Opća skupština Ujedinjenih naroda u srijedu je donijela rezoluciju u kojoj “traži da Rusija odmah prestane primjenjivati silu u Ukrajini” i za koju je glasovala 141 zemlja, među kojima je i BiH. Pet zemalja je bilo protiv, a 35 se suzdržalo, među njima Kina, od ukupno 193 zemlje u toj organizaciji. Vrlo značajno je da je za rezoluciju glasala i Srbija.
Rezultat glasovanja dočekan je burnim pljeskom.
Pet zemalja koje su bile protiv rezolucije su Rusija, Bjelorusija, Sjeverna Koreja, Eritreja i Sirija.
Rezolucija, donesena nakon više od dva dana istupa za UN-ovom govornicom, traži od Moskve da “odmah, bezuvjetno i potpuno povuče sve svoje vojne snage” iz Ukrajine i “osuđuje odluku Rusije da podigne stupanj pripravnosti svojih nuklearnih snaga”.
U tekstu koji je pripremila Europska unija u koordinaciji s Ukrajinom i uz stotinjak supokrovitelja, “najiskrenije se žali zbog ruske agresije na Ukrajinu” i potvrđuje se “njezina privrženost suverenitetu, neovisnosti, jedinstvu i teritorijalnoj cjelovitosti” te zemlje, zajedno s njezinim “teritorijalnim vodama”.
Rezolucija pod nazivom “Agresija na Ukrajinu” poziva usto da se osigura neometan pristup humanitarnoj pomoći – dok se u Vijeću sigurnosti vode oštre rasprave o francusko-meksičkom nacrtu rezolucije na istu temu – i “žali zbog upletanja Bjelorusije” u napad na Ukrajinu.
Ukrajinski veleposlanik u UN-u Sergij Kislicja osudio je netom prije, za govornicom UN-a “genocid” koji Rusi provode u njegovoj zemlji, pozivajući međunarodnu zajednicu da “reagira” kako se ne bi ponovilo ono što je učinio Hitler.
Vučić: Srbija je u teškoj situaciji
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, u obraćanju javnosti povodom razvoja situacije u Ukrajini, rekso je da su tektonske promjene na svjetskoj političkoj sceni, a da je Srbija se u teškoj situaciji.
“Srbija se na sjednici Generalne skupštine UN pridružila osudi napada na Ukrajinu, u tekstu se nisu spominjale sankcije”, rekao je Vučić. Izrazio je bojazan da bi moglo doći do izbacivanja Rusije iz UN što bi, kako je kazao, omogućilo promjenu Rezolucije 1244, koja je važna zbog pitanja Kosova i Metohije.
Vučić je kazao da je formirano devet ili deset timova koji će pratiti situaciju s naftom, plinom, kao i tim za humanitarnu pomoć Ukrajini te je naglasio kako mu nije nikada bilo teže te da se u najlošijem raspoloženju obraća u posljednjih deset godina.
“Kriza zbog rata u Ukajini pogađa dramatično Srbiju. Ono što nije lako objasniti je veza politike i ekonomije, utjecaja politike na ekonomiju, pritisaka na koje smo izloženi i svega što nam predstoji. Od petka su se dogodile promjene, cijeli svijet je postao drukčiji za samo tri, četiri, pet dana i ništa više nije isto. Sve ono što smo jučer znali ne sliči na ono kroz što prolazimo danas. Tektonske promjene su na svjetskoj političkoj sceni, Srbija se nalazi u teškoj situaciji. To nije pitanje ispravnosti našeg stava već nevjerojatnih okolosti koje su nas dovele u tešku situaciju”, rekao je Vučić.
“Ne postoji predstavnik ni jedne važne države, a da nismo razgovarali. Razgovarao sam sa Ursulom von der Leyen, od predstavnika Njemačke SAD, Francuske, razmjenjivao poruke od šefova Europskog vijeća”, kazao je srbijanski predsjednik.
On je ponovio da je Srbija suočena s velikim pritiskom u kojem nije pitanje možete li kao pojedinac nešto održati ili ne.
“Malo kog zanima što se zbivalo 1999. godine”, kazao je predsjednik Srbije i zahvalio se predsjednici EK i Europskog vijeća kao i američkim predstavnicima na korektnosti.
“Hvala što su me saslušali jer njihova javna mjenja nemaju strpljenja čuti bilo kakav uravnoteženiji stav protiv Srbije”, kazao je.
Rekao je da se Srbija na sjednici Generalne skupštine pridružila osudi napada na Ukrajinu.
– U tekstu se ne spominju bilo kakve snakcije, ali s naše strane je važno da osudimo urušavanje teritorijalnog integriteta bilo koje zemlje članice. Ovo je tek početak, pritisci će biti ogromni”, napominje Vučić.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da Srbija neće izvoziti oružje zaraćenim stranama u Ukrajini, kao i da neće dozvoliti da preko njene teritorije prolazi oružje namijenjeno za taj rat.
Na vanrednoj konferenciji za novinare u zgradi Predsjedništva u Beogradu, Vučić je kazao da će Srbija kontrolirati i svoje trgovce oružjem kako ono ne bi završilo u produčjima zahvaćenim ratom.