Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Politička kriza u BiH ne jenjava – europski zakoni na čekanju
    • Steiner i Inzko: U sadašnjem trenutku nemoguće ukloniti OHR jer bi nastupila neravnoteža u BiH
    • Počinje Neumsko ljeto 2025.
    • RAT NEKADAŠNJIH SAVEZNIKA – Musk: “Donald Trump je u Epsteinovim dosjeima”
    • Manifestacija ‘Dani sjećanja’ – Posavina se sjeća stradanja i čeka na povratak svoje djece
    • Osveta oporbe iz RS-a – Oboren prijedlog da se osobama s ‘crne liste’ plaće isplaćuju u gotovini
    • Plenković: BiH jedna od tema na Europskom vijeću
    • EU, Velika Britanija i SAD desetke tisuća nepoželjnih migranata žele smjestiti u Srbiju, BiH i Albaniju – Bh “lideri” šute
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Tržište krijumčarenja migranata na balkanskoj ruti vrijedno 50 milijuna eura

    republikaBy republika11.05.2021Updated:11.05.2021No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Tržište krijumčarenja migranata na Zapadnom Balkanu vrijedno je najmanje 50 milijuna eura na godišnjoj razini, tvrdi u izvješću Globalna inicijativa protiv transnacionalnog organiziranog kriminala, navodeći Srbiju kao važno odredište za migrante jer graniči s četiri zemlje Europske unije.

    Sume u lancu krijumčarenja su znatno niže nego li tijekom krize 2015., ali pokazatelji svjedoče da i dalje postoji veliko tržište za krijumčarenje migranata u regiji, bez obzira na pokušaje da se zatvori tzv. balkanska ruta, navodi Globalna inicijativa, međunarodna mreža angažirana u borbi protiv stjecanja nezakonite ekonomske dobiti i kriminala.

    Ta nevladina organizacija analizirala je kretanje ljudi, droge i novca u izvješću „Aktualne cijene: Analiza tokova ljudi, droge i novca na zapadnom Balkanu“, objavili su beogradski mediji pozivajući se na Glas Amerike.

    „Korištenjem mapa i analiza identificiraju se ključne ulazne i izlazne točke za krijumčarenje migranata kroz šest zemalja Zapadnog Balkana, te lokacije koje djeluju kao čvorišta za trgovinu drogom. Čini se da pandemija covida-19 nije značajno poremetila nedozvoljeni tok“, istaknuto je u priopćenju Globalne inicijative.

    Srbija je u izvješću označena kao važno odredište za azilante i migrante, jer graniči s četiri zemlje EU – Hrvatskom, Mađarskom, Rumunjskom i Bugarskom, prenosi HINA.

    U izvješću stoji da je, prema podacima Visokog povjerenstva UN-a za izbjeglice (UNHCR) tijekom 2019. u Srbiju ušlo 30.216 migranata, gotovo dvostruko više nego 2018. Također se navode podaci srbijanskog ministarstva unutarnjih poslova po kojima je u 2020. više od 8.500 migranata zaustavljeno pri pokušaju ilegalnog prelaska srbijanske granice.

    Registrirano je i da većina tražitelja azila i migranata, koji pokušavaju ući u Srbiju, dolaze s područja Sjeverne Makedonije, prelazeći granicu u blizini gradova Preševo i Trgovište, na jugu Srbije, gdje se obitelji obično upućuju u prihvatne centre u Vranju, Preševu i Bujanovcu, dok samci često nastavljaju putovanje k Beogradu.

    Drugi pravci ulaska migranata u Srbiju su s Kosova i iz Crne Gore, dok iz Srbije u Bugarsku prelaze u blizini gradova Bosilegrad, Surdulica, Dimitrovgrad i Zaječar.

    Po ulasku u Srbiju migranti se krijumčare u tri smjera, na sjever prema granici s Mađarskom, zapadno prema BiH te preko Save ili Drine u Republiku Srpsku, dok je na sjeverozapadnoj ruti cilj Hrvatska, poglaviti preko gradova Šid ili Sombor.

    Mađarska je nekada bila preferirana destinacija, no pooštravanje granične sigurnosti od 2016. otežava ulazak u zemlju pa pojedini migranti pokušavaju prijeći Dunav kako bi stigli do Mađarske, ili idu na istok ka Rumunjskoj, pokušavajući iz nje prijeći u Mađarsku, ukazano je u dokumentu.

    Izvješće navodi da je srbijanska policija otkrila nekoliko tunela, dubokih od tri do sedam metara i dugačkih do 30 metara, ispod žičane ograde duž srpsko-mađarske granice u blizina gradova Segedin, Ašothalom i Kelebija.

    Tuneli se smatraju relativno rizičnim zbog mogućnosti uhićenja ili opasnosti od njihovog urušavanja, a cijene krijumčarenja se kreću od 500 do 5.000 eura.

     

    /Republikainfo.com/

    balkanska ruta BiH izdvojeno migranti trgovina ljudima
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Politička kriza u BiH ne jenjava – europski zakoni na čekanju

    06.06.2025

    Steiner i Inzko: U sadašnjem trenutku nemoguće ukloniti OHR jer bi nastupila neravnoteža u BiH

    06.06.2025

    RAT NEKADAŠNJIH SAVEZNIKA – Musk: “Donald Trump je u Epsteinovim dosjeima”

    06.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Politička kriza u BiH ne jenjava – europski zakoni na čekanju

    Steiner i Inzko: U sadašnjem trenutku nemoguće ukloniti OHR jer bi nastupila neravnoteža u BiH

    Počinje Neumsko ljeto 2025.

    RAT NEKADAŠNJIH SAVEZNIKA – Musk: “Donald Trump je u Epsteinovim dosjeima”

    Manifestacija ‘Dani sjećanja’ – Posavina se sjeća stradanja i čeka na povratak svoje djece

    Kolumne

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    Promo

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.