Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra
    • Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije
    • Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika
    • Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida
    • Državnom tužitelju na vozilo podmetnuli GPS
    • Danska predsjedava Vijećem EU-a: Europa mora stati na vlastite noge
    • Na komemoraciju u Srebrenicu dolaze visoki dužnosnici iz EU-a
    • Dodik neće migrante iz EU-a, ali nudi RS za Trumpove migrante i ukidanje sankcija
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    U Hercegovinu po gorivo i cigarete, a Hercegovci u Hrvatsku u supermarkete

    republikaBy republika24.01.2020No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Prije se u Hercegovini kupovalo ulje, mlijeko, šećer, a danas je to benzin, jer su ove osnovne životne namirnice jeftinije u velikim trgovačkim centrima, koji svojim akcijama sve češće privlače i kupce iz Hercegovine. Dakle, Dalmatinci u Hercegovinu idu po gorivo i cigarete, a Hercegovci dolaze po robu široke potrošnje koja je na akcijama u dalmatinskim trgovačkim centrima.

    Iako je gorivo u Hrvatskoj pojeftinilo, s hercegovačke strane granice ipak je jeftinije. Pritom hercegovački trgovci na benzinskim postajama primaju kune, marke, eure i kartice na odgodu, piše Novac.hr..

    Budući da mogu uštedjeti i stotinjak kuna, stanovnici pograničnih područja, doline Neretve, Vrgorca, Imotskog, već godinama odlaze preko granice tankirati.

    Najtraženiji eurosuper 95 s hercegovačke strane granice košta 2,20 KM, što preračunato u kune iznosi oko 8,47 kuna, dok je u Hrvatskoj 9,98 kuna. Dakle cijena je u Hercegovini niža za oko 1,51 kuna po litri benzina. Dizel u BiH košta 2,30 KM ili 8,85 kuna, dok je njegov cijena u Hrvatskoj 9,85 kuna, dakle u BiH je jeftiniji za kunu po litru. Tako je računica jednostavna, a novčana ušteda po litri goriva dovoljan je razlog da se sve više vozača iz Dalmacije spremnike automobile puni s druge strane granice.

    Zbog niže cijene benzina za kupnju u Hercegovini odlučuju se i oni koji do sada tamo nisu kupovali gorivo zbog straha da je možda lošije kvalitete. Naime, u BiH se primjenjuju niži standardi kvalitete, pa pojedine vrste derivata sadržavaju veće količine sumpora od istih takvih kupljenih u Hrvatskoj.

    Ipak, niža cijena ruši sve barijere, poglavito u ovim vremenima krize i besparice.

    Osim što naliju goriva, na benzinskim postajama s druge strane granice može se popiti i kava, koja košta jednu marku (4 kune) te cigarete koju su u prosjeku jeftinije za oko pet kuna po kutiji cigareta. Tako se na jednoj šteki uštedi pedesetak kuna.

    – Sve da i poskupe gorivo i cigarete u Hercegovini, nama će opet biti isplativije kupovati tu nego u Hrvatskoj! – govore nam kupci iz Dalmacije koje smo zatekli na jednoj hercegovačkoj benzinskoj pumpi. Ne boje se da je gorivo lošije kvalitete s druge strane granice.

    – Ma to su vam samo priče, možete ulijevati obično 95 ili 98, koje je kvalitetnije negoli u Hrvatskoj – uglas rezimiraju.

    Sve je to dovoljan razlog da se barem dva puta mjesečno “potegne“ preko granice u susjedstvo po gorivo i cigarete ili pak rezani duhan, koji je ne može legalno unijeti u RH.

    – Znam da su cigarete štetne, ali ne mogu prestati pušiti, to mi je jedino zadovoljstvo koje imam. Nemam novaca za kutiju “hrvatskih“ cigareta. Prije sam kupovala preko granice cigarete, a sada isključivo kupujem duhan pa pravim sama, kazala nam je jedna umirovljenica, koja sa 1800 kuna penzije jedva sklapa kraj sa krajem. Ipak, za kilogram rezanog duhana je izdvojila 20 konvertibilnih maraka i to joj je dosta za čitav mjesec uživanja u nikotinu.

    Iskusni prekogranični “šopingaši” nam kažu da prodavači u trgovačkim centrima neposredno sa hercegovačke strane granice primaju kune, ali tečaj baš i nije tako povoljan. Obračunavaju 1:4, za jednu marku četiri kune pa je zato isplativije plaćati karticom. To vrijedi baš za pogranični pojas.

    Međutim, ako se krene dublje u Hercegovinu kune više nisu platežno sredstvo. Tamo traže isključivo konvertibilne marke ili se moraju “peglati“ kartice. No, i u tom slučaju je isplativa kupovina, budući po službenom tečaju marka se obračunava za 3,85 kuna, a ako se koristi kreditna kartica račun na naplatu dolazi dvadesetog u idućem mjesecu.

    Druga dodatna pogodnost je vraćanje PDV-a na granici a jedini uvjet je da se roba mora iznijeti sa teritorija Bosne i Hercegovine. Na 100 potrošenih konvertibilnih maraka povrat je 17 KM (65 kuna).

    – ​Ma nije vam to nikakav problem. Potreban je jedan formular koji vam ispuni prodavač kod kojega ste kupili robu. Evo ja sam kupio tenisice koje su koštale 200 KM-ova i na njih ću dobiti povrat poreza od 24 marke. To vam je skoro 100 kuna-pojašnjavaju nam blagodati kupovine preko granice. Ali ne pristaju na fotografiranje. Pravdaju nam se da su kupili dva kilograma telećih šnicela, a zna se da meso ne smije preko granice i svatko tko ga nosi riskira kaznenu prijavu i novčanu kaznu od dvije tisuće kuna.

    – Pa vi ste hrabri – kažemo im potiho.

    – Tko ne riskira ne profitira! – spremno nam dobacuju u šali, pojašnjavajući da je meso u Hercegovini i kvalitetnije i jeftinije. Kad ovdje kupimo teletinu, znamo što smo pojeli – govore uglas.

    (Izvor: Novac.hr)

    BiH cigarete Gorivo Hercegovina izdvojeno kupnja trgovina
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    03.07.2025

    Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije

    03.07.2025

    Državnom tužitelju na vozilo podmetnuli GPS

    03.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida

    Državnom tužitelju na vozilo podmetnuli GPS

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.