dionicom vrši tvrtka koju je osnovao aktualni direktor Autocesta, a koji je ugovorni organ i implementator projekta.
Za istraživanje i priču oko nezakonitosti pri izgradnji navedene poddionice Vranduk-Ponirak, godišnju nagradu za najbolje izvješće o korupciji portal Žurnal dodijelio je Amilu Dučiću, novinaru portala Fokus.ba.
Vrijednost Ugovora za izgradnju poddionice Vranduk – Ponirak prvobitno je iznosila 76.592.799 eura s PDV-om, a sredstva su osigurana putem OPEC-ovog Fonda za međunarodni razvoj (OFID). Prema informacijama iz posljednjeg izvješća po projektu EU iz travnja ove godine, koji su Autoceste FBiH sačinile za strane kreditore, zbog enormne eskalacije troškova, za poddionicu Vranduk – Ponirak zatraženo je dodatno zaduženje od 25 milijuna eura, i to kod dosadašnjeg kreditora OFID-a.
Sastavni dio ugovora o izgradnji ove dionice, između ostaloga, bio i glavni projekt trase Knjiga A. Trasa, koji je 2017. godine izradila tvrtka Integra d. o. o. Mostar. Spomenutu projektnu dokumentaciju, koja je predana na implementaciju u JP Autoceste d. o. o. Mostar, naručila je Europska komisija.
Na čelu Autocesta tada je bio Adnan Terzić. Autoceste su tada pozitivno ocijenile ovaj projekat i tender je raspisan prema uvjetima „Fidic Crvene knjige“. Crvena knjiga ili Crveni Fidic u praksi znači da investitor mora načiniti glavni projekt, što je u ovom slučaju i urađeno, te dobiti građevinske dozvole i ispuniti niz drugih preduvjeta, pa tek onda krenuti s raspisivanjem tendera za izvođače radova, piše Fokus.
Prema Crvenom Fidicu, izvođač radova pridržava se projektne dokumentacije, što u slučaju gradnje poddionice Vranduk – Ponirak nikako nije bio slučaj, jer je izvođač radova, odnosno Azvirt, koji je bio zadužen za otvoreni dio trase (Hering radio vijadukte), odmah počeo osporavati glavni projekt te je angažirao vlastite projektante iz Grčke. Dakle, u startu je došlo do kršenja uvjeta tendera iza kojeg su stajale Autoceste FBiH, istražio je Fokus.ba.
Tako je, primjerice, cijena troškova samo na dijelu trase od 1.700 metara dostigla enormnih 69 milijuna eura iako je kompletna poddionica od 5,3 kilometra bila ugovorena za 76 milijuna eura. Kasnije je izvođač radova prepravio i ovaj svoj projekt pa je smanjio cijenu na 48 milijuna eura za dužinu trase od 1.700 metara.
Autoceste FBiH, tada na čelu sa Adnanom Terzićem, nisu aplicirale za sredstva iz EU odnosno kod europskog kreditora, nego su kao kreditora izabrali OPEC, iza kojeg stoje Saudijska Arabija, Kuvajt, Katar i druge članice koje nemaju kontrolne mehanizme nad implementacijom kredita kao europske banke.
Ukratko, kako je istražio Fokus, riječ je o organiziranim kriminalnim aktivnostima u kojima je bilo uključeno niz aktera, a među njima i pojedinci iz tvrtke koja je glavni izvođač radova na ovoj dionici – odnosno iz azerbejdžanskog Azvirta.
Sumnja se na krivotvorenje dokumentacije i drugih manipulacija poput svjesnog napumpavanja cijena, tj. troškova ukupnih aktivnosti na ovoj dionici, a sve kako bi za pojedine došlo do višemilijunske koristi.
/Desk/