“Uvijek je važno da se podigne glas i da se taj glas čuje. Ali, svi moraju osuditi nasilje i držati se mirnih demonstracija. Demokratski proces se mora poštovati. Ne podržavamo one koji podrivaju vladavinu prava i na silu zauzimaju zgrade državnih institucija. Ako vam se ne sviđa zakon ili lider, onda radite na smjeni – ali nemojte posezati za nasiljem“, ovo je na društvenoj mreži X napisao Richard Grenell, izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa za posebne misije o studentskim prosvjedima koji potresaju susjednu Srbiju već skoro tri mjeseca, a zbog stradanja 15 osoba u rušenju nadstrešnice na Željezničkom kolodvoru u Novom Sadu. Njegova izjava naišla je na veliko odobravanje vlasti u Srbiji, ali i na kritike oporbe i prosvjednika.
Ovo je poruka izaslanika predsjednika Donalda Trumpa koji je, nakon što je izgubio u predsjedničkoj utrci od Joea Bidena, u siječnju 2021. godine potaknuo napad svojih nezadovoljnih pristaša na američki kongres, palež i uništavanje prostorija i nasilne nemire u kojima je stradalo pet osoba, među kojima i policajac, a na desetke je ozlijeđeno.
Ali, ovo se može smatrati i prvom reakcijom nove američke administracije na prosvjede i to od Grenella za kojeg tvrde da je u jako dobrim odnosima sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem.
Na ovu izjavu američkog dužnosnika reagirao je Borko Stefanović, zamjenik predsjednika Stranke slobode i pravde.
“Gospodine Grenell, vi znate da jedino Vučićev režim provodi nasilje. Znate i da nitko silom ne zauzima vladine zgrade u kojima su institucije koje je Vučić davno oteo od naroda. Znate i da se cijela Srbija podigla protiv Vučićeva režima, ogrezlog u korupciji koja ubija”, kazao je Stefanović komentirajući stav američkog izaslanika za posebne misije.
Za hrvatski tjednik Express, također komentirajući izjavu Grenella, Žarko Korać, bivši potpredsjednik Vlade Srbije, kazao je kako “Vučić plaća Grenella”.
“Vučić plaća Grenella. To je opće mišljenje u Srbiji, jer se ne može drukčije objasniti njegovo ponašanje. Grenell je odradio svoj dio posla”, ponovio je on za Express.
Richard Grenell je u drugom Trumpovom mandatu imenovan za izaslanika za specijalne misije, iako je očekivao puno veće i moćnije funkcije. U prvom mandatu novog, starog američkog predsjednika bio je, između ostalog, i veleposlanik u Njemačkoj i izaslanik za mirovne pregovore Srbije i Kosova, gdje ga javnost pamti po tome što je predlagao moguću zamjenu teritorija po kojem bi Srbija dobila sjever Kosova, gdje su Srbi u većini, a Kosovo mjesta na jugu Srbije gdje većinski žive Albanci. Taj plan je na koncu propao. Srbijanski predsjednik odlikovao ga je u listopadu 2023. za “istaknute zasluge u razvijanu i učvršćivanju miroljubive suradnje i prijateljskih odnosa između dvije zemlje.”
Grenell je Vučiću doveo Trumpovog zeta Jareda Kushnera, koji u središtu Beograda, na mjestu oštećene zgrade ministarstva obrane u bombardiranju 1999. gradi luksuzni hotelsko-stambeni kompleks, unatoč protivljenju stručne javnosti, zbog toga što ima status zaštićenog kulturnog dobra.
Prisjetimo se kako je u Beogradu prije nekoliko mjeseci poslovno boravio i Trumpov sin Donald Trump Jr. Vučićeva računica je vrlo jednostavna – osiguranje dodatne naklonosti novog, starog američkog predsjednika kroz podršku ulaganja u Srbiju njemu bliskih osoba. Jasno je kako Vučić očekuje da to Trump mogao honorirati.
Na tom “fonu” se vidi i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik koji, a to je poznato, od nove američke administracije očekuje ukidanje sankcija i brisanje s američke crne liste njega i članova njegove obitelji, kao i srpske članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović. To je, uostalom, i dio poslovne suradnje RS-a s jednom od američkih lobističkih tvrtki.
Drugo je pitanje kako će na suradnju s američkim dužnosnicima i Trumpovom obitelji i Vučića gledati ruski predsjednik Vladimir Putin. Ili će to mudri Vučić opravdavati konstatacijom kako je “nadmudrio Trumpa”, te će se obojica tome nasmijati? Ali, prisjetimo se kako je Vučić vrlo dobro surađivao s Trumpom i tijekom njegovog prvog mandata, kada je zbog toga i “zaradio” oštru kritiku Marije Zaharove koja je svojedobno kazala kako je njegvo ponašanje sramno i podaničko.
Podvucimo i to kako je Vučić pozdravio ukidanje američke organizacije za pomoć i međunarodni razvoj USAID, čime i obustavu novca i podrške za mnoge organizacije u Srbiji.
USAID je 2022. obilježio dvadeset godina rada u Srbiji i tad priopćio da je u tom razdoblju rasporedio 882 milijuna dolara – u rad lokalnih samouprava, nabavku vozila saniteta, jačanje ekonomije i pravne države.
Kako podsjeća Deutsche Welle, predsjednik Aleksandar Vučić prosvjede protiv vlasti opisao je kao “posljednji trzaj prije nego što im Trump zavrne slavinu”. “I sad se topi i rastače na sve strane. I tu će posljedice biti nevjerojatno pozitivne, ali bit će naravno i puno ne lakih i ne jednostavnih stvari – jer svašta će isplivati – i oko financiranja, svašta će tu biti”, rekao je Vučić. I na tom tragu je obećanje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika kako će se u tom entitetu donijeti oštar zakon protiv “stranih agenata”, nevladinih organizacija koje provode projekte financirane iz inozemnih fondova.
U svakom slučaju, čeka nas vrlo burna godina, kako na globalnom, tako i na regionalnom i lokalnom polju. No, i u SAD-u već se nazire nezadovoljstvo zbog činjenice kako će oni, kao krajnji kupci, platiti najveću cijenu – više poreze na robu iz Kanade, Meksika, Kine, a vjerojano i EU-a kao odgovor i reakciju na odluku novog američkog predsjednika na povećanje poreza njihovim zemljama.
Početkom rujna 2020., u Bijeloj kući potpisan je sporazum između Srbije i Kosova o ekonomskoj normalizaciji, suradnji s američkom Međunarodnom razvojnom financijskom korporacijom i EXIM-om itd.
Potpisali su ga srpski predsjednik Aleksandar Vučić, kosovski premijer Avdulah Hoti i američki predsjednik Donald Trump koji je bio pri kraju svog prvog predsjedničkog mandata. Prije toga obećano je i kako će Srbija premjestiti svoje veleposlanstvo u Izraelu iz Tel Aviva u Jeruzalem.
Kada se danas sagleda sadržaj sporazuma, razvidno je koliko je Trumpova politika danas potpuno drukčija u odnosu na 2020. godinu.
Između ostaloga, u sporazumu stoji i kako se Kosovo i Srbija obvezuju da će raditi sa 69 zemalja u kojima je homoseksualnost kriminalizirana te zagovarati dekriminalizaciju – a poznato je kakav stav Trump sada zagovara kada su u pitanju LGBT osobe.
“Obje strane obvezuju se da će označiti Hezbolah u potpunosti kao terorističku organizaciju te u potpunosti implementirati mjere kako bi ograničili operacije Hezbolaha i financijske aktivnosti u svojim jurisdikcijama. Kosovo pristaje na implementaciju moratorija u trajanju od jedne godine na traženje članstva u međunarodnim organizacijama. Srbija pristaje na jednogodišnji moratorij svoje kampanje za nepriznavanje Kosova te će se suzdržati od formalnog ili neformalnog traženja od drugih zemalja ili međunarodnih organizacija da ne prizna Kosovo kao neovisnu državu. Obje odluke stupaju na snagu odmah.
Kosovo i Izrael pristaju na međusobno priznanje”, samo su neki od obveza koje su preuzete. Brojne nisu ispoštovane.
(Republika/V.S.H.)