Nakon burne rasprave, jednosatnog obraćanja predsjednika RS Milorada Dodika, razmjene neprimjerenih riječi, gašenja mikroforna i izbacivanja predsjednika stranke Za pravdu i red Nebojše Vukanovića iz dvorane, zastupnici vladajuće većine u NSRS usvojili su Prijedlog zakona o financiranju političkih stranaka sa 48 glasova ‘ZA’. Bilo je prisutno 59 zastupnika.
Zakon je predložen kao reakcija vladajućih u RS-u nakon što je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt donio odluku kojom se zabranjuje financiranje SNSD-a iz proračuna.
Prema novom zakonu politička organizacija može se finansirati iz: članarina, dobrovoljnih priloga pravnih i fizičkih lica, izdavačke djelatnosti, prodaje propagandnog materijala i organiziranja svojih manifestacija, prihoda od imovine u vlasništvu političke organizacije i dobiti gospodarskog društva koje je u vlasništvu političke organizacije.
Prema zakonu, Gospodarsko društvo može se baviti samo djelatnošću u svezi s kulturom ili izdavačkom djelatnošću.
Godišnji prihod političke organizacije ne može prelaziti 20% iznosa ukupnog godišnjeg prihoda političke organizacije.
Kada je riječ o dobrovoljnim prilozima koje mogu primati stranke, novi Zakon navodi: Fizička i pravna lica mogu davati dobrovoljne priloge političkim organizacijama jednokratno ili više puta tijekom kalendarske godine; Dobrovoljni prilozi u novcu uplaćuju se na transakcijski račun središnjice političke organizacije; Ukupan iznos dobrovoljnih priloga fizičkog lica jednoj političkoj organizaciji ne može prelaziti iznos od 20.000 KM u kalendarskoj godini; Ukupan iznos dobrovoljnih priloga pravnog lica jednoj političkoj organizaciji ne može prelaziti iznos od 100.000 KM u kalendarskoj godini; Ukupan iznos koji član političke organizacije uplati na ime političke organizacije tijekom jedne kalendarske godine ne može prelaziti iznos od 30.000 KM, što uključuje i članarine.
Razlog donošenja po zakona po hitnom postupku obrazloženo je “uslijed okolnostima koje se nisu mogle predvidjeti”.
“Razlog za donošenje Zakona po hitnom postupku sadržan je u članu 213. Poslovnika o radu Narodne skupštine Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“, broj 66/20), kojim je propisano da se po hitnom postupku može donijeti samo zakon kojim se uređuju pitanja i odnosi nastali uslijed okolnosti koje se nisu mogle predvidjeti, a nedonošenje zakona po hitnom postupku moglo bi prouzročiti štetne posljedice po život i zdravlje ljudi, sigurnost Republike i rad organa i organizacija. Donošenje ovog zakona po hitnom postupku nužno je kako bi se sredstva iz proračuna, kako na republičkoj, tako i na lokalnoj razini, mogla što prije usmjeriti u svrhe koje su od od općeg interesa za sve građane Republike Srpske (npr. za izgradnju ili rekonstrukciju škola i bolnica, sportskih terena i igrališta i sl.)”, stoji su u obrazloženju.
Ovo su oštro kritizirali oporbeni zastupnici NSRS-a ističući kako se istim uvodi diktatura i uništenje političke oporbe.
/Desk/