Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dodik kaže da je “za EU sreća što Rusijom upravlja Putin”
    • Trump: Netanyahu neće biti uhićen u SAD-u
    • Zašto je francuski novinar osuđen zbog pisanja istine?
    • Britanci imaju novog premijera – Andyja Burnhama
    • U Kijevu i dalje prosvjedi protiv odluke Zelenskog o smjeni ministra obrane
    • Peskov kaže da su ‘Europljani u zabludi’ jer Rusija nije oslabljena ratom u Ukrajini – Možda ima deluzije?
    • Slovenska policija traži bh državljanina zbog ubojstva supruge
    • Španjolci zasluženo svjetski prvaci, Argentinci neprimjereni finalu
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Vize za SAD Hrvatima se ukidaju početkom 2021. godine

    republikaBy republika20.10.2020No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Hrvatska ima manje od tri posto odbijenih viza za Sjedinjene Države, ali se one vjerojatno neće ukinuti prije kraja 2020., rekao je u ponedjeljak američki veleposlanik Robert Kohorst.

    Hrvatska “službeno ima ispod tri posto odbijenih viza”, izjavio je Kohorst, potvrdivši da je Hrvatska ispunila taj ključni uvjet za ulazak u bezvizni režim putovanja u SAD.

    Dodao je da se još trebaju zadovoljiti neki tehnički uvjeti, a američke službe na terenu se uvjeriti u sve procedure u Hrvatskoj.

    Veleposlanik kaže da je cijeli proces usporila pandemija koronavirusa, ali je “jako uvjeren” da će se vize ukinuti uskoro.

    “Vjerojatno neće biti prije 31. prosinca, no neće ni trebati dugo”, rekao je Kohorst nakon posjete Centru za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja “Ivan Vučetić“.
    Ukidanje viza nakon gotovo 30 godina

    Ukidanje viza gotovo 30 godina neriješeno je diplomatsko pitanje u odnosima dviju zemalja. Za ulazak u bezvizni režim potrebno je ispuniti brojne preduvjete, a zadnji koji je Hrvatska trebala zadovoljiti je manje od tri posto odbijenih zahtjeva.

    Hrvatska, Rumunjska, Bugarska i Cipar jedine su članice EU-a kojima SAD dosad još nije ukinuo vize.

    Kohorst je tijekom posjete centru čestitao toj instituciji na implementaciji novog sustava prepoznavanja otisaka prstiju, što također pridonosi ukidanju viza.

    Njime će se obavljati razmjena daktiloskopskih podataka između hrvatskog MUP-a i američkog Ministarstva domovinske sigurnosti i FBI-a.

    Cilj je pravodobna i točna identifikacija sigurnosno sumnjivih osoba koje prelaze granice SAD, te Hrvatske i Europske unije.

    Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović je rekao da se radi o daljnoj digitalizaciji policijskog rada i sigurnosnoj integraciji Hrvatske kroz infrastrukturnu razmjenu informatičkih podataka s europskim i američkim partnerima.

    Hrvatska SAD vize
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Dodik kaže da je “za EU sreća što Rusijom upravlja Putin”

    20.07.2026

    Trump: Netanyahu neće biti uhićen u SAD-u

    20.07.2026

    Slovenska policija traži bh državljanina zbog ubojstva supruge

    20.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Dodik kaže da je “za EU sreća što Rusijom upravlja Putin”

    Trump: Netanyahu neće biti uhićen u SAD-u

    Zašto je francuski novinar osuđen zbog pisanja istine?

    Britanci imaju novog premijera – Andyja Burnhama

    U Kijevu i dalje prosvjedi protiv odluke Zelenskog o smjeni ministra obrane

    Kolumne

    Zašto je francuski novinar osuđen zbog pisanja istine?

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.