Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…
    • EK demantirala – Vučić rekao kako je s von der Leyen bio dugo, a ona kako je bilo kratko i usputno
    • Počinje rat: Trump predlaže da se Muskovoj tvrtci ukinu subvencije, spominje se i deportacija, a ovaj zagovara osnivanje nove stranke
    • Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%
    • Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje
    • Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH
    • Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada
    • HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    U UN-u drugi put odgođeno glasanje o rezoluciji o genocidu u Srebrenici

    republikaBy republika25.04.2024Updated:25.04.2024No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Glavna skupština Ujedinjenih naroda (UN) trebala se 2. svibnja izjasniti o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, ali je glasanje odgođeno, doznaje N1 BiH1.

    Ovu informaciju za N1 potvrdio je veleposlanik BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija.

    “U ovom trenutku znamo da sjednica neće biti 2. svibnja zbog toga što danas šaljemo tekst rezolucije na reviziju ukoliko zemlje članice UN-a imaju još neke prijedloge na tekst. Glavna skupština će biti sigurno nakon 6. svibnja, ovisno o rasporedu sjednica, što ćemo znati u utorak”, kazao je Lagumdžija.

    “I misija BiH u UN-u je sudjelovala u ovoj odluci kako bi se onima kojima treba vremena ili onima koji su spremni na veće razumijevanje teksta rezolucije, da su kao grupa prijatelja i sponzora rezolucije otvoreni za daljnje konsultacije”, rekao je.

    Lagumdžija je rekao kako su zemlje sponzori rezolucije također sudjelovale u odluci da se odgodi glasanje kako bi se, kako je ranije rekao, “dalo vremena onima kojima je potrebno ili onima koji su spremni na veće razumijevanje teksta rezolucije”.

    N1 BiH podsjeća da je ovo drugi put da se glasanje o rezoluciji o genocidu u Srebrenici pomjera – prvi put je glasanje trebalo biti 27. travnja, a sada 2. svibnja.

    Kako je objavljeno na službenoj stranici UN-a, konsultacije o nacrtu nazvanom “Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995.” sazvale su stalne misije Njemačke i Ruande, zajedno s misijama Albanije, Bosne i Hercegovine, Čilea, Finske, Francuske, Irske, Italije, Jordana, nizozemske, Lihtenštajna, Malezije, Novog Zelanda, Slovenije, Turske i Sjedinjenih Država.

    U dokumentu rezolucije, u koji je Radio Slobodna Europa ranije imao uvid, traži se, između ostaloga, da se bez rezerve osudi svako poricanje genocida u Srebrenici, kao i radnje koje veličaju osuđene za ratne zločine, uključujući i one odgovorne za genocid u Srebrenici.

    Uprkos presudama međunarodnih sudova, službeni Beograd i vlasti Republike Srpske negiraju da je u Srebrenici u srpnju 1995. godine počinjen genocid.

    Međunarodni sud pravde u Haagu je 2007. godine zločin u Srebrenici okarakterizirao kao genocid, u kojem je u srpnju 1995. godine pobijeno više od 8.000 muškaraca i dječaka iz tadašnje enklave pod zaštitom UN-a.

    Za ove zločine, više od 50 osoba je osuđeno na blizu 700 godina zatvora. Bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko, koristeći Bonska ovlašenja, nametnuo je 23. srpnja 2021. dopune u Kaznenom zakonu BiH kojima se zabranjuje i propisuje kazna za negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

    Podneseno je više desetaka kaznenih prijava, ali gotovo tri godine kasnije nema potvrđene optužnice, piše N1 BiH.

    Srpske vođde, Dodik i Vučić negiraju genocid

    Kako nadalje prenose agencije, predsjednik RS-a Milorad Dodik izrazio je u četvrtak spremnost posjetiti Memorijalni centar Potočari u Srebrenici i položiti cvijeće na zajedničkome obilježju postavljenom u spomen na masakr počinjen u ratu nad Bošnjacima, no pri tome je ponovno opovrgnuo da se tamo dogodio genocid.

    U intervju za novinsku agenciju Republike Srpske, tamošnji predsjednik Dodik je najavio kako će vlada i cijelo vodstvo ovoga entiteta zasjedati u Srebrenici 2. svibnja 2024. kada se pred Ujedinjenim narodima održava rasprava te očekuje glasovanje o Rezoluciji o osudi genocida u tome gradu u ljeto 1995. godine, prenosi HINA.

    Rezoluciju podupire 20-tak država, među kojima su Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljsvstvo i Njemačka te očekuje se njezino usvajanje. Cilj je internacionalizirati stradanje Bošnjaka u Srebrenici, gdje je počinjen najveći ratni zločin na tlu Europe nakon Drugog svjetskog rata.

    Vodeći srpski dužnosnici iz Beograda i Banja Luke, predsjednici Aleksandar Vučić i Milorad Dodik tvrde kako se radi o pokušaju svaljivanja krivnje na srpski narod.

    – Republika Srpska neće prihvatiti rezoluciju o Srebrenici o kojoj će se odlučivati u Općoj skupštini UN, jer je sve što je u njoj napisano laž. BiH na temelju toga da se jedan narod u njoj kvalificira kao genocidan, a drugi slavodobitan, ne može živjeti, rekao je Dodik.

    Svejedno izrazio je spremnost pokloniti se žrtvama masakra u Srebrenici.

    – Ako nam bude pružena prilika 2. svibnja odnijet ćemo vijence u Potočare ako to ne vrijeđa nikoga. Ne bojim se da bih mogao proći kao Vučić koji je došao da se pokloni žrtvama, izjavi sućut, a dobio je kamen u glavu i nitko za to nije odgovarao, istaknuo je Dodik.

    On vjeruje da Rezolucija o Srebrenici ipak neće dobiti potrebnu većinu na zasjedanju Opće skupštine UN-a.

    Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije donio je osam presuda protiv vodećih srpskih političkih i vojnih dužnosnika u kojima je pokolj više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i mladića u ljeto 1995. godine na području Srebrenice i Žepe nazvao genocidom.

    /Desk/

    rezolucija srebrenica UN
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada

    30.06.2025

    HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM

    30.06.2025

    Cigarete skuplje za 10 feninga

    30.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…

    EK demantirala – Vučić rekao kako je s von der Leyen bio dugo, a ona kako je bilo kratko i usputno

    Počinje rat: Trump predlaže da se Muskovoj tvrtci ukinu subvencije, spominje se i deportacija, a ovaj zagovara osnivanje nove stranke

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje

    Kolumne

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.