Američki predsjednik Donald Trump je tijekom susreta s jordanskim kraljem Abdullahom II. ponovio svoj plan da SAD preuzme Pojas Gaze, žestoko kritiziran od arapskih saveznika Washingtona, pa i Jordana.
Nedugo nakon što su kralj i njegov sin stigli u Bijelu kuću Trump je novinarima u Ovalnom uredu rekao da ne odustaje od svog plana američkog preuzimanja Gaze, preseljenja stanovništva i transformacije uništenog teritorija.
– Mi ćemo ga preuzeti. Držat ćemo ga, čuvati. S vremenom ćemo ga pokrenuti, stvoriti mnogo radnih mjesta za ljude s Bliskog istoka, nastavio je američki predsjednik, pa naglasio da će njegov plan donijeti mir regiji.
Zaprijetio je da će razmotriti ukidanje pomoći Jordanu ako odbije primiti palestinske izbjeglice.
Jordanski kralj: Arapske zemlje pripremaju protuprijedlog
Jordanski kralj Abdullah II. ponovio je stajalište svoje zemlje protiv raseljavanja Palestinaca u Gazi i na Zapadnoj obali tijekom sastanka s američkim predsjednikom, navodi se u objavi na platformi X.
– Postizanje pravednog mira na temelju rješenja dviju država način je da se osigura regionalna stabilnost. To zahtijeva vodstvo Sjedinjenih Država. Predsjednik Trump je čovjek mira. Bio je ključan u osiguravanju primirja u Gazi. Očekujemo od SAD-a i svih dionika da osiguraju da se ono održi” rekao je jordanski kralj.
Abdullah II., kralj države koja je ratovala protiv Palestinaca, ranije je odbacio bilo kakve prijedloge aneksije teritorija i raseljavanja stanovništva. Upitan hoće li primiti Palestince, odgovorio je da će učiniti ono što je najbolje za njegovu zemlju te da će arapske države stići u Washington s protuprijedlogom.
– Poanta je postići da ovo funkcionira na način koji je dobar za sve, rekao je bez da se eksplicitno usprotivio ili podržao Trumpov plan.
Očekuje se da će Abdullah II. američkom predsjedniku kazati da bi taj potez proširio radikalizam i kaos u regiji, ugrozio mir s Izraelom i zaprijetio samom postojanju njegove zemlje, piše Reuters.
Nakon sastanka, kralj Abdullah je na X napisao da je sastanak bio “konstruktivan” i da je njegova “najvažnija predanost Jordanu, njegovoj stabilnosti i dobrobiti Jordanaca”.
Ali jasno je izrazio zabrinutost svoje zemlje u vezi s Trumpovim prijedlogom.
“Ponovio sam nepokolebljiv stav Jordana protiv raseljavanja Palestinaca u Gazi i na Zapadnoj obali”, rekao je. “Ovo je jedinstven arapski stav.”
“Ponovna izgradnja Gaze bez raseljavanja Palestinaca i rješavanje teške humanitarne situacije treba biti prioritet za sve”, dodao je.
Jordan je već dom milijunima ljudi koji potječu od palestinskih izbjeglica koji su bili prisiljeni napustiti zemlju koja je 1948. postala Izrael, zajedno s onima čiji korijeni čvrsto leže istočno od rijeke Jordan.
Zemlja je također apsorbirala valove izbjeglica iz Sirije i uvelike se oslanja na ekonomsku i vojnu pomoć SAD-a. UN je upozorio da je svako prisilno raseljavanje civila s okupiranog teritorija strogo zabranjeno međunarodnim pravom i “ravno etničkom čišćenju”.
Trump je u utorak izgleda izbjegavao pitanje o tom upozorenju UN-a.
“Premještamo ih na prekrasnu lokaciju gdje mogu imati nove domove, gdje mogu živjeti sigurno, gdje mogu imati liječnike i medicinske i sve te stvari”, rekao je.
Kralj Abdullah rekao je tijekom sastanka da će se o tome razgovarati i da obje strane trebaju “pričekati dok Egipćani” ne iznesu svoje ideje.
Vjeruje se da je dogovor s Egiptom prijedlog budućeg upravljanja Gazom, koji podržavaju druge arapske države kao način suprotstavljanja Trumpovom planu.
Dok se još uvijek formulira, smatra se da bi prijedlog mogao uključiti lokalnu upravu tehnokrata iz Palestinaca u Gazi, bez povezivanja s Hamasom.
Tri od četiri Amerikanca protiv Trumpova prijedloga
Tri od četiri američka državljana, njih 74 posto, protivi se ideji američkog preuzimanja Gaze i raseljavanju Palestinaca, pokazala je anketa Reutersa i Ipsosa provedena prošli tjedan. Istraživanje je pokazalo da su i republikanci podijeljeni po tom pitanju jer se njih 55 posto protivi planu svog predsjednika, a 43 posto ga podržava.
Trumpov prijedlog donio je nove turbulencije već osjetljivoj regionalnoj dinamici, uključujući i krhkom dogovoru o primirju između Izraela i Hamasa.
Palestinski militantni pokret u ponedjeljak je najavio da će do daljnjeg prestati oslobađati izraelske taoce jer Izrael navodno krši sporazum o prekidu ofenzive.
Trump je kasnije predložio napuštanje primirja ako Hamas ne oslobodi sve preostale taoce do subote. U utorak je rekao da su sve opcije otvorene ako Hamas ne ispoštuje rok.
Ovisnost o američkoj pomoći
Smješten između Saudijske Arabije, Sirije, Izraela i okupirane Zapadne obale, Jordan s 11 milijuna stanovnika je već dom za dva milijuna Palestinaca, a njihov status desetljećima stvara probleme za vodstvo zemlje.
Aman ovisi o američkoj vojnoj i ekonomskoj pomoći te se trenutno oporavlja od Trumpovog zamrzavanja inozemnog financiranja na 90 dana. Izrael i Egipat izuzeti su iz te odluke, ali ne i Jordan koji svake godine dobije 1,45 milijarde dolara.
‘Kralj Abdulah u osjetljivom položaju’
Kralj Abdulah je u vrlo, vrlo ranjivom položaju, a SAD ima mnogo utjecaja nad njim, smatra Ghaith Al-Omari s vašingtonskog Instituta za bliskoistočnu politiku.
No američka pomoć Amanu nije milosrđe, dodao je Al-Omari, objašnjavajući da je Jordan dom za američke vojnike i zračne snage te važan obavještajni partner Washingtona, a da je mirovni sporazum te zemlje s Izraelom iz 1994. ključan za regionalnu stabilnost.
Hamas i Izrael u međusobnom optuživanju
Palestinska militantna skupina Hamas u utorak je ponovila svoju predanost sporazumu o prekidu vatre u Gazi, rekavši da smatra Izrael odgovornim za sve “komplikacije ili kašnjenja”, navodi se u priopćenju te militantne skupine.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je ranije u utorak da će, ako Hamas ne oslobodi izraelske taoce do subote u podne, prekinuti krhki prekid vatre u Gazi i da će izraelska vojska nastaviti svoju ofenzivu u palestinskoj enklavi sve dok palestinska militantna skupina ne bude poražena.
– U svjetlu Hamasove objave svoje odluke da prekrši sporazum i ne oslobodi naše taoce, sinoć sam naredio IDF-u da okupi snage unutar i oko pojasa Gaze, rekao je Netanyahu, govoreći nakon sastanka svog sigurnosnog kabineta o nalogu koji je dao vojsci.
– Ova operacija se provodi u ovom trenutku. Bit će dovršena u vrlo bliskoj budućnosti, rekao je.
Hamas je počeo postupno oslobađati neke taoce u okviru prve faze primirja postignutog prošlog mjeseca, ali je u ponedjeljak rekao da više neće oslobađati do daljnjega, optužujući Izrael za kršenje uvjeta s nekoliko smrtonosnih pucnjava, kao i za obustavu nekih isporuka pomoći u Gazi.
Trump: Ako Hamas ne oslobodi taoce izbit će pakao
Američki predsjednik Donald Trump, bliski saveznik Izraela, rekao je u odgovoru da bi Hamas trebao osloboditi sve taoce koje drži militantna skupina do subote u podne ili će predložiti otkazivanje primirja između Izraela i Hamasa, koje je stupilo na snagu 19. siječnja.
– Ako Hamas ne vrati naše taoce do subote u podne – prekid vatre će prekinuti i ID će se vratiti intenzivnim borbama dok Hamas konačno ne bude poražen, rekao je Netanyahu.
Za sada nije jasno je li Netanyahu mislio da bi Hamas trebao osloboditi sve taoce koje drži u Gazi ili samo one za koje se očekivalo da će biti pušteni u subotu prema sporazumu o prekidu vatre.
Dužnosnik Hamasa rekao je u utorak da se izraelski taoci mogu vratiti kući samo ako se poštuje prekid vatre, odbacivši “jezik prijetnji” nakon što je Trump rekao da će “dopustiti da izbije pakao” ako ne budu oslobođeni.
/Desk/