Ta četnička organizacija uredno je registrirana u Ministarstvu pravosuđa BiH kao nevladina i zakonski joj je dopušteno raditi što želi.
Prijetnje i šutnja
U prošlu srijedu zbog nepostojanja entitetske većine u Zastupničkom domu Parlamenta BiH nije prošla inicijativa zastupnika Denisa Bećirovića (SDP) da Vijeće ministara u ovoj godini pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi prijedlog zakona o zabrani izazivanja i širenja nacionalne, vjerske, rasne i drugih oblika mržnje. Inicijativa je, shodno proceduri, upućena Kolegiju Zastupničkog doma na usuglašavanje i kako stvari stoje, ostat će negdje u nekim ladicama.
Samo dva dana kasnije, u petak, u Višegradu je Ravnogorski pokret organizirao miting na kojem se okupilo nekoliko stotina četnika iz BiH, Srbije i Crne Gore. U crnim odorama, sa šubarama, kokardama i crnim zastavama s mrtvačkim glavama oni su se i postrojili. Jovo Vukeljić, predsjednik Ravnogorskoj pokreta, ispred stroja je priopćio:
– Ovo je srpska vojska koja je spremna čuvati svoje teritorije i vrati oduzete. Ovdje u našoj domovini ne vladaju ni Europska unija niti itko treći, već mi Srbi!
Nitko od nadležnih institucija, tijela gonjenja, političkih stranaka, predstavnika međunarodne zajednice, pojedinaca iz javnog života nije reagirao na ovo, sada već tradicionalno, okupljanje ljudi koji otvoreno krše kazneno-pravne norme naše zemlje.
Očito je praksa na koju se više nitko ne obazire da se slave vlastiti ratni zločinci, negiraju počinjena zlodjela i podrivaju strukture ove države, kakva god da je – poručio je sarajevski odvjetnik Dennis Gratz, predsjednik Naše stranke i zastupnik u Parlamentu BiH, jedan od rijetkih političara u BiH koji preko ovoga nije prešao i zaključio:
– Opći je konsenzus, od dnevnog boravka do svečane dvorane Parlamenta, da se interes za ishode postupaka pred sudom u Haagu i sudova u zemljama regije podgrijava samo onda kada to odgovara političkim elitama u Sarajevu, Banjoj Luci, Mostaru, Beogradu, Zagrebu. I to najčešće pred izbore ili kad nekog osuđenika, zbog dobrog vladanja, privremeno puste na slobodu.
Propali pokušaji
Bez imalo pretjerivanja i nimalo hipotetički, komotno se u BiH, poput onoga u Višegradu, mogu organizirati skupovi i mitinzi fašističkih organizacija, od ustaških, do onih radikalnih islamskih, i ne postoji nitko i ništa tko to može spriječiti. Dovoljno je da iza njih stane organizacija koja je službeno registrirana u državnom ili entitetskim ministarstvima pravosuđa. Višegradska, odnosno policija Republike Srpske, mirno je pratila miting Ravnogorskog pokreta u gradu na Drini i ništa nije uradila. Protjerani Bošnjaci koji su se vratili u Višegrad žive u strahu i od petka ne izlaze iz svojih domova.
– Godinama se pripadnici Ravnogorskog pokreta postrojavaju u Višegradu i to je ogromna opasnost za život na ovom području. Otkako se okupljaju, mi imamo samo probleme – upozorava Bilal Memišević, predsjednik Skupštine općine Višegrad.
Bosna i Hercegovina nema zakon o zabrani osnivanja i djelovanja fašističkih i neofašističkih organizacija i uporabi njihovih simbola, što znači da je dopušten njihov rad. Konkretni prijedlozi Parlamentu BiH da ga usvoji po pravilu su propadali.
Ni pokušaj Denisa Bećirovića u Parlamentu BiH još prije pet godina da se zabrani osnivanje i djelovanje fašističkih i neofašističkih organizacija nije dobio dovoljan broj glasova zastupnika, ali je zato on tada dobio ozbiljne prijetnje što je to uopće pokrenuo. Prema tadašnjem prijedlogu, pobrojane su organizacije čije se osnivanje i djelovanje mora zabraniti – radi se o onima vezanim uz četnički i ustaški pokret i onima koje veličaju Handžar-diviziju. Predviđene su i kazne – osim zatvorskih i novčane od 50.000 do 100.000 maraka. Bećirovićev lanjski prijedlog da se izmijeni Kazneni zakon BiH kako bi se zabranilo osnivanje i djelovanje fašističkih i neofašističkih organizacija također nije dobio dovoljnu potporu u Parlamentu BiH. Kako god, BiH je ostala valjda jedina država u Europi u kojoj ne postoji pravna osnova za kazneno gonjenje fašističkih i neofašističkih organizacija, drugim riječima dopušteno je njihovo osnivanje i djelovanje.
(Izvor: Dnevni list)