Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Španjolci zasluženo svjetski prvaci, Argentinci neprimjereni finalu
    • Istraživanje UNFPA: Sve manje vjere u budućnost u BiH
    • Velike gužve na graničnim prijelazima BiH
    • Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”
    • Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika
    • Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka
    • Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi
    • Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    U BiH se 2018. za medije isplatilo 3,8 milijuna KM, najviše javnim medijima; RTV H-B iz BiH dobila 808.066 KM

    republikaBy republika27.12.2019No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Tijekom prošle godine sve razine vlasti u Bosni i Hercegovini izdvojili su oko 30 milijuna i 800 tisuća maraka iz proračuna za financiranje medija, a najveći dio otišao je javnim televizijama i radio postajama, objavio je u svom izvješću Transparency International u BiH (TIBiH).

    Redoviti godišnji grant medijima koji se planira u proračunu Hercegovačko-neretvanske županije iznosi 440.000 KM, a polovina se po odluci Vlade dijeli lokalnim medijima, dok druga polovina od 220.000 odlazi na financiranje Radio Televizije Herceg-Bosne. Ova televizija financira se najviše iz proračuna županija i lokalnih zajednica, gdje HDZ BiH sudjeluje u vlasti i donošenju odluka, a u nekoliko navrata sredstva su im isplaćivana iz proračunske rezerve BiH.

    Od 2014. ova televizija udvostručila je ukupne prihode, koji su sa 574 tisuće porasle na 1,2 milijuna, navode iz TI. Najveći porast zabilježen je prošle godine, kada je HDZ najavio pokretanje RTV kanala, pa je ova televizija jedna od rijetkih javnih RTV postaja koja je 2018. iskazala dobiti od 792 tisuće.

    Nad ovom televizijom Županija Zapadnohercegovačka preuzela je i dio vlasništva, a isto je uradilo još 15 općina. Najviše novca za financiranje RTV Herceg Bosne planirano je u proračunu Širokog Brijega (100.000 KM), a zatim slijede Tomislavgrad (oko 87.000) i Čapljina. U proračunu Livna je planirano 60.000, a iznose od 10 do 40 tisuća izdvajaju Grude, Kreševo, Kiseljak, Ljubuški, Neum, Posušje, Ravno, Stolac i od nedavno i općina Žepče. Općine Čitluk, Dobretići i Kupres preuzele su dio vlasništva, ali kako nemaju javno objavljene proračune, nije moguće utvrditi je li i sa koliko sudjeluju u financiranju.

    Ovi podaci se odnose na proračunski plan, a sredstva za financiranje RTV Herceg Bosne su više puta mijenjana. Zbog nedostupnosti svih izvještaja o izvršenju proračuna nije jasno koliko je proračunskog novca zaista završilo na računima ove televizije, ali se planirani iznos kreće oko 808.000 KM, navode iz TI-a. Inače, ukupna cifra za financiranje medija dostiže skoro polovicu marketinškog tržišta u BiH i veća je 44 posto od iznosa koji se izdvajao 2014. godine. Od tada do danas za medije je potrošeno preko 140 milijuna maraka, a iznos tog novca rapidno se povećavao iz godine u godinu, pokazalo je istraživanje koje je proveo Transparency.

    Cjelokupno izvješće pročitajte OVDJE.

    /Republikainfo.com/

    BiH financiranje izdvojeno mediji RTV H-B
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Španjolci zasluženo svjetski prvaci, Argentinci neprimjereni finalu

    20.07.2026

    Istraživanje UNFPA: Sve manje vjere u budućnost u BiH

    19.07.2026

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    18.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Španjolci zasluženo svjetski prvaci, Argentinci neprimjereni finalu

    Istraživanje UNFPA: Sve manje vjere u budućnost u BiH

    Velike gužve na graničnim prijelazima BiH

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.