Krajem prošlog i početkom ovog tjedna sve je ličilo na veliki preokret – potpunu rekonstrukciju Vijeća ministara i Vlade Federacije – da bi jučer uzavrele strasti splasnule što znači da državna i federalna Vlada ostaju u aktualnom sastavu. „Glavni kirurg“ operacije stranačko-personalne promjene glavnih državnih i federalnih organa je Dragan Čović.
Rasplitanje klupka
Prošlog petka Milorad Dodik je otišao Draganu Čoviću u Mostar da izglancaju sve detalje plana o ulasku SNSD- a u Vijeće ministara i federalnu izvršnu vlast. Dan kasnije, Fahrudin Radončić otišao je Čoviću u Mostar i dozvolio mogućnost da njegov SBB uđe u novu parlamentarnu većinu na nivou BiH i nivou Federacije. U ponedjeljak je Bakir Izetebegović priopćio da će SDA rado ući u koaliciju sa SBB-om i HDZ-om 1990. na nivou Federacije uz napomenu da SDA podržava Vijeće ministara i njegov rad.
U ponedjeljak su za isti stol „bez radoznalih očiju“ sjeli Mladen Ivanić, Mladen Bosić i Dragan Čavić, a u utorak su se u Sarajevu, nimalo slučajno, sastali Ivanić i Martin Raguž. Ivanić je priopćio da nema promjene Vijeća ministara, a što se tiče Vlade Federacije to je „sasvim druga priča“. Prekjučer je Bosić javno prenio stav svog SDS-a i Saveza za promjene – u parlamentarnoj većini na nivou BiH nema mjesta za Radončićevu i Dodikovu stranku.
Te stranke nisu kompatibilne s političkim programom SDS-a i pokretanjem borbe protiv korupcije – objasnio je Bosić. Istaknuo je ono što je dan prije njega kazao Izetbegović – koalicija na državnom nivou u kojoj su SDA, SDS, HDZ, DF, PDP i NDP ostaje i u njenom sastavu neće biti nikakvih promjena.
Samo što je Bosićeva izjava došla do njega, Radončić je rekao da SBB neće ulaziti u koaliciju sa SDS-om.
Jučer je Radončić preko banjolučkih medija poručio da Čoviću nije obećao ulazak SBB-a u koaliciju sa SDA i HDZ-om i u vlast prebacujući tako teret na leđa predsjednika HDZ-a. Kazao je da njegov SBB nije spreman razmišljati o ulasku u vlast i da je to jedina istinska oporbena stranka u Federaciji.
To zapravo znači da SBB sada neće ni u Vladu Federacije što je u skladu s Čovićevim i Radončićevim ranijim stavom da rekonstrukcija federalne izvršne vlasti podrazumijeva rekonstrukciju Vijeća ministara. Jučer su lansirane priče da postoji plan po kojem bi federalni premijer Fadil Novalić mogao odstupiti i na njegovo mjesto doći šef SBB-a, ali je jasno da se nakon Radončićeve izjave, bez obzira od koga dolazile, radi o špekulacijama ili pokušajem namjernog „kreiranja nereda u vrhu SDA“.
Voda se sada ipak izbistrila – Čovićev, Dodikov i Radončićev posao na uspostavi nove vlasti u državi i Federaciji kojeg su mnogu već vidjeli kao završen, ostaje – nezavršenim.
Tko je u cijeloj ovoj igri koja traje već mjesecima, a prvo finale je imala u proteklih pet dana, dobio, a tko izgubio?
Interesi i računice
Jasno da je svatko u startu imao svoju računicu koju je “podebljavao“ kako su dani i tajni razgovori i dogovori prolazili. Čovićeva je da s Dodikom i Radončićem u potpunosti preuzme kontrolu nad cijelom državom kako bi njih trojica i definitivno sebe stavili u poziciju prvih u Hrvata, Srba i Bošnjaka, gurnuli u jarak, prije svih, SDA i SDS i otvorili sebi put za pobjedu na sljedećim izborima.
Dodikov plan podrazumijevao je uništavanje SDS-a, PDP-a i NDP-a koji mu što se tiče „njegovog entiteta“ prouzrokuju nesanicu, a preuzimanjem poluga u državnoj vlasti riješio bi se onoga što mu smeta – od Suda BiH i Tužiteljstva BiH do svega ostalog što mu do cilja stoji na putu. Uz to, osigurao bi Čoviću ono što traži – uspostavu nove izborne jedinice, odnosno trećeg entiteta. Radončić bi sebi osobno prokrčio put do Vijeća ministara i zauzimanje pozicije predsjedatelja državne Vlade, ali i preuzimanja bitnih ministarskih funkcija u Vladi Federacije i većini kantona. Jasno je da od toga što je SBB prva oporbena stranka on nema neke praktične koristi.
Izetbegović je, nema dvojbe, pokazao da nije nimalo politički naivan – lukavo je i javno pružio ruku Radončiću i Dodiku otvorivši im vrata federalne Vlade istodobno zatvarajući vrata Vijeća ministara. Znao je da su to karte kojima sigurno dobiva. Tako je i bilo i zašto ne reći – odigrao je partiju pokera koja će mu se tek isplatiti. Izigrao je obojicu, ali i Čovića kojem je javno demonstrirao da ni on ni SDA nisu „mali od kužine“ i da su „orah od kojeg lako pucaju zubi“.
Vješto su se u ovoj „kockarskoj igri“ postavili iskusni Bosić i još iskusniji Ivanić znajući da se njihov Savez za promjene ništa ne bi pitao, poslužio samo za jednokratnu upotrebu i bio odbačen do nestanka s političke scene. I Izetbegović je svjestan da bi eventualnom rekonstrukcijom Vijeća ministara i Vlade Federacije SDA sve izgubila.
Bosić, Ivanić i Čavić uopće se ne miješaju u „unutarnje političke i međustranačke odnose u Federaciji“ ili to čine s puno opreza, a odlično se slažu sa SDA-om i DF-om u državnoj vlasti. Neslužbeno saznajemo da je jučer bilo nekoliko razgovora između Izetbegovića, Ivanića i Bosića. Iz cijele ove situacije mogla bi profitirati Demokratska fronta Željka Komšića koju u koaliciji na državnoj razini i dalje žele SDA i Savez za promjene bez obzira što se Čović tome protivi.
Kako god bilo, prva partija političkog pokera je odigrana, pobjednici nemaju vremena za likovanje jer ih čeka druga u kojoj će glavne karte biti ispod stola i u rukavima. A konkretne socijalne i ekonomske reforme još su na čekanju.
(Izvor: Dnevni list)