Veleposlanici BiH srpske nacionalnosti dobili provokativnu poruku kojom im se čestita 1. ožujak kao “dan neovisnosti BiH”, izvijestio je RTRS.
Čestitku su, kako navode autori ove provokativne poruke, uputili srpskim veleposlanicima koji ne priznaju 1. ožujak kao “dan neovisnosti”. Kako kažu srpski veleposlanici, sutra je za njih redoviti, radni dan, piše RTRS.
Inače, sutra se obilježava Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine, dok Vlada Republike Srpske osporava ovaj dan, te se on zbog toga slavi samo u Federaciji Bosne i Hercegovine. Neovisnost su snažno podržali uglavnom Bošnjaci i Hrvati, dok je veći broj Srba bojkotirao referendum nakon SDS-ovog poziva da Srbi ne glasaju na referendumu. Mađutim, činjenica je i to da, zbog stalnih prijepora s bošnjačkim politikama kao i manipulacijama oko izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH, Hrvati ovaj praznik sve više zanemaruju što je kardinalna pogreška, iako neovisne Bosne i Hercegovine bez Hrvata ne bi ni bilo.
Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine nacionalni je praznik koji se obilježava 1. ožujka svake godine, a kojim se proslavlja neovisnost Bosne i Hercegovine od Socijalističke federativne republike Jugoslavije. Referendum za neovisnost Bosne i Hercegovine održan je na preporuku Arbitražne komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi disolucije bivše SFRJ. Održan je 29. veljače i 1. ožujka, a označavao je opredjeljivanje građana ka budućnosti zemlje, a ujedno je bio i uvod u rat.
Punoljetni građani Socijalističke republike Bosne i Hercegovine glasali su o neovisnosti Bosne i Hercegovine na referendumu na kojem je jedino pitanje bilo:
Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?
Neovisnost su snažno podržali uglavnom Bošnjaci i Hrvati, dok je veći broj Srba bojkotirao referendum nakon SDS-ovog poziva da Srbi ne glasaju na referendumu.
Referendumu je pristupilo ukupno 2.073.568 glasača što je predstavljalo izlaznost od 63,6%. Od ukupno izašlih na glasanje njih 99,7%, glasalo je za neovisnost, a 0,3% protiv te odluke. Rezultati referenduma prihvaćeni su 6. ožujka iste godine u Parlamentu Bosne i Hercegovine.
Rezultati referenduma omogućili su i međunarodno priznanje Bosne i Hercegovine, kao neovisne države. Od tada se 1. ožujka proslavlja kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Te 1992. godine, ujedno i prve ratne godine 76 država svijeta priznalo je BiH kao nezavisnu državu, a prvo je to učinila Bugarska i prije referenduma 31. siječnja 1992. godine. BiH je do danas uspostavila diplomatske odnose s 180 država.
Ukaz o proglašenju zakona kojim se 1. ožujka proglašava Danom neovisnosti Bosne i Hercegovine i državnim praznikom potpisao je tadašnji predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović 6. ožujka 1995, neposredno nakon okončanja rata u Bosni i Hercegovini i točno tri godine nakon što je Republička izborna komisija Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine potvrdila rezultate referenduma o određivanju statusa Bosne i Hercegovine.
Prethodno je Zakon o 1. ožujku donijela Skupština Republike Bosne i Hercegovine, 28. veljače 1995. No, na osnovu ovog akta, danas se Dan neovisnosti obilježava samo u jednom dijelu Bosne i Hercegovine, odnosno u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Parlament je 28. veljače 1995. donio odluku da se 1. ožujak slavi kao Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine. Dan neovisnosti prvi put je proslavljen 7. travnja 1995. Europska ekonomska zajednica priznala je ovaj dan kao Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine.
Vlada Republike Srpske osporava ovaj dan, te se on zbog toga slavi samo u Federaciji Bosne i Hercegovine.