Povlačenje Sjedinjenih Država iz Pariškog sporazuma pogrešno je za budućnost djece i danas je tužan dan za planet, poručili su svjetski lideri i znanstvenici u četvrtak pošto je američki predsjednik Donald Trump u Bijeloj kući objavio da se povlači iz obveza o smanjenju emisija štetnih plinova koji je osim SAD-a 2015. potpisalo još 194 zemalja.
Trump je rekao da to čini u ime očuvanja američkih radnih mjesta i najavio da “ispunjava svoju službenu dužnost, a to je zaštita Amerike i njenih građana”. Dodao je i da je spreman pregovarati o novom dogovoru o klimi.
“Kako bismo ispunili ozbiljnu dužnost da zaštitimo Ameriku i njezine građane, Sjedinjene Države će se povući iz Pariškog sporazuma o klimi, rekao je predsjednik Donald Trump u Ružičnjaku Bijele kuće. Izlazimo, no počet ćemo pregovarati i vidjeti možemo li dogovoriti pošten sporazum. Pregovarat ćemo o novim uvjetima koji će biti pošteni prema Sjedinjenim Državama, njihovu gospodarstvu, radnicima, ljudima, poreznim obveznicima”, rekao je.
Trumpovom akcijom, SAD će izaći iz sporazuma kojim su se obvezale gotovo sve zemlje u svijetu u jednome od najvažnijih pitanja 21. stoljeća. Povlačenje će svrstati SAD uz bok Siriji i Nikaragvi, jedine države u svijetu koje ne sudjeluju u sporazumu.
Novi sporazum rasporedit će teret i odgovrnosti odjednako na sve nacije u svijetu, poručio je Trump, kako prenosi agencija Reuters. SAD je bio jedna od 195 zemalja potpisnica Pariškog sporazuma dogovorenog u prosincu 2015., pri čemu je važnu ulogu imao Trumpov prethodnik Barack Obama.
U svojoj predizbornoj kampanji 2016. da će povući Sjedinjene Države iz Pariškog sporazuma za koji je rekao da je štetan američkom gospodarstvu, no njegova je administracija mjesecima vagala odluku.
Tijekom prošlotjednih summita u Europi na kojima je Trump sudjelovao u sklopu prve svoje turneje u inozemstvu, međunarodni čelnici pa čak i papa Franjo pozvali su Trumpa da ne napušta Pariški sporazum, a on je rekao da mu treba više vremena kako bi odlučio.
U srijedu je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker ocijenio da bi Europa morala jasno reći SAD-u da napuštanje Pariškog sporazuma nije jednostavan proces i da bi postizanje dogovora o potpunom napuštanju moglo trajati godinama.
Njemački političari pozvali su na otpor Trumpu upozorivši da će oni koji se ne usprotive postati suučesnici, te da prodajom oružja i nemarom za klimu ugrožavaju mir u Europi.
Pariški sporazum o klimi koji je krajem 2015. nakon godina teških pregovora potpisalo više od 190 zemalja, među kojima i Sjedinjene Države, želi ograničiti globalno zagrijavanje na manje od 2 Celzijeva stupnja, a odnosi se na razdoblje od 2020. godine nadalje.
Do 2030. godine, prema UN-ov programu za okoliš, godišnje emisije stakleničkih plinova bit će 12 do 14 milijardi tona ugljikova dioksida više od planiranih 42 milijarde tona. U 2014. godini iznosile su 52,7 milijardi tona.
Sporazum od svih zemalja zahtijeva da osmisle planove koji će omogućiti da se povećanje temperature ograniči na manje od 2 Celzijeva stupnja u odnosu na predindustrijsko razdoblje.
Macron: Trumpova politika naštetiti će SAD-u
Francuski predsjednik Emmanuel Macron u četvtak je odbacio bilo kakvu mogućnost ponovnih pregovora o Pariškom sporazumu o klimi i ustvrdio da će odluka predsjednika SAD-a Donalda Trumpa naštetiti interesima SAD-a i njegovih građana.
Macron je u obraćanju na francuskom i engleskom koje je prenosila televizija rekao da je Trump “pogriješio glede interesa svoje zemlje, svog naroda i budućnosti našeg planeta”.
“Odlučno vam kažem: Mi nećemo pregovarati o manje ambicioznom dogovoru. Nikako”, rekao je Macron.
Macronova poruka bila je posebna oštra u usporedbi s komentarima nakon susreta s Trumpom na summitu skupine G7 na Siciliji prošlog tjedna, kada se još nadao da će Trumpa njegova pragmatičnost navesti da ostane u sporazumu.
Macron: Nema plana B, nema planeta B
“Francuska vjeruje u vas (SAD), svijet vjeruje u vas, ali nemojte biti u zabludi glede klime; nema plana B jer nema planeta B”, rekao je Macron.
U obraćanju na engleskom jeziku Macron je na Trumpov slogan “Učinimo Ameriku ponovno velikom” (Make America Great Again) odgovorio “Učinimo planet ponovno velikim!” (Make the Planet Great Again).
Macron je također pozvao znanstvenike iz SAD-a razočarane Trumpovom odlukom da dođu raditi u Francusku na borbi protiv klimatskih promjena.
“Francuska će pripremiti konkretan akcijski plan kako bi povećala svoju privlačnost istraživačima i tvrtkama u sektoru ekološke tranzicije i u po tom će pitanju pokrenuti inicijative, posebice u Europi i Africi”, rekao je Macron.
Macron je rekao da je od vlade zatražio da odmah počne raditi na tome.
“Večeras su Sjedinjene Države okrenula leđa svijetu, no Francuska neće okrenuti leđa Amerikancima”, poručio je, među ostalim, francuski predsjednik, izvijestila je agencija Reuters.
Macron je prethodno na svom Twitter računu napisao da je u četvrtak telefonski pet minuta razgovarao s Trumpom “i izravno ga podsjetio da se razgovarati može, ali da u Pariškom spoarzumu nema ničega o čemu se može ponovno pregovarati”. SAD i Francuska će “nastaviti zajedno raditi. ali ne u pitanju klime”, napisao je Macron, prenijela je agencija ANSA.
Njemačka, Francuska i Italija objavile zajedničku izjavu
Njemačka, Francuska i Italija objavile su zajedničku izjavu u kojoj odbacuju zahtjev predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da se o Pariškom sporazumu o klimi ponovno pregovara.
“Pariški sporazum ostaje temelj suradnje među našim državama za učinkovito i pravovremeno spriječavanje klimatskih promjena i provedbu ciljeva Agende 2030 za održivi razvoj”, poručile su tri zemlje u izjavi. “Smatramo zamah nastao u prosincu 2015. u Parizu nepovratnim i čvrsto vjerujemo da se ne može ponovno pregovarati o Pariškom spoarzumu”, kažu te tri zemlje. Njemačka, Francuska i Italija su rekle da su uvjerene da primjena Pariškog sporazuma nudi znatne gospodarske mogućnosti za rast u njihovim zemljama i u gloablnim razmjerima.
Talijanski premijer Paolo Gentiloni, njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Emmenule Macron u izjavi su ponovili da su njihove zemlje predane provedbi dogovora i pozvali su sve partnere da ubrzaju svoja djelovanja u borbi protiv klimatskih promjena. Macron je u obraćanju na francuskom i engleskom koje je prenosila televizija rekao da je Trump “pogriješio glede interesa svoje zemlje, svog naroda i budućnosti našeg planeta”. “Odlučno vam kažem: Mi nećemo pregovarati o manje ambicioznom dogovoru. Nikako”, rekao je Macron.
Napustili ga suradnici
Izvršni direktor tvrtke Tesla Elon Musk i izvršni direktor kompanije Walt Disney Robert Iger u četvrtak su rekli da će napustiti savjetničko tijelo Bijele kuće nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump objavio da će Sjedinjene Države povući iz Pariškog sporazuma o klimi.
“Klimatska promjena je stvarna. Napuštanje Pariza nije dobro za Ameriku ili svijet”, napisao je u objavi na Twitteru Musk, utemeljitelj tvrtke za proizvodnju električnih vozila. Musk je član predsjednikovog Foruma za strategiju i politike, i Trumpovog savjeta za radna mjesta u proizvodnji. Musk je u srijedu rekao da je učinio “sve što je mogao” kako bi uvjerio Trumpa da ostane u sporazumu i zaprijetio da će napustiti savjetodavno vijeće ako Trump objavi istupanje.
Iger je na Twitteru napisao da je “iz načela dao ostavku na mjesto u predsjednikovom vijeću zbog povlačenja iz Pariškog sporazuma”. Iger je također član Trumpovog savjetodavnog tijela koje je Trump osnovao u prosincu kako bi mu pomoglo u kreiranju gospodarskih politika.
Pored Tesle stotine američkih kompanija tražile su od Trumpa da se ne povlači iz sporazuma, među kojima i tvrke poput Intela, Hewlett-Packarda i veliki proizvođači hrane i odjeće, i najavile da će nastaviti s nastojanjima da se smanje emisije stakleničkih plinova .
U pismu Trumpu tvrtke su izrazile “duboku predanost” rješavanju pitanja klimatskih promjena i rekle da žele da gospodarstvo SAD-a bude energetski učinkovito i temeljeno na opskrbi energijom s malim udjelom fosilnih goriva. “Inovativna i ekonomična rješenja mogu nam pomoći postići te ciljeve”, kaže se u pismu. “Neuspjeh u izgradnji gospodarstva s malom potrošnjom fosilnih govora izlaže američki napredak riziku”.
Skupina Environmental Entrepreneurs E2, koja okuplja poslovne ljude koji se zalažu za zaštitu okliša, kritizirala je Trumpovu odluku upozorivši da Trump prepušta američku predvodničku ulogu drugim zemljama i šalje poruku ulagačima u čistu energiju da idu drugdje.
“Ona će nanijeti pravu financijsku štetu milijunima američkih radnika koji svakog dana svoju plaću zarađuju u sektorima proizvodnje čiste energije i prijevoza”, rekao je u izjavi Bob Keefe, izvršni direktor grupe.
Više od tri mlijuna radnika u SAD-a trenutno je zaposleno u prozvodnji energije pomoću vjetra i sunca te industriji povezanom s energetskom učinkovitošću, a izlazak iz sporazum isključit će američke tvrtke iz globalnih prilika koja pruža čista energija vrijednih 19 bilijuna dolara, poručila je skupina E2.
UN i Obama uvjereni u predanost američkog businessa Pariškom sporazumu
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres “ostaje uvjeren u to da će američki gradovi, države i poslovni krugovi raditi na tome da smanje emisije fosilnih goriva”, rekao je njegov glasnogovornik.
Bivši američki predsjednik Barack Obama kritizirao je odluku svog nasljednika Donalda Trumpa o povlačenju, ali i izrazio uvjerenje da će američke države i poslovni sektor raditi snažnije na tome da zaštite planet.
“Čak i ako Amerika nije lider; pa čak i ako se ova administracija pridruži šačici zemalja koje odbacuju budućnost, uvjeren sam da će naše dražve, gradovi i poslovni krugovi iskoračiti i učiniti čak više da pokažu put i pomognu zaštititi za buduće generaciji ovaj jedini planet koji imamo”, rekao je Obama.
Mitt Romney, republikanski kandidat za Bijelu kuću 2012. rekao je da je u pitanju i “status Amerike kao svjetskog lidera”.
Gradonačelnici, znanstvenici također kritiziraju ovaj potez
Anne Hidalgo, gradonačelnica Pariza gdje je sporazum o klimi i dogovoren u prosincu 2015., ocijenila je da je Trumpova odluka “greška koja će imati dramatične posljedice”.
“Bez obzira na odluku predsjednika Trumpa veliki gradovi svijeta, posebice 12 velikih američkih gradova iz skupine C40, odlučno ostaju predani činiti što treba kako bi se primijenio Pariški sporazum”, rekla je Hidalgo i dodala da “nema alternative za budućnost našeg planeta”.
I gradonačelnik Chicaga kritzirao je odluku svog predsjednika. “Povlačenje iz Pariškog sporazuma kratkovidno je, a klimatske promjene ne čini ništa manje stvarnim. Od smanjivanja naše potrošnje energije do širenja mreže javnog prijevoza, Chicago neće izbjeći odgovornost da djeluje”, rekao je gradonačelnik Chicaga Rahm Emanuel.
Gradonačelnik australskog gradova Sydney Clover Moore upozorio je da sat za planet otkucava.
“Ovog ljeta srušeni su brojni toplinski rekordi u Sydneyu. Vidjeli smo izbjeljivanje koralja u luci, a sat za klimatske promjene otkucava. Želimo da vlade rade s našim gradovima, podržavaju nas, donose svoje politike, ali ako ih ne donose trebaju se maknuti i pustiti nas da učinimo što treba”, rekao je Clover Moore.
“Ušli smo u svijet strahova i neznanja, kada predsjednik SAD-a ignorira znanost i dobrobit čovječanstva jer se ne uklapaju u njegov pogled na svijet”, rekao je Mark Maslin, profesor klimatologije s londonskog sveučilišta.
Gabi Hegerl, profesorica klimatologije sa sveučilišta u Edinburghu rekla ja da se “plaši za budućnost naše djece”. “Još više se plašim za budućnost djece u zemljama u razvoju koje nisu mnogo doprinijele nastanku problema ali koje će prve osjetiti posljedice. Gdje će oni ići?”.
(Izvor: Agencije)