Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Zbog duga RS-a prema Viaductu još nema usvajanja proračuna BiH – SNSD želi 200 milijuna iz Središnje banke
    • NEVJEROJATNI LISAC PUTIN – Kremlj: Rusija spremna posredovati između Izraela i Irana i preuzeti iranski uranij
    • State Department dao direktivu svim američkim veleposlanstvima i konzulatima: “SAD nije uključen u jednostranu akciju Izraela protiv Irana” – Trumpove izjave govore suprotno
    • Otvoreno Neumsko ljeto 2025.
    • MUP BiH traži pomoć MUP-a RH zbog identifikacije stradalih u prometnoj nesreći kod Trebinja
    • Njemačka, Francuska i Britanija predlažu Iranu trenutne pregovore
    • Na Buni obilježena 33. godišnjica oslobađanja
    • Trump zaprijetio Iranu ako napadne SAD: “Odgovoriti ćemo punom snagom i moći američkih oružanih snaga”
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    ‘Viaduct’ slučaj: RS odbila nagodbu od milijun eura – presuđena za 109 milijuna KM koje mora platiti BiH ako ne želi blokadu Središnje banke i BHANSE

    republikaBy republika28.03.2025Updated:28.03.2025No Comments11 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    foto: Vlada RS

    BiH bi se uskoro mogla suočiti s obustavljanjem zračnog prometa. I DW-a navode da je RS namjerno propustila vansudsko poravnanje sa slovenskom tvrtkom u projektu izgradnje hidroelektrana.

    Tužba za tužbom nižu se protiv Republike Srpske, kao i naplate ogromnih pogrešaka koje su napravljene u posljednjih 20 i ‘kusur’ godina. Arbitražni sporovi padaju jedni za drugim, a u jeku rješavanja onog koji se odnosi na Rudnike i termoelektrane ‘Gacko’ i ‘Ugljevik’, u kojima Slovenci potražuju 100 milijuna eura na ime prijeratne izgradnje uz nastavak isporuke električne energije, stiže još jedan šok, piše Deutsche Welle.

    Slovenski ‘Viaduct’ stavio je ruku na račune državne Agencije za pružanje usluga u zračnom prometu (BHANSA), iako nema nikakve veze sa slučajem.

    Nakon što vlada RS nije uplatila dugovanje od više od 100 milijuna KM na osnovu arbitražnog spora koji se odnosi na projekt izgradnje hidroelektrane na rijeci Vrbas, BHANSA se suočava sa zamrzavanjem financiranja iz sredstava Europske organizacije za zračni promet (EUROCONTROL).

    Agencija je o zamrzavanju svih isplata zbog sudske presude u korist Slovenaca i službeno obaviještena, a upozorenje su poslali svim bh. institucijama upozoravajući da će blokade isplata dovesti do obustavljanja avio prometa.

    BHANSA financijski ugrožena

    „Kako bi se pronašlo hitno rješenje i osigurao kontinuitet operacija, BHANSA intenzivno surađuje s nadležnim institucijama. Javnost će biti blagovremeno informirana o svim daljnjim koracima,” rekli su iz BHANSA-e.

    Dok se čekala sjednica Vijeća ministara o ovom pitanju, traje natezanje između Bosne i Hercegovine i entiteta Republike Srpske oko odgovornosti u ovom slučaju i čija je nadležnost postupanje prema arbitražnoj odluci.

    „To će platiti entitetski proračun. Kako, to je pitanje. Možda i pljenidbom imovine“, rekao je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković. Za to vrijeme iz RS tvrde da je BiH bila strana u postupku jer entiteti nemaju pravo pojavljivati se pred arbitražnim tribunalom.

    „Točno, ali RS se obvezala da će ona voditi cijeli postupak i snositi sve troškove“, kaže za DW bivši pravobranitelj BiH Mlađan Mandić, koji je spor s tvrtkom ‘Viaduct’ počeo na mjestu pravobranitelj, ali ga je RS udaljila iz postupka.

    „Kada smo mi dobili tu tužbu od Slovenaca, ja sam vidio da su vlasti RS napravili takve pravne greške da to ne bi uradio ni student druge godine prava“, prisjeća se Mandić, kao i dvojice predstavnika kompanije ‘Viaduct’ koji su u tom periodu došli kod njega.

    „Oni su nudili nagodbu, vansudsko poravnanje od milijun eura. Da im se isplati kao odšteta“, kaže Mandić.

    Postojeća koncesiju pod koncesiju

    Ovdje treba podsjetiti da je Arbitražni postupak pokrenula slovenska tvrtka ‘Viaduct’, odnosno njena povezana tvrtka ‘HES Vrbas’, koja je bila nositelj koncesije za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas. Nakon raskida ugovora o koncesiji od strane vlade Republike Srpske 2015. godine, ‘Viaduct’ je smatrao da su mu prekršena prava kao investitora, posebno zbog dodjele iste koncesije preduzeću HE ‘Bočac 2’.

    Zbog toga je 2016. godine pokrenuo arbitražu protiv Bosne i Hercegovine pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Londonu, tražeći odštetu za izgubljene investicije i profite.

    Vlasničku strukturu tvrtke ‘HES Vrbas’ koja je formirana za potrebe realizacije projekta činili su ‘Viadukt’, kao dominantan partner i poznata građevinska tvrtka s iskustvom u infrastrukturnim projektima sa 75% udjela i ‘Hidroelektrane na Vrbasu’ iz Mrkonjić Grada, u vlasništvu Elektroprivrede Republike Srpske (ERS). Osnivanje ‘HES Vrbas’ dogovoreno je 2003. godine, a formalno je registrirano 2004. godine, uoči potpisivanja ugovora o koncesiji s Vladom Republike Srpske.

    „U međuvremenu su se javljali pomoćni igrači koji su vidjeli šansu da se i oni ‘ugrade’ u tu priču, koje sam ja otjerao“, prisjeća se Mandić, nakon čega je kaže uslijedila nevjerojatna reakcija.

    „Odem ja kod ministra i objasnim da ćemo sigurno izgubiti i kažem idite na Vladu (Vlada RS) i tražite da platimo ovih milijun eura koje traže. Odgovor je bio da se oni ne slažu“, kaže Mandić, koji je nakon toga još nekoliko puta upozorio Vladu da će šteta biti višemilijunska.

    Prepotentni i nedodirljivi

    Nakon optužbi od vlasti RS da radi protiv ovog entiteta, Mandić je kao pravobranitelj napravio ugovor između Vijeća ministara i vlade RS, u kojem će vlada RS zastupati, snositi troškove postupka i na kraju i troškove realizacije arbitražne odluke.

    „Na kraju su sve izgubili. Od milijun eura, došli su do 60, 70 milijuna eura. Zbog čega? Zbog gluposti, prepotentnosti, jer misle da su nedodirljivi“, zaključuje Mandić.

    Postoje špekulacije i tvrdnje iz medija i nevladinih organizacija, poput Centra za životnu sredinu, da su koncesije dodijeljene netransparentno, bez javnog tendera, što je potaknulo sumnje u političke i poslovne veze i pogodovanje određenim interesnim grupama u ovom projektu. O tome je najglasnija bila oporba u RS, još tijekom trajanja arbitražnog spora.

    „Netko iz institucija Republike Srpske debelo je ugrađen u tih 90 milijuna KM. To se u nekim poslovima u privredi zove refakcija. Dakle, oni će to platiti, ali će se puno novca vratiti prema pojedincima iz Republike Srpske“, rekao je zastupnik ove strane u prošlom sazivu Narodne skupštine RS Miladin Stanić, uvjeren kako su svi propusti namjerno napravljeni kako bi se realiziralo dogovoreno.

    Ministarstvo unutarnjih poslova RS podnijelo je nedavno Republičkom javnom tužiteljstvu izvješće protiv tri osobe i pravnog lica ‘Viaduct’ zbog sumnje u zloupotrebu službenog položaja zbog čega je proračun Republike Srpske oštećen za 76 milijuna KM. Terete se za malverzacije prilikom sklapanja konsultantskih ugovora između pravnih lica ‘HES Vrbas’ i ‘Viaduct’ Portorož.

    Politička presuda

    Da se vodi istraga potvrdio je i resorni ministar Petar Đokić, navodeći da su pripadnici MUP-a, kako prenosi poslovni portal Capital, izuzeli određenu dokumentaciju iz Ministarstva. Đokić je ranije rekao kako je arbitražna odluka u ovom procesu politički motivirana.

    „Skoro ništa od argumenata Republike Srpske u arbitražnom postupku nije uvaženo, dok su s druge strane uvaženi svi argumenti”, rekao je Đokić, nedugo nakon presude, podsjećajući da je ‘Viaduct’ raskinuo ugovor i da je za to tražio veliki novac „bez dokaza da su marku negdje uplatili”.

    Slovenska tvrtka ‘Viaduct’ najavila je ranije mogućnost pokretanja prinudne naplate duga zbog raskida ugovora za izgradnju dvije hidroelektrane na rijeci Vrbas, Hidroelektrane ‘Krupa’ i Hidroelektrane ‘Banja Luka-Niska’. Zahtjev za pokretanje arbitraže podnijet je 2016. godine, nakon raskida koncesijskog ugovora, a čemu je prethodila dodjela koncesije dugoj tvrtci za izgradnju hidroelektrane ‘Bočac 2’.

    „Sve presude na domaćim sudovima su bile u korist Slovenaca, što očekujete od arbitraže? Dao si koncesiju jednoj, pa si dao koncesiju drugoj, a u pravu je jača ona prva i to zna svaki pravnik“, kaže Mandić.

    Ugovor o koncesiji za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas kod Banja Luke, bio je vrijedan 165 milijuna eura sa trajanjem koncesije od 30 godina. ‘HES Vrbas’ je trebao realizirati projekt, dok je Vlada RS bila dužna osigurati uvjete za izgradnju, što nije u potpunosti ispunila. Ugovor je raskinut 2015. godine djelomično zbog otpora građana.

    „Građani Banja Luke su jasno tada rekli NE izgradnji. 14 tisuća potpisa upućeno je vlastima. Na kraju, imamo to što imamo, iako smo upozoravali na sve štetne posljedice. Ispaštaju svi“, kaže Vladimir Topić iz Centra za životnu sredinu BiH.

    Regresna tužba

    Sada je na potezu Vijeće ministara koje bi već danas (27.03.2025.) trebalo zauzeti stav i za početak spriječiti moguću blokadu zračnog prometa, ukoliko Slovencima ne bude isplaćen cjelokupan iznos po arbitraži. S pravne točke gledišta u smislu međunarodnog prva, ‘Viaduct’ prepoznaje samo Bosnu i Hercegovinu jer je država nastupala kao strana u postupku, bez obzira što je proces vodila Republika Srpska. Ipak, na kraju će svi troškovi biti naplaćeni od RS.

    „Ja sam ih upozorio, to ne možete raditi. Nije BiH na Marsu. Pokušavaju na ilegalan i potpuno nefer način ovo provesti“, kaže Mandić za DW, uvjeren da će RS platiti dug.

    „BiH će isplatiti iznosi koji se traži arbitražom, a onda putem regresne tužbe iste sekunde skinuti s računa RS taj iznos. To zna svaki pravnik koji je položio građansko pravo. Ja sam očajan zbog tog neznanja koje vlada“, kaže Mandić, podsjetivši da Vijeće ministara i vlada RS imaju potpisan sporazum koji ovo omogućava, a kojim se vlada RS obvezuje da će voditi i snositi troškove postupka i izvršiti isplatu u slučaju gubitka arbitraže.

    Na mogućnost tužbe upozorila je prije nekoliko dana i Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, rekavši kako u slučaju da Republika Srpske ne izvrši svoje obveze po pitanju arbitražne odluke, da će izvršenje ići na teret BiH.

    „Ali u tom slučaju BiH ima pravo tužbe kako bi se naplatila od RS. Iz informacije koju smo dobili od Pravobraniteljstva, dnevna kamata je 9.000 eura“, rekla je Krišto, podsjećajući da je Vijeće ministara BiH prije osam godina s RS sklopio sporazum kojim je određeno da će entitetska vlada u ime države platiti sve troškove odvjetnika, stručnjaka i arbitražnog postupka, piše DW.

    Vijeće ministara traži hitno rješenje

    Na izvanrednoj 51. sjednici Vijeća ministara BiH zaduženo je Ministarstvo financija i trezora BiH da bez odgađanja, najkasnije u roku od 15 dana, dostavi odgovarajući prijedlog rješenja Vijeću ministara BiH o načinu izvršenja arbitražne presude ICSID Tribunala u Washingtonu od 18. travnja. 2022. godine, sukladno propisima o financiranju institucija Bosne i Hercegovine.

    Kako je priopćeno iz Vijeća ministara BiH, očekivano rješenje bi uključivalo način plaćanja glavnog duga s kamatama i troškovima ovog arbitražnog postupka tužitelju koji je od Bosne i Hercegovine zatražio izmirenje obveza u visini 55.841.498,99 eura (109.216.479,00 KM) koji se odnosi na obračun glavnog duga s kamatama na dan 1. 3. 2025. godine.

    Dodatno, tužitelj traži i plaćanje 487.457,49 eura (953.383,98) KM na ime troškova ovršnih postupaka koje je pokrenuo.

    Vijeće ministara BiH izmirenjem višemilijunske obveze želi zaustaviti daljnji obračun kamata koje na dnevnoj osnovi iznose 9.000 eura te ovršne postupke tužitelja pokrenute u Bosni i Hercegovini (u Mostaru, Banjoj Luci, Brčkom i Sarajevu) i inozemstvu (Luksemburg i Belgija), koji idu u pravcu ugroze imovine Središnje banke BiH, prihoda Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) iz EUROCONTROL-a, kao i proračunskih sredstava institucija BiH.

    Pravobraniteljstvo BiH je na današnjoj sjednici (27.03.2025.) zaduženo da zaključi Sporazum s odvjetničkom kućom u koja će po punomoći zastupati Bosnu i Hercegovinu u ovršnom postupkom u Bruxellesu, koji je pokrenut po prijedlogu ‘Viaducta’ na prihodima BHANSA-e iz EUROCONTROL-a u vezi s presudom ISCID Tribunala.

    Prethodno je razmotrena Informacija o radu Tima za pregovore s punomoćnicima Viaduct d.o.o. Portorož i drugi za postupanje po presudi ICSID Tribunala u postupku Viaduct d.o.o. Portorož i drugi protiv Bosne i Hercegovine i trenutačno stanje pregovora.

    Pravni punomoćnici tužitelja Viaduct d.o.o. Portorož i drugi su u ožujku ove godine na sastanku odbili prijedlog Tima za pregovore kojeg je imenovalo Vijeća ministara BiH u vezi s odricanjem od kamata i obročnog izmirenja duga. U Timu za pregovore sudjelovali su predstavnici Pravobraniteljstva, Ministarstva financija i trezora i

    Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine bez izaslanika Vlade Republike Srpske koja, unatoč pozivu Vijeća ministara BiH, nije imenovala svog predstavnika.

    – Podsjećamo da je slovenačka tvrtka ‘Viaduct i drugi’ pokrenula arbitražni postupak zbog jednostranog raskidanja ugovora o koncesiji Vlade Republike Srpske za izgradnju hidroenergetskog sustava na Vrbasu – navode iz Vijeća ministara BiH.

    Vijeće ministara BiH ranije se više puta pozivalo na Sporazuma o međusobnim pravima i obvezama u vezi s arbitražnim postupkom u predmetu slovenačke trvtke ‘Viaduct’ d.o.o. Portorož i drugi protiv tužene Bosne i Hercegovine, koji su zaključili Vijeće ministara BiH i Vlada Republike Srpske 2017. godine.

    Vlada Republike Srpske ovim sporazumom se obvezala bezuvjetno ispuniti sve svoje obveze plaćanja prema presudi donesenoj u ovom arbitražnom postupku uime Bosne i Hercegovine, po prijemu dokumentiranog zahtjeva Pravobraniteljstva BiH, navode iz VMBiH.

    Iz BH ANSA-e žele isvijestiti o nužnosti poduzimanja potrebnih koraka kako bi se spriječile ptetne posljedice koje bi mogle nastupiti zbog nemogućnosti daljeg nastavka rada i nemogućnosti kontinuiranog pružanja usluga u zračnoj plovidbi od strane Agencije za pružanje usluga u zračnom prometu Bosne i Hercegovine (BHANSA).

    U hitnom dopisu se navodi da je Europska organizacija za sigurnost zračne plovidbe (EUROCONTROL) dopisom broj: CF/OFF/043/25, obavijestila BH ANSA-u da joj je Izvršnim nalogom o zaplijeni od strane sudskih izvršitelja iz Bruxellesa (SDS – Huissiers de Justice), dana 21. 3. 2025. godine naloženo zamrzavanje i neizvršavanje bilo kakva daljnjaa plaćanja prema državi Bosni i Hercegovini i BHANSA-i.

    “Izvršni nalog o zapljeni je izdat zbog duga Bosne i Hercegovine prema kompaniji Viaduct d.o.o. Portorož i zasnovan je na Arbitražnoj presudi Međunarodnog centra za rješavanje investicionih sporova (ICSID) iz 2022. godine, Odluci ad hoc odbora ICSID-a iz maja 2024. godine koja je potvrdila arbitražnu presudu, Izvršnom nalogu Apelacionog suda u Bruxellesu iz prosincaa 2024. godine i Sudskom nalogu Prvostupanjskog suda u Bruxellesu iz ožujka 2025. godine, navodi se.

    Posljedično, bez hitnog institucionalnog reagiranja i rješavanja navedenog pravnog spora, BHANSA neće biti u mogućnosti nastaviti s obavljanjem svoje osnovne djelatnosti – pružanja sigurnih i neprekidnih usluga u zračnoj plovidbi u zračnom prostoru Bosne i Hercegovine.
    Pravobraniteljsvo BiH već je uložilo žalbu na odluku sudova da se odobri pljenidba objekata Središnje banke BiH u Banja Luci, Mostaru i Brčko Distriktu s ciljem naplate potraživanja slovenskog ‘Viaducta’ u iznosu od 108,7 milijuna KM.

    /Republika/

     

     

     

    arbitraža bh ansa BiH izdvojeno presuda RS viaduct
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Zbog duga RS-a prema Viaductu još nema usvajanja proračuna BiH – SNSD želi 200 milijuna iz Središnje banke

    16.06.2025

    NEVJEROJATNI LISAC PUTIN – Kremlj: Rusija spremna posredovati između Izraela i Irana i preuzeti iranski uranij

    16.06.2025

    State Department dao direktivu svim američkim veleposlanstvima i konzulatima: “SAD nije uključen u jednostranu akciju Izraela protiv Irana” – Trumpove izjave govore suprotno

    16.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Zbog duga RS-a prema Viaductu još nema usvajanja proračuna BiH – SNSD želi 200 milijuna iz Središnje banke

    NEVJEROJATNI LISAC PUTIN – Kremlj: Rusija spremna posredovati između Izraela i Irana i preuzeti iranski uranij

    State Department dao direktivu svim američkim veleposlanstvima i konzulatima: “SAD nije uključen u jednostranu akciju Izraela protiv Irana” – Trumpove izjave govore suprotno

    Otvoreno Neumsko ljeto 2025.

    MUP BiH traži pomoć MUP-a RH zbog identifikacije stradalih u prometnoj nesreći kod Trebinja

    Kolumne

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.