Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi
    • Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”
    • Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska
    • Izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Zamka za Bošnjake i okidač za američke sankcije?
    • Poniženi branitelji i obezvrijeđena država – braniteljski dodatak 1,5 KM mjesečno – Ništavnih 65 KM za skoro četiri godine obrane BiH – manje od dnevnice bilo kojeg političara
    • Svečano obilježen Dana grada Stoca – uz poruke poštovanja prošlosti, očuvanja stabilne sadašnjosti i izgradnje sigurne budućnosti
    • Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade
    • Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Von der Leyen najavila sankcije i prekid suradnje s Izraelom – odgovorio izraelski ministar: “Loša poruka iz EU-a jača HAMAS”

    republikaBy republika10.09.2025No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    U svom govoru o stanju Europske Unije pred Europskim parlamentom u Strasbourgu, predsjednica EU Ursula von der Leyen oštro je kritizirala Izrael zbog rata u Gazi te je objavila je kako će ova organizacija uvesti određene sankcije Izraelu uz poruku da je “ono što se događa u Gazi potreslo savjest svijeta”. Ursula von der Leyen najavila je obustavu bilateralne financijske pomoći Izraelu.

    Zbog izraelskog djelovanja u Pojasu Gaze, Europska komisija obustavlja svoju podršku toj zemlji, najavila je. Kako je pojasnila, sva suradnja i sve isplate prema Izraelu bit će odmah zaustavljene. Rekla je kako to ne bi trebalo imati utjecaj na suradnju s izraelskim civilnim društvom ili Memorijalnim centrom holokausta Yad Vashem. Ova odluka uslijedila je nakon brojnih kritika na postupanje izraelske vojske prema palestinskim civilima o prekomjernoj upotrebi sile.

    “Ono što se događa u Gazi potreslo je savjest svijeta. Glad uzrokovana ljudskim djelovanjem nikada ne može biti ratno oružje. To se mora zaustaviti. Pomoć EU Gazi daleko nadmašuje pomoć bilo kojeg drugog partnera. Ali naravno, Europa mora učiniti više. Evo mjera za put naprijed”, objavila je Von der Leyen.

    Mjere koje je najavila Von der Leyen uključuju: Pauziranje bilateralne suradnje bez da se ugrozi civilno društvo i Yad Vashem, potom prijedlog novih sankcija zaekstremističke ministre i nasilne doseljenike, te djelomična suspenzija sporazuma o pridruživanju na stvarima povezanim s trgovinom. Treća mjera je uspostavljanje Donorske grupe za Palestinu koja će uključiti određene elemente za rekonstrukciju Gaze.

    Ekstremistički ministri na koje se obično odnose sankcije su ministar unutrašnjih poslova Itmar Ben Gvir i ministar financija Bezalel Smotrich. Ilegalni dosljenici na okupiranoj Zapadnoj obali provode nasilje i protjeruju domicilno palestinsko stanovništvo. Pojedine države EU su već uvele sankcije Ben Gviru i Smotrichu.

    Izraelska vojska pokrenula je ofanzivu na Gazu nakon što je u listopadu prije dvije godine teroristička organizacija Hamas upala u Izrael i ubila više od tisuću izraelskih državljana i turista, a nekoliko stotina zarobila.

    “Ovo mora biti trenutak neovisnosti Europe. Vjerujem da je to misija naše Unije, biti u stanju brinuti se za vlastitu obranu i sigurnost, preuzeti kontrolu nad tehnologijama i energijom koje će pokretati naša gospodarstva”, rekla je von der Leyen u govoru pred zastupnicima Europskog parlamenta na plenarnoj sjednici u Strasbourgu.
    Ona je pri tom i govorilao pitanju o kojem se dugo samo nagađa ili komentira u EU:”Trebamo skinuti okove jednoglasnog donošenja odluka”.

    Dio međunarodne zajednice, među kojima su i europske zemlje, dalo je za pravo Izraelu odgovoriti na ovaj napad i obrani se, ali smatra kako je izraelska operacija otišla predaleko, i da je stradalo previše palestinskih civila, uključujući žene i djecu.

    Izraelski ministar vanjskih poslova odgovorio je kritikom prema EU zbog, kako je rekao, “loše poruke” nakon prijedloga o uvođenju sankcija koji je iznijela predsjednica EK Ursula von der Leyen u obraćanju zastupnicima Europskog parlamenta.

    “Govor koji je održala predsjednica Europske komisije je za žaljenje. Još jednom, Europa šalje lošu poruku koja jača Hamas i njegove saveznike na Bliskom istoku”, izjavio je ministar vanjskih poslova Gideon Sa’ar na društvenoj mreži X. Inače, Gideon Sa’ar je jučer posjetio Hrvatsku gdje su ga primili hrvatski premijer Andrej Plenković, predsjednik Hrvaskog sabora Gordan Jandroković te ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, dok je hrvatski predsjednik Zoran Milanović kritizirao njegov posjet.

    Prema nekim procjenama do rujna ove godine u ratu Izraela i Hamasa poginulo je preko 66.000 ljudi, ali za razliku od Ukrajine ovdje je većina civila, pogotovo žene i djeca. No, sve informacije koje pristižu s područja Gaze o stradanjima civila pod kontrolom su Hamasa te je pitanje njihove vjerodostojnosti.

    Tel Aviv je pod neviđenim pritiskom zbog stradanja, a suočavaju se s ozbiljnim optužbama za genocid i namjerno izazivanje gladi iako se pravdaju da Hamas krade pomoć namijenjenu Palestincima. Međunarodni kazneni sud izdao je nalog za uhićenjem Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta.

    /Desk/

    izdvojeno izrael sankcije Ursula Von der Leyen
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”

    17.07.2026

    Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska

    17.07.2026

    Izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Zamka za Bošnjake i okidač za američke sankcije?

    17.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi

    Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”

    Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska

    Izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Zamka za Bošnjake i okidač za američke sankcije?

    Poniženi branitelji i obezvrijeđena država – braniteljski dodatak 1,5 KM mjesečno – Ništavnih 65 KM za skoro četiri godine obrane BiH – manje od dnevnice bilo kojeg političara

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.