Ustavni sud BiH, odlučujući o zahtjevu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH o ustavnosti Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima RS i Zakona o dopunama Zakona o republičkoj upravi, odlučio se na pravi diplomatski potez – privremeno je suspendirao sporni zakon koji je izglasan u prosincu prošle godine u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS).
“Ustavni sud Bosne i Hercegovine je danas održao 127. plenarnu sjednicu na kojoj je usvojio zahtjev Šefika Džaferovića, predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine, za donošenje privremene mjere u predmetu broj U 17/22. Odlukom o privremenoj mjeri Ustavni sud je privremeno stavio van pravne snage Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske („Službeni glasnik RS“ broj 118/21) i Zakon o dopunama Zakona o republičkoj upravi („Službeni glasnik RS“ broj 15/22). Određeno je da odluka stupa na snagu odmah i da proizvodi pravno djelovanje do donošenja konačne odluke Ustavnog suda BiH o podnesenim zahtjevima. Ustavni sud podsjeća da odluka o privremenoj mjeri ni u kojem slučaju ne prejudicira konačnu odluku Ustavnog suda BiH u ovom predmetu”, priopćeno je iz Ustavnog suda BiH
Ovom Privremenom mjerom zakon se neće moći primjenjivati, iako je stupio na snagu 28. lipnja ove godine, sve do konačne odluke o meritumu – je li Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske u skladu sa Ustavom BiH. Ujedno, ovo je zaista svojevrsna diplomatska odluka koju je iščekivao i visoki predstavnik u BIH Christian Schmid i na kojoj bi, kako je izjavio medijima, potom temeljio svoje buduće poteze i posezanje za bonskim ovlastima kao i sankcioniranje pojedinih osoba.
Odlukom ustavnog suda o privremenoj suspenziji navedenog zakona, ostaje pravna nedorečenost.
Narodna skupština Republike Srpske 20. listopada 2021. godine usvojila je Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS, a koji je stupio na snagu šest mjeseci od dana objavljivanja u Službenom glasniku RS-a, 28. prosinca 2021. godine.
Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima predviđeno je uspostavljanje agencije za lijekove i medicinska sredstva Republike Srpske, a Vlada RS bi imenovala direktora i tijela uprave, dok se Zakonom o dopunama Zakona o republičkoj upravi predviđa nova upravna organizacija – agencija za lijekove i medicinska sredstva RS.
Ovaj zakon koji je izglasala Narodna Skupština RS-a i koji je stupio na snagu, prvi je konkretan primjer oduzimanja nadležnosti s državne na entitetsku razinu.
Međutim, odluku Ustavnog suda čeka i visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt koji je, u izjavama za medije, neizravno najavio ponovno posezanje za bonskim ovlastima, ali i moguće sankcije.
Upravo zbog ovih zakona, ministarstvo financija SAD-a na listu sankcija stavilo je ministra zdravlja RS-a Alena Šeranića, a pojašnjenje razloga je njegovo, kako su naveli iz američkog ministarstva, njegovo destabilizirajuće djelovanje i aktivnosti u procesu usvajanja Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima RS kojeg je njegovo ministarstvo uputilo Narodnoj skupštini RS na razmatranje.
/Republika/