Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    • Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka
    • Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti
    • Papa Lav poduzima prvi korak u vezi spolnog zlostavljanja u Katoličkoj Crkvi
    • Porezi na električnu energiju su preveliki
    • Preminuo poznati glumac iz hit serije ‘Reži me‘. Javnost nije znala da se borio s teškom bolešću
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Top teme

    WHO: ‘Neravnoteža u distribuciji cjepiva diljem svijeta je šokantna’

    republikaBy republika10.04.2021Updated:10.04.2021No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    “U prosjeku, u zemljama s visokim dohotkom cijepljena je gotovo svaka četvrta osoba. U državama s niskim primanjima, od više od 500 ljudi, cijepljena je jedna osoba”

    “Šokantna neravnoteža” prisutna je u distribuciji cjepiva protiv koronavirusa diljem svijeta, a većina zemalja nema dovoljno doza kojima bi se cijepili zdravstveni djelatnici i rizične skupine, kazao je u petak direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

    Više od 700 milijuna doza cjepiva iskorišteno je diljem svijeta protiv bolesti covid-19, međutim, njih 87% upotrijebljeno je u zemljama s visokim ili srednje visokim dohotkom, dok su zemlje s niskim prihodima primale samo 0,2%, izjavio je, prenosi HINA.

    “U prosjeku, u zemljama s visokim dohotkom cijepljena je gotovo svaka četvrta osoba. U državama s niskim primanjima, od više od 500 ljudi, cijepljena je jedna osoba”, rekao je Tedros.

    Inicijativa COVAX isporučila je gotovo 38,4 milijuna doza cjepiva u 102 zemlje, diljem šest kontinenata, šest tjedana nakon što je krenula s distribucijom zaliha, priopćili su u četvrtak Savez za cjepiva GAVI i WHO. Cilj je ove godine isporučiti više od 2 milijarde doza, no inicijativa se trebala suočiti i s kašnjenjima.

    “Nadamo se da ćemo cijepljenje moći nadoknaditi u travnju i svibnju. Problem nije u isporuci cjepiva od strane COVAX-a, već u nabavi istoga”, konstatirao je Tedros, osuđujući slabu ponudu.

    Nakon izvještaja o stvaranju krvnih ugrušaka kao posljedice cijepljenja, mnogi su počeli sumnjati u AstraZenecino cjepivo, dosad glavni COVAX-ov oslonac u borbi protiv pandemije.

    Australija je u petak priopćila da je naručila više vrsta cjepiva kao alternativu za AstraZenecino, a Hong Kong je odgodio isporuku doza zbog zabrinutosti u vezi mogućeg vrlo malog rizika od nastanka rijetkih krvnih ugrušaka.

    Seth Berkley, čelnik GAVI-a, na pitanje pregovara li COVAX o dodatnim dozama cjepiva koje neke države ne žele, odgovorio je da se anglo-švedski lanac opskrbe “pokupio”.

    Nadao se da će se s vremenom poboljšati opskrba AstraZenecinog cjepiva za koju je zaslužan Indijski serumski institut, čije se doze sada čuvaju za suzbijanje ubrzane epidemije.

    “Dok zemlje odlučuju kojoj će vrsti cjepiva dati prioritet, čime će određene doze postati pristupačnije, mi ćemo pritom pokušati osigurati da te doze budu dostupne bez kašnjenja, ako su zemlje spremne to učiniti”, rekao je Berkely.

    raspodjela cjepiva WHO
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    SAD i Kina na rubu novog geopolitičkog sukoba: Kome će se prikloniti Azija?

    30.06.2025

    Donald Trump želi nagradu koja je Josipu Brozu Titu izmaknula za jedan jedini glas!

    29.06.2025

    Nakon summita NATO-a i povećanja izdavanja za naoružanje, papa Lav kritizirao globalnu militarizaciju: “Umjesto za bolnice i škole, novac završava u rukama trgovaca smrću”

    26.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela

    Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka

    Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.