Zabranu ulaska u Bosnu i Hercegovinu jer “predstavljaju prijetnju javnom redu i miru i poretku BiH”, ima oko 300 osoba. Kako je rekao direktor Službe za poslove sa strancima Slobodan Ujić, na popisu je najmanje državljana Srbije.
“Ima preko 60 državljana Crne Gore, oko 70 iz Albanije, isto toliko Turaka i čini mi se 27 državljana Srbije”, rekao je Ujić, prenose bh mediji.
On je pri tom naglasio kako te odluke i akte donosi Obavještajno-sigurnosna služba BiH i druge sigurnosne agencije te da oni iste ne mogu mijenjati.
“Mi radimo tehnički dio prema zakonu. Dužni smo unijeti te akte u bazu i po njima zakonski postupa Granična policija i Služba za poslove sa strancima”, rekao je direktor Službe za poslove sa strancima.
Podsjetimo, Goranu Petronijeviću, odvjetniku tima obrane Radovana Karadžića, 25. ožujka nije dozvoljen ulazak u BiH na graničnom prijelazu Zvornik kao ni bivšem zapovjedniku Žandarmetije Srbije na graničnom prijelazu Rača, generalu Bratislavu Dikiću, a prije toga na graničnom prijelazu Vardište beogradskom profesoru Milošu Koviću koji kao gostujući profesor predaje i na Univerziteti u Istočnom Sarajevu.
Obavještajno sigurnosna agencija (OSA) za njih je zaključila kako predstavljaju prijetnju sigurnosti, javnom poretku, javnom redu i miru i javnom zdravlju u BiH ili međunarodnim odnosima BiH. To dodatno bio povod za oštre reakcije iz Republike Srpske ali i susjedne Srbije.
Ujić je govorio i o izbjeglicama iz Ukrajine. Istakao je kako nitko do njih neće biti protjeran.
“Služba za poslove sa strancima će biti njima servis. Iznaći će se rješenje da im se omogući humanitarni boravak od šest mjeseci bez plaćanja taksi. No, većina želi putovati dalje”, rekao je direktor Službe za poslove sa strancima Slobodan Ujić.
/Republika/