Iako se to u četvrtak u najvećem dijelu bh. javnosti nije tako prezentiralo Bosna i Hercegovina je iz Bruxellesa dobila jasnu poruku – nema niti dozvole za otvaranje pregovora, a kamoli datuma ukoliko se ne uradi kompletna domaća zadaća, piše Dnevni list .
Brojni mediji, ‘neovisni’ analitičari i dobar dio javnosti itekako je naklonjen na politiku sarajevske ‘trojke’ (SDP, NiP, NS) pa se u dobroj mjeri krije sve ono što bi im moglo štetiti, a toga je napretek.
Nije sporno kako su im međunarodni sponzori (bez kojih vlasti nikada ne bi ni vidjeli) sugerirali da sve karte bace na europski put, što uistinu za konstitutivne narode i žitelje jeste nabolje scenarij. Ali samo ukoliko se usvajaju zakoni kakvi vrijede i EU i ukoliko se poštuju stroga pravila.
Dakle, sve ono što koalicija SNSD-HDZ BiH-‘trojka’ ne rade. Gotovo svi tzv. europski zakoni su toliko ‘šuplji’ pa brojni stručnjaci upozoravaju kako bi bilo bolje da ništa nisu ni usvajali, a još uvijek nema dogovora niti o minimumu minimuma koji od nas traži Bruxelles – Zakon o sudovima BiH i žurno usvajanje tehničkih izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH kojim bi se napokon omogućili transparenti i pošteni izbori.
– U Bruxellesu zaista ne kriju zadovoljstvo zbog dosad učinjenog, ali traže od nas da ovaj proces efikasno dovedemo do kraja i da ovih dana završimo priču o Zakonu o Sudu BiH i zaštiti izbornog integriteta, potvrdio je čak i Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH i lider NiP-a, koji je samo dan prije toga tvrdio učinjeno dovoljno na europskom putu i da nam Unija treba čirom otvoriti svoja vrata.
Zakoni gori nego oni ranije
Iako smo svako dan zasuti pričama o povijesnim i neviđenim uspjesima na europskom putu (ako misle na to da ga nitko ne vidi, onda su u pravu) priča je ipak mnogo drugačija. Cijela stvar oko tješnje suradnje EU i zapadnog Balkana pokrenuta je zbog geopolitike, a ne bilo kakvog napretka u ovoj regiji.
S obzirom kako je i EU itekako utjecala na to da se ‘trojka’ nađe u vlasti logično je da će ih hvaliti i ohrabrivati na daljnji rad. Međutim, dovoljno je samo vidjeti što nevladin sektor i veliki broj stručnjaka govori o svim zakonima koji su usvojeni u ovom mandatu i biti će vam jasno kako se radi o ‘šarenoj laži’.
Predsjednik Republike Srpske i SNSD-a Milorad Dodik i čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović sve te zakone i propise rade ‘po svojoj mjeri’, a ne onako kako se to radi u Uniji, pa nije nikakvo čudo da su oni u brojnim odredbama mnogo gori nego ranija rješenja.
A ono što niti u kakvom obliku ne žele mijenjati, a to su tehničke izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, pomaka i nema. Možda i bolje da se aktualna vlast oko toga i ne ‘dogovara’ jer od njih možemo očekivati damo još gora rješenja i još i veće izborne malverzacije.
Geopolitika i uvjeti
Sve ovo itekako znaju i Bruxellesu, ali i u državama članicama. Iako ‘zeleno svjetlo’ za BiH ne znači mnogo (nećemo dobiti točan datum otvaranja pregovora, a sam Bog zna hoćemo li ih ikada uspjeti zatvoriti) oni su oprezni sa najavama.
Geopolitička situacija jeste takva da se cijeli zapadni Balkan treba još čvršće vezati za EU, ali to političke (kvazi)elite u regiji, naročito u BiH, iskorištavaju i bivaju sve rigidnije, pohlepnije, gramzljivije, korumpiranije… Sada ostaje pitanje hoće li dužnosnici EU i država članica na to zatvoriti oči i podići ruku u korist BiH ili ipak poslati poruku da se u zemlji jednostavno moraju mijenjati dosadašnje politike.
EU za narode i žitelje ove države nema alternativu, to jeste svjetlo na kraju tunela i u mnogome izlaz iz silnih problema s kojima muku mučimo posljednjih tridesetak godina. Ali ukoliko netko misli da ćemo tamo se približili niti milimetra u ovakve vlasti, grdno se vara. Nizozemska, Danska, Francuska, Njemačka i druge države u svom društvu ne žele današnju BiH. A oni koji znaju stanje stvari u BiH to im ne mogu niti zamjeriti, piše Dnevni list.
/Desk/