Vlada Republike Srpske (RS) u travnju je uputila 33. izvješće RS-a Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda (VS UN), u kojem ističu kako odgovornost za političku krizu u BiH snosi visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt. Upravo je visoki predstavnik u BiH ključan dio ovog izvješća, sročenog na 33 stranice teksta.
U izvješću se u nekoliko navrata ponavlja kako RS u cijelosti podržava Daytonski sporazum i sutavni poredak BiH te kako nema plan za odcjepljenje.
“Daytonski sporazum uspostavio je demokratsku ustavnu strukturu, koja je koncipirana tako da svakom od tri ranije zaraćena konstitutivna naroda u BiH, Bošnjacima pretežito muslimanima, Srbima pretežito pravoslavnim kršćanima i Hrvatima pretežito rimokatolicima, ulije povjerenje da neće pasti pod dominaciju jednog ili više drugih naroda. To je postignuto time što su Ustavom sve nadležnosti, izuzev nekoliko točno navedenih, dao entitetima i uveo konsocijativne mehanizme, kao što je tročlano Predsjedništvo, kojima se štite interesi svih konstitutivnih naroda ponaosob”, navodi se u izvješću.
Potom slijedi žestoka kritika prema Schmidtu, kojem ne spominju dužnost visokog predstavnika u BiH, ističući kako ga smatraju nelegitimnim, a upitan je i čak u slučaju da ga je imenovalo Vijeće sigurnosti UN-a.
“Uzrok političke krize u BiH je napad Christiana Schmidta na ustavni poredak BiH i njegov skandalozan pokušaj rušenja demokracije u RS. Nesmotreni, autokratski nastrojen njemački birokrat Christian Schmidt upravlja BiH putem dekreta, uz neograničenu moć. Ova vladavina osobnim odlukama predstavlja šokantno kršenje demokratskog Ustava BiH i flagrantno narušavanje građanskih i političkih prava građana BiH. Budući da Schmidt nikada nije imenovan od strane Vijeća sigurnosti UN-a, on nije legitiman čak ni kada se promatra formalno. Međutim, čak i da jest, ni Daytonski sporazum, niti bilo koji drugi izvor prava visokom predstavniku ne daje ovlasti da izdaje dekrete obvezujuće za građane BiH. Schmidtovi dekreti ne podliježu preispitivanju ni pred jednim sudom, ni domaćim ni inozemnim. Ne odgovara nikome. Donio je brojne odluke koje su izavale destabilizaciju, ali je najnečuvenija ona kojom uvodi kazneno djelo nepoštovanja njegovih odluka”, ističe se u izvješću Vlade RS-a upućenom UN-u.
Tako se nadalje navodi ‘najbolniji dio’: “Pod njegovim pritiskom Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu protiv demokratski izabranog predsjednika RS-a Milorada Dodika zbog navodnog kršenja Schmidtovog kaznenog dekreta, a nakon montiranog suđenja, predsjedniku Dodiku izrečena je prvostupanjska kazna zatvora u trajanju od jedne godine i zabrana obavljanja javnih dužnosti u trajanju od šest godina. Partneri iz BiH iz međunarodne zajednice trebaju osudititi Schmidtova nastojanja za uklanjanjem i zatvaranjem predsjednika Dodika, što predstavlja flagrantno kršenje vladavine prava i ustavnog poretka BiH”.
Između ostaloga, ističe se kako je RS opredijeljena za BiH u EU, ali i kako “bošnjačke političke stranke odbijaju poštovati Daytonski sporazum, odbacuju dijalog i ignoriraju stavove Vijeća sigurnosti”.
U Zaključcima izvjeća Vlade RS-a stoji da partneri BiH iz međunarodne zajednice trebaju podržati dosljednu primjenu Daytonskog sporazuma, ali i kako “usprkos aktualnoj političkoj krizi, RS vjeruje da BiH i dalje ima šansu uspjeti, ukoliko svi akteri, i u BiH i izvan nje, budu poštovali Daytonski sporazum”.
“Prvi korak ka tom cilju je da vodeći političari u BiH sjedcnu i razgovaraju izravno, umjesto da razmjenjuju salve sve zapaljivije retorike. RS je spremna za ozbiljne pregovore s partnerima u BiH i izražava nadu da će oni uskoro uključiti u te razgovore u interesu BIh i svih njenih građana”, stoji u izvješću.
O kakvim je pregovorima riječ kada je u pitanju BiH, kao i o zapaljivoj retorici predsjednika RS-a Milorada Dodika, posebno koju je izrekao posljednjih mjeseci u javnom diskursu, u izvješću Vlade RS-a se ne pojašnjava.
Kao jedan od zaključaka navodi se i oštra kritika prema Ustavnom sudu BiH gdje se tvrdi kako isti “podriva Ustav BiH, umjesto da ga štite”.
Izvješće u cijelosti možete pročitati OVDJE.
/Republika/