Turska nudi pomoć i BiH…
“Zahvaljujući” lošem upravljanju vlastitom državom i dužnosnici u BiH prisiljeni su se dodatno kreditno zaduživati, a poseban problem je nastao nakon što je izostala MMF-ova četvrta tranša od 200 milijuna eura.
Federalni premijer Fadil Novalić potvrdio je da će se spas potražiti u podizanju komercijalnih kredita, ali nije mogao za javnost dati informaciju kod koga je izgledno da njegova vlada izglasa podizanje kredita, a koji će vraćati porezni obveznici u tom entitetu.
Neslužbene informacije su da se radi o kreditnom aranžmanu iz Turske.
“Ne možemo sada reći koja banka i koja zemlja su u pitanju, ali oni su odgovorili pozitivno, rekli su da su ‘parkirali’ sredstva koja bi mogla biti amortizer točno u visni koliko su sredstva MMF-a, a koji će donijeti uštedu od 49 milijuna KM”, potvrdio je premijer Novalić.
Potpuno je jasno da bi, da je MMF proslijedio tranšu od 200 milijuna, ista bila povučena no, za sada nema odgovora ni na još jedno logično pitanje: Ako su krediti MMF-a skuplji, zašto su isti podizani?
U svakom slučaju u proračunu F BiN nedostaje i 54 milijuna od Svjetske banke kao i 30 milijuna iz predviđenog profita BH Telecoma koji nije ostvaren kako je uknjiženo, a mora se ‘izmisliti’ kako uštedjeti 49 milijuna KM.
…A žele kreditirati i Grčku
Činjenica je da se o financijskoj pomoći Grčkoj razgovaralo prije nekoliko dana, kada je Turska toj zemlji ponudila više nego velikodušnu kreditnu pomoć.
To su potvrdili i najviši turski dužnosnici.
“Spremni smo pomoći Grčkoj da preživi ekonomsku krizu putem ostvarivanja suradnje u sektoru turizma, energetike i trgovine. Želimo jaku Grčku, a Turska je otvorena za bilo koji prijedlog o suradnji”, nedavno je izjavio turski premijer Ahmet Davutoglu u Ankari.
On je čak kazao da će Turska poslati izaslanstvo u Grčku kako bi razmotrili tu opciju. “Ako Grčka dostavi službeni predlog za dobijanje financijske pomoći od Turske, službena Ankara će ga razmotriti”, potvrdio je i turski ministar ekonomije Nihat Zeybekci.
Još nije poznato kako je završila ova mogućnost, no činjenica je da Grčka nije postigla sporazum sa MMF-om i EK i da je bankrotirala zbog neizmirivanja 1,6 milijardi eura duga prema MMF-u.
S druge strane, treba podsjetiti da je Turska svoju posljednju ratu kredita kod MMF-a platila već u svibnju 2013. godine i to u iznosu od 426 milijuna dolara. Od vrtoglavih 53,7 milijarde. Ova zemlja je od 1961. do 2008. godine s MMF-om potpisala 19 kreditnih sporazuma na ukupan iznos od 45,5 milijardi dolara, s kamatama je otplatila 52,7 milijardi.
Nakon otplate duga ovog duga u odnosima Turske i MMF-a zasigurno je nastupilo novo vrijeme, a financijski kreditno oslobođena Turska, sada je u poziciji kreditirati – druge.
No, kako će na to gledati MMF i Europska komisija ostaje tek vidjeti.
(V.S./Republikainfo.com)